Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/02/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 252 w sprawie wyjaśnienia rozbieżności w liczbie dzieci oddziałów przedszkolnych w nowobudowanej szkole podstawowej na osiedlu Warszewo zawartych w odpowiedzi na zapytanie Pana Radnego nr 120 a programem funkcjonalno-użytkowym zawartym w zamówieniu na budowę Szkoły Podstawowej w rejonie ulic Podbórzańskiej/Kredowej w Szczecinie, informuję:
Program Funkcjonalno Użytkowy dla nowobudowanej szkoły powstał w 2016 roku, w programie zawarto szacunkowo funkcje użytkowe dla poszczególnych grup wiekowych określając klasy „0” – 150 uczniów, klasy I-IV – 425 uczniów oraz klasy V-VIII – 425 uczniów.
Po opracowaniu PFU z szacunkowymi danymi nastąpiła diametralna zmiana prawa oświatowego. W związku z reformą oświaty i wprowadzonymi zmianami w systemie oświaty wydłużającymi wiek wychowania przedszkolnego i określającego nową strukturę szkolnictwa podstawowego opartego na 8-letniej szkole podstawowej, wystąpiła konieczność dostosowania szkoły do nowych uwarunkowań prawnych. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018r. poz.996 ze zm.), wychowanie przedszkolne dotyczy dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym skończyły 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dzieci skończą 7 lat. Przy tym organ prowadzący szkołę obowiązany jest zabezpieczyć dla sześciolatków roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
W związku z powyższym podane dane obejmowały utworzenie 8 oddziałów przedszkolnych dla 200 dzieci, w tym 6 oddziałów dla 150 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, 2 oddziały dla 50 dzieci w wieku 6-7 lat, jako tzw. roczne przygotowanie przedszkolne.
Ostateczna struktura i funkcja dla poszczególnych pomieszczeń zostanie dookreślona na podstawie rzeczywistych potrzeb mieszkańców Osiedli Warszewo i Osowo po przeprowadzeniu naborów do przedszkola i szkoły podstawowej, które corocznie odbywają się w okresie od marca – do kwietnia. Zgodnie z PFU na poziomie parteru posiadamy 9 pomieszczeń dydaktycznych a na ich zagospodarowanie i odpowiednie wyposażenie do określonej funkcji będziemy mieli 4 miesiące. Nabór do oddziałów przedszkolnych i szkoły podstawowej na rok szkolny 2020/2021 będzie przeprowadzany po raz pierwszy i na etapie planowania niemożliwe jest precyzyjne oszacowanie liczby dzieci z poszczególnego rocznika, które zamieszkają pod danym adresem.
W związku z powyższym podawane dane są szacunkowe i mogą ulec zmianie, co do struktury wiekowej a tym samym liczby oddziałów przedszkolnych i tzw. „zerowych”.
Interpelacja: Dot. wyjaśnień w kwestii liczby miejsc w oddziałach przedszkolnych w budowanej szkole podstawowej przy ul. Podbórzańskiej i Kredowej