przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Deklaracja dostępności

Gmina Miasto Szczecin - Urząd Miasta Szczecin (zw. dalej także „podmiotem publicznym”) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin.

 

Data publikacji strony internetowej: . Data ostatniej istotnej aktualizacji strony internetowej: .

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • W wyszukiwarkach kontekstowych brak znaczników "label", przyciski są zaszyte w znacznik "span" oraz brak wsparcia stronnicowania, jak między innymi na stronie wyszukiwarka uchwał Rady Miasta. Wyszukiwarki kontekstowe zostaną niezwłocznie poprawione po wdrożeniu nowej wersji systemu ICOR, na którym funkcjonuje serwis.
  • Transmisje obrad Rady Miasta, podczas prezentacji na żywo, nie posiadają napisów. W ciągu 14 dni od sesji Rady Miasta transmisja jest uzupełniona o napisy.
  • Występują pliki .DOC, .XLS, .PDF nie posiadające struktury opartej o nagłówki. W miarę możliwości błędy w tego rodzaju dokumentach są poprawione.
  • Część plików .PDF to skany dokumentów, jak w umowy z rejestru umów, oświadczenia majątkowe i ogłoszenia. Pliki te są eliminowane lub treści równolegle udostępniane w formie dostępnej cyfrowo. Użytkownicy mogą też wspomóc tu się narzędziem do OCR-u.
  • Część zdjęć i grafik jest pozbawiona opisu alternatywnego. Tego typu niedopatrzenia są na bieżaco poprawiane.

Treści nieobjęte przepisami

  • Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
  • Część plików opublikowana przed 23 września 2018 roku nie jest dostępna cyfrowo. Jeśli potrzebujesz plik w formie dostępnej, skontaktuj się z nami, pisząc na adres e-mailowy lub dzwoniąc orazwskazując, o który dokument chodzi.

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej (docx, 0.12 MB).

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Tą samą drogą można także składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz żądania zapewnienia dostępności. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin. Funkcje tę pełni Pan Paweł Szczyrski.

Koordynator ds. dostępności pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Z koordynatorem można skontaktować się osobiście: II piętro, strefa A, pokój 278; mailowo: dostepnosc@um.szczecin.pl lub telefonicznie 91 480 20 70.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

  1. Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu oraz udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu.
  2. Żądanie powinno zawierać:
    1. dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem,
    2. wskazanie strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu, które mają być dostępne cyfrowo,
    3. wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem,
    4. wskazanie na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby najwygodniejszy dla osoby występującej,
  3. Zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu następuje bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
  4. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, niezwłocznie powiadamia się osobę występującą z żądaniem o przyczynach opóźnienia oraz terminie, w którym zostanie zapewniona dostępność cyfrowa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż dwa miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
  5. Odmawia się zapewnienia dostępności cyfrowej elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej, jeżeli wiązałoby się to z ryzykiem naruszenia integralności lub wiarygodności przekazywanych informacji.
  6. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, niezwłocznie powiadamia się osobę występującą z żądaniem o przyczynach braku możliwości zapewnienia dostępności cyfrowej.

Do zapewnienia alternatywnego sposobu dostępu do wskazanego elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej pkt 4-7 powyżej stosuje się odpowiednio.

Postępowanie odwoławcze

  1. W przypadku odmowy zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub wskazanego elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej, wskazanych w żądaniu albo w przypadku odmowy skorzystania z alternatywnego sposobu dostępu przez osobę występującą z żądaniem, zgodnie z art. 18 ust. 6 ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, osoba ta ma prawo do złożenia skargi w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
  2. Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej stosuje się przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

Do zapewnienia alternatywnego sposobu dostępu do wskazanego elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej przepisy pkt 1 i 2 powyżej stosuje się odpowiednio.
W przypadku, odmowy realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Pozostałe informacje

Aplikacje mobilne

Urząd Miasta Szczecin udostępnia następujące aplikacje mobilne:

Dostępność architektoniczna

Urząd Miasta Szczecin zlokalizowany jest w dwóch budynkach. W części lewobrzeżnej Szczecina znajduje się budynek główny urzędu. Zlokalizowany jest pod adresem plac Armii Krajowej 1. Tu można załatwić wszystkie sprawy, którymi zajmuje się urząd. W prawobrzeżnej części Szczecina na osiedlu Słonecznym mieści się filia urzędu. Zlokalizowana jest ona przy ulicy Rydla 39-40. Tu można załatwić tylko wybrane sprawy, którymi zajmuje się urząd.

Do Urzędu Miasta Szczecin można dojechać wykorzystując komunikację publiczną. Do urzędu prowadzą dwie linie autobusowe – 70 i 87. Przystanki tych linii mieszczą się przy ul. Jana Pawła II oraz Felczaka. Chodniki prowadzące do urzędu z przystanków są pozbawione barier. Uwaga na nierówną kostkę pod urzędem, bardzo śliską przy opadach deszczu lub śniegu.

Budynek Urzędu Miasta przy placu Armii Krajowej 1 jest dostosowany do potrzeb Osób ze szczególnymi potrzebami. Praca urzędu zorganizowana jest tak, aby zdecydowana większość spraw, z którymi zgłaszają się mieszkańcy, załatwiana była na parterze, w Sali Obsługi Interesantów. Sala ta znajduje się w prawy skrzydle urzędu.

Bezpośrednio przy budynku Urzędu Miasta Szczecin wyznaczonych jest jedenaście miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością ruchową, oznakowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 kwietnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2022, Poz. 2377).

Lokalizacja miejsc parkingowych dla Osób z niepełnosprawnością (dla posiadaczy karty parkingowej dla Osób z niepełnosprawnością):

  1. Na pl. Armii Krajowej 1 zlokalizowane są trzy miejsca parkingowe na terenie przylegającym bezpośrednio do prawego skrzydła urzędu oraz cztery miejsca parkingowe naprzeciwko głównego wejścia do urzędu (jadąc od strony ul. Felczaka).
  2. Na ul. Odrowąża 1 zlokalizowane są dwa miejsca parkingowe, bezpośrednio przy wejściu do budynku urzędu.
  3. Na ul. Szymanowskiego zlokalizowane są dwa miejsca parkingowe na terenie przylegającym bezpośrednio do głównego budynku urzędu bezpośrednio przy bramie prowadzącej na Jasne Błonia.

Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu wyznaczone zostały dodatkowe miejsca parkingowe dla Osób z niepełnosprawnością, rodzica z dzieckiem do lat 3 oraz dla kobiet w ciąży.

  1. Na pl. Armii Krajowej zlokalizowane jest jedno miejsce parkingowe dla pojazdu kobiety w ciąży - naprzeciwko głównego wejścia do urzędu (jadąc od ul. Szymanowskiego) oraz jedno miejsce parkingowe dla pojazdu rodzica z dzieckiem do lat 3 na terenie przylegającym bezpośrednio do prawego skrzydła urzędu.
  2. Dodatkowe miejsca dla Osób z niepełnosprawnością zlokalizowane są w następujących lokalizacjach: na ul. Szymanowskiego po obu stronach pieszego wyjścia z Jasnych Błoni, w tym przy wejściu na Jasne Błonia z prawej bramy jedno miejsce przylegające bezpośrednio do terenu z fontanną, jedno miejsce przylegające bezpośrednio do terenu z fontanną przy wejściu na Jasne Błonia z lewej bramy oraz jedno miejsce położone przy przejściu dla pieszych przy wejściu na Jasne Błonia z lewej bramy.

Opis dostępności budynku:

przystosowanie dla osób z obniżoną sprawnością ruchową:

  • przy czterech wejściach do budynku znajdują się podjazdy wyposażone w odpowiednie poręcze,
  • w budynku znajduje się pięć platform/podnośników schodowych obsługiwanych przez pracowników urzędu,
  • w budynku znajdują się cztery dźwigi osobowe (windy) o wymiarach i wyposażeniu umożliwiającym przemieszczanie się osobie na wózku inwalidzkim, w tym skrzydle lewym, środkowym oraz prawym od strony placu Armii Krajowej 1 oraz jeden dźwig od strony ulicy Odrowąża,
  • w Sali Obsługi Interesantów znajduje się sześć stanowisk z obniżonym blatem, dedykowanych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich,
  • na terenie urzedu znajdują się toalety dostosowane dla Osób z ograniczoną sprawnością ruchową, wyposażone w centralną instalację przyzywową.

przystosowanie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku:

  • przy wejściu do budynku od strony Sali Obsługi Interesantów umieszczono tablicę informującą o godzinach pracy urzędu w alfabecie Braile’a,
  • od wejścia do Sali Obsługi Interesantów prowadzi wypukła ścieżka,
  • bezpośrednio przez wejściem na Salę Obsługi Interesantów umieszczono interaktywną tablicę informacyjną z napisami w alfabecie Braile’a i systemem informacji głosowej,
  • w Sali Obsługi Interesantów znajduje się stanowisko wyposażone w powiększalnik umożliwiający odczytywanie dokumentów przez osoby słabowidzące,
  • w Sali Obsługi Interesantów zamontowano system informacji głosowej, informujący o bieżącej dostępności stanowisk do załatwiania spraw,
  • panele przywołujące windy otoczone są kontrastową, żółtą ramką,
  • we wszystkich windach przyciski oznakowane są w alfabecie Barile’a, mają podświetlane obwódki w kontrastowych kolorach, ze szczególnym wyróżnieniem poziomu „zero”; trzy windy wyposażone są w system informacji głosowej,
  • drzwi szklane w budynku oznaczono taśma kontrastowa.

przystosowanie dla osób z dysfunkcją narządu słuchu:

  • w Sali Obsługi Interesantów zamontowano system informacji wizualnej, informujący o bieżącej dostępności stanowisk do załatwiania spraw,
  • kilku pracowników Urzędu Miasta Szczecin jest przeszkolonych i posługuje się językiem migowym,
  • osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się z Urzędem Miasta Szczecin za pośrednictwem:
  • oraz osobiście - Informacja Urzędu Miasta Szczecin, prawe skrzydło, proste sprawy urzędowe załatwiane są bezpośrednio przez pracowników Urzędu Miasta Szczecin, posługujących się językiem migowym. Załatwienie takiej sprawy przez osobę uprawnioną nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W sprawach szczególnie skomplikowanych, osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Informator dla osób z wadą słuchu - gdzie kierować się w budynku Urzędu Miasta oraz opis procedur: eurzad.szczecin.pl,
  • w Sali Obsługi Interesantów przy centralnym stanowisku znajduje się pętla indukcyjna,
  • w Urzędzie Stanu Cywilnego w pokoju 214 znajduje się pętla indukcyjna.

Filia Urzędu Miasta Szczecin przy ul. Rydla 39-40 w Szczecinie

Filia Urzędu Miasta Szczecin mieści się w budynku parterowym i jest dostosowana dla Osób z niepełnosprawnością ruchową. W pobliżu obiektu wyznaczono miejsce parkingowe, tzw. „kopertę”. Jest ona położona na lewo od strony głównego wejścia do budynku filii.

Opis dostępności budynku:

przystosowanie dla osób z obniżoną sprawnością ruchową:

  • przy wejściu do budynku znajduje się podjazd wyposażony w odpowiednie poręcze,
  • w Sali Obsługi Interesantów usytuowane jest stanowisko z obniżonym blatem, dedykowane osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich,
  • w budynku znajdują się przystosowane toalety.

przystosowanie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu:

  • sala wyposażona jest w system informacji wizualnej i głosowej,
  • kilku pracowników Urzędu Miasta Szczecin jest przeszkolonych i posługuje się językiem migowym,
  • w Sali Obsługi Interesantów przy stanowisku informacyjnym (nr 28) znajduje się pętla indukcyjna.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

  • w Sali Obsługi Interesantów zamontowano system informacji wizualnej, informujący o bieżącej dostępności stanowisk do załatwiania spraw,
  • kilku pracowników Urzędu Miasta Szczecin jest przeszkolonych i posługuje się językiem migowym,
  • osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się z Urzędem Miasta Szczecin za pośrednictwem:
  • oraz osobiście - Informacja Urzędu Miasta Szczecin, prawe skrzydło, proste sprawy urzędowe załatwiane są bezpośrednio przez pracowników Urzędu Miasta Szczecin, posługujących się językiem migowym. Załatwienie takiej sprawy przez osobę uprawnioną nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W sprawach szczególnie skomplikowanych, osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Informator dla osób z wadą słuchu - gdzie kierować się w budynku Urzędu Miasta oraz opis procedur: eurzad.szczecin.pl,
  • w Sali Obsługi Interesantów przy centralnym stanowisku znajduje się pętla indukcyjna,
  • w Urzędzie Stanu Cywilnego w pokoju 214 znajduje się pętla indukcyjna.

Filia Urzędu Miasta Szczecin przy ul. Rydla 39-40 w Szczecinie

  • sala wyposażona jest w system informacji wizualnej i głosowej,
  • kilku pracowników Urzędu Miasta Szczecin jest przeszkolonych i posługuje się językiem migowym,
  • w Sali Obsługi Interesantów przy stanowisku informacyjnym (nr 28) znajduje się pętla indukcyjna.

W urzędzie brak jest możliwości skorzystania z usługi tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

 

Dane adresowe:

Urząd Miasta Szczecin
Plac Armii Krajowej 1
70-456 Szczecin

Załączniki:

udostępnił:
Koordynator ds. dostępności
wytworzono:
2020/08/21
odpowiedzialny/a:
Paweł Szczyrski
wprowadził/a:
Tomasz Czerniawski
dnia:
2025/02/03 15:02:49
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Tomasz Czerniawski 2025/02/03 15:02:49 poprawka drobnego błędu (brak spacji)
Tomasz Czerniawski 2025/01/27 13:37:05 aktualizacja dokumnetu
Tomasz Czerniawski 2024/04/15 12:20:32 aktualizacja
Tomasz Czerniawski 2024/03/25 10:41:50 aktualizacja
Tomasz Czerniawski 2024/03/14 13:06:28 aktualizacja
Tomasz Czerniawski 2023/03/28 13:54:22 aktualizacja
Tomasz Czerniawski 2023/03/23 12:49:33 aktualizacja
Tomasz Czerniawski 2023/03/14 13:10:49 dodanie punktu 3.4. w Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Tomasz Czerniawski 2022/12/20 13:35:16 dołączenie oceny zwiększenia dostępności cyfrowej strony internetowej
Tomasz Czerniawski 2022/07/01 12:12:44 pdodanie linku do Alert Szczecin
Tomasz Czerniawski 2022/06/06 09:11:47 poprawka przypisania id="a11y-procedura"
Tomasz Czerniawski 2022/03/25 11:34:26 uaktualnienie
Tomasz Czerniawski 2021/11/03 12:34:45 poprawka w kodzie html
Tomasz Czerniawski 2021/08/09 09:51:32 aktualizacja treści
Tomasz Czerniawski 2021/03/26 13:56:04 aktualizacja treści
Tomasz Czerniawski 2021/03/22 15:09:14 aktualizacja treści
Tomasz Czerniawski 2021/03/02 14:31:26 dopsanie brakującego identyfiktora id="a11y-email"
Tomasz Czerniawski 2020/12/09 14:19:54 poprawka w HTML
Tomasz Czerniawski 2020/10/05 11:56:47 zmiana adresu e-mail
Tomasz Czerniawski 2020/10/05 11:05:57 zmiana adresu e-mail
Anna Tarnawska 2020/09/23 09:26:31 korekta tekstu na zatwierdzony
Anna Tarnawska 2020/09/23 09:25:48 korekta tekstu na zatwierdzony
Anna Tarnawska 2020/09/23 09:12:57 korekta tekstu na zatwierdzony
Anna Tarnawska 2020/09/23 08:55:35 korekta tekstu na zatwierdzony
Anna Tarnawska 2020/09/22 13:50:45 korekta tekstu na zatwierdzony
Anna Tarnawska 2020/09/22 13:48:56 korekta tekstu na zatwierdzony
Anna Tarnawska 2020/09/22 13:46:34 korekta tekstu na zatwierdzony
Tomasz Czerniawski 2020/08/28 13:31:54 drobne poprawki tekstowe
Tomasz Czerniawski 2020/08/28 12:41:36 drobne poprawki tekstowe
Tomasz Czerniawski 2020/08/24 11:20:50 drobne poprawki tekstowe
Tomasz Czerniawski 2020/08/21 13:27:48 nowa pozycja