Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/08/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację (1645) w sprawie wprowadzenia progu zwalniającego w ciągu ulicy Willowej uprzejmie informuje, co następuje.
W poprzedniej korespondencji otrzymał Pan odpowiedź w sprawie montażu urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu przedmiotowej ulicy, którą również w chwili obecnej podtrzymuję. Decyzja o montażu progu zwalniającego wymaga każdorazowo wzięcia pod uwagę wszelkich skutków takiego działania. Do takowych można zaliczyć m.in. zwiększenie hałasu i wywołanych drgań w okolicy, ponadnormatywna emisja spalin pojazdów, które przekraczają próg tuż po jego przekroczeniu, zagrożenie dla rowerzystów oraz innych kierujących pojazdami jednośladowymi, konieczność zwalniania pojazdów uprzywilejowanych tj. pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji, negatywne oddziaływanie na konstrukcję drogi oraz na urządzenia znajdujące się w drodze (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieci gazowe), utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniem jezdni i częste uszkodzenia progów przy odśnieżaniu. Dodatkowo nadmieniam, że mikrodrgania spowodowane przez najeżdżające pojazdy na progi spowalniające znacznie przyczyniają się do naruszenia konstrukcji budynków.
Ponadto informuję, iż progi zwalniające jako element uspokojenia ruchu montuje się w zasadzie na ulicach, na których wymuszenie ograniczenia prędkości wynika z bliskiego sąsiedztwa miejsc, gdzie w dużej mierze uczęszczają dzieci w wieku szkolnym, w rejonie szkół, przedszkoli, bądź też na ulicach nie posiadających wydzielonych ciągów pieszych, na których zauważalne jest znaczne natężenie ruchu drogowego. Zgodnie z punktem 8.1 załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.2019.2311): „(…) progi zwalniające nie mogą być umieszczane bliżej niż: 40 m od skrzyżowania ulic lub dróg (…), 30 m od przejścia dla pieszych, (…) „niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających na jezdniach innych niż bitumiczne”.
Jednocześnie należy nadmienić, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020r. poz. 110. ze zm.) „Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdów, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”. Powyższe stanowi o braku zasadności wprowadzenia progu zwalniającego w ciągu przedmiotowej ulicy.
Interpelacja: Dot. montażu infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo na ul. Willowej