przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/01/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na interpelację nr 1148 z dnia 30.12.2019r. wyjaśniam, że budynki zarówno mieszkalne i niemieszkalne wskazane w odpowiedzi na interpelację nr 1125 z dnia 17.12.2019r. z uwagi na ich stan techniczny nie nadają się do dalszej eksploatacji.
Decyzje o dalszym zagospodarowaniu nieruchomości po rozbiórkach będą podejmowane zgodnie z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub ewentualnie z zapisami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Wyjaśniam, że zaplanowane do rozbiórki budynki mieszkalne w całym okresie eksploatacji były poddawane bieżącym naprawom. Niemniej jednak, ograniczone środki finansowe nie pozwoliły na przeprowadzanie kapitalnych remontów w pełnym zakresie i tym samym utrzymanie najstarszych budynków w stanie technicznym zapewniającym bezpieczne użytkowanie obiektów.
Przeprowadzane, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, oceny stanu technicznego zasobu oraz zakresu koniecznych do przeprowadzenia remontów kapitalnych najstarszych budynków komunalnych, wskazały na brak opłacalności podejmowania prac naprawczych, z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne, które przekraczają wartość odtworzeniową budynków, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji o wyłączeniu obiektów z użytkowania.
W przypadku budynków gospodarczych, garaży i budynków użytkowych, są to stare poniemieckie pomieszczenia znajdujące się wewnątrz podwórek przy budynkach mieszkalnych. Są nieużytkowane w znacznej części, a z uwagi na bardzo zły stan techniczny stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób trzecich. Obiekty te są monitorowane i zabezpieczane przed dostępem osób nieupoważnionych. Ostateczne decyzje o rozbiórkach budynków podejmowane z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych oraz w szczególności bezpieczeństwo ich użytkowania. Informuję, że większość budynków jest opróżniona. Natomiast w n/w budynkach mieszkalnych zamieszkują jeszcze lokatorzy:
ul. Nad Odrą 46 - 3 osoby,
ul. Nad Odrą 117 - 11 osób,
ul. Inwalidzka 57 - 3 osoby,
ul. Skwarna - 4 osoby,
ul. Nad Odrą 7 - 5 osób,
ul. Nad Odrą 5 - 19 osób,
ul. Nad Odrą 6 - 8 osób,
ul. Światowida 36, 36A - 20 osób.
Do mieszkańców budynków przeznaczonych do rozbiórki wysyłane są informacje o zmianie ilości punktów związanych z lokalem (w przypadku budynku przeznaczonego do rozbiórki stosuje się (-) 8 punktów).
Mieszkańcom budynków przeznaczonych do rozbiórki składane są oferty lokali zamiennych, przy czym przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m² powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m² tej powierzchni (art. 2 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 czerwca 2019r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – Dz. U. z 2019r., poz.1182).

 


 


 


Interpelacja: Dot. wyburzanych nieruchomości w dzielnicy Północ
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/01/13, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/01/13 12:58:01
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/01/13 12:58:01 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2020/01/13 12:19:25 nowa pozycja