przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2020/12/22
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że Urząd Miasta Szczecin nie posiadał i nie posiada drona do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Wspomniany dron powinien być wyposażony w czujnik/czujniki, które zapewnią możliwość wykrycia związków chemicznych, i które z dużym prawdopodobieństwem wskazywać będą na spalanie odpadów, lub za pomocą których co najmniej można dokonywać pomiaru następującego stężenia w spalinach emitowanych z komina danej posesji tj.: formaldehydu (HCHO), chlorowodoru (HCl), lotnych związków organicznych, pyłu zawieszonego (PM2,5; PM10).
Ponadto informuję, że obsługa takiego urządzenia wymaga odpowiednich uprawnień zapewniających bezpieczeństwo lotów i ochrony osób (np. uszkodzeń ciała) i mienia (np. uszkodzenie dachu, kominów, anten, drutów telefonicznych oraz energetycznych itp.).
Z uwagi na zgłoszenia, zwłaszcza w okresie grzewczym, zaniepokojonych mieszkańców o występujących w różnych dzielnicach miasta uciążliwych „zadymieniach” wraz z wyczuwalnymi drażniącymi zapachami pochodzącymi z kominów posesji - Prezydent Miasta Szczecin podjął decyzję o przeprowadzeniu na terenie miasta akcji prewencyjnej polegającej na dokonaniu nalotów w newralgicznych miejscach miasta. Miejsca te wybierane są na podstawie zgłoszeń mieszkańców kierowanych zarówno do Straży Miejskiej, jak i do Urzędu Miasta. W oparciu o takie zgłoszenia Straż Miejska przygotowuje harmonogram i wraz z firmą, która jest właścicielem dronów podejmuje działania związane z ujawnieniem wykroczeń związanych ze spalaniem odpadów w domowych instalacjach grzewczych.
Zamówienie usługi polegającej na kontrolowaniu wskazanych lokalizacji przez drona spełniającej określone wymagania i pozwalającego wychwycić szkodliwe zanieczyszczenia z dokładnym ich zlokalizowaniem, zostało zrealizowane na podstawie zawartej umowy pomiędzy gminą Miasto Szczecin a wybraną firmą.
Usługa zamawiana była tylko w okresach grzewczych, tj. jesień – zima, zima – wiosna.
Od roku 2018 do 25 marca 2019 r. usługę zamawiał WGKiOŚ tut. Urzędu.
Natomiast w okresie od 15 listopada do 27 grudnia, oraz w roku bieżącym od 31 stycznia do 30 marca i od 15 października do 15 grudnia 2020 r. usługa była realizowana z wybraną firmą poprzez Wydział Ochrony Środowiska tut. Urzędu.
Według dostępnych protokołów w ww. okresie na terenie dzielnicy Pogodno zrealizowano 315 interwencji i kontroli związanych z zanieczyszczaniem powietrza, w tym 23 działania akcyjne z wykorzystaniem dronów wyposażonych w przyrządy do pomiaru spalin wydobywających się z kominów. Zastosowano karę grzywny w postępowaniu mandatowym wobec 7 sprawców wykroczeń z art. 191 w zw. z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Ponadto Straż Miejska poucza i informuje mieszkańców o prawidłowym rozpalaniu pieców, co ma wpływ na zadymienie

Jednocześnie podkreślam, że akcja pn. „Dron – dbamy o jakość powietrza w Szczecinie” ma charakter czysto prewencyjny, natomiast w kwestii pomiarów jakości powietrza należy się opierać na oficjalnych danych pochodzących ze stacji pomiarowych GIOŚ oraz WIOŚ w Szczecinie.
 


Interpelacja: Dot. walki z trucicielami powietrza na Pogodnie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/12/22, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2020/12/22 14:16:06
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2020/12/22 14:16:06 nowa pozycja