przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/05/14
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Państwa zapytanie uprzejmie informuję, że do zabiegu przesadzenia w ramach prowadzonych inwestycji typowane są drzewa, które ze względu na swój wiek, stan zdrowotny oraz niewielkie parametry rokują utrzymaniem żywotności po wykonaniu zabiegu. Pierwsza ocena drzew pod kątem możliwości wykonania zabiegu przesadzenia odbywa się na etapie wykonywania szczegółowej inwentaryzacji zieleni rosnącej na terenie przewidzianym pod realizację zamierzenia inwestycyjnego. Ocena obejmuje stan zdrowotny, pomiar obwodów pni, rozpiętości korony, cechy gatunkowe, pokrój. Do przesadzenia kwalifikowane są egzemplarze w dobrej kondycji rozwojowo-zdrowotnej o niewielkich parametrach i prawidłowo wykształconych pniach i koronach (pnie proste, bez oznak chorobowych lub innego pochodzenia uszkodzeń, korony symetryczne typowe dla gatunku). Powodzenie zabiegu przesadzenia uzależnione jest także od cech gatunkowych. Do grupy dobrze znoszącej cięcia w koronach i obrębie systemów korzeniowych, a tym samym zabieg przesadzenia zaliczane są m.in. lipy, jarząby, wierzby klony, platany, robinie. Do grupy słabo znoszącej jakąkolwiek ingerencję w procesy wzrostu i rozwoju poprzez zabiegi pielęgnacyjne należą m.in.: dęby, buki, graby, brzozy.
Druga ocena powodzenia zabiegu przesadzenia odbywa się na etapie wydawania zezwolenia na usunięcie drzew (przesadzenia jest formą usunięcia). Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew, którym w przypadku inwestycji realizowanych na terenach stanowiących własność miasta Szczecin jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, przeprowadza wizję lokalną w terenie, podczas której, na podstawie dokumentacji projektowej i inwentaryzacji zieleni, dokonuje analizy powodzenia zabiegu przesadzenia. Organ oprócz elementów dotyczących stanu zdrowotnego drzew oraz ich wieku, bierze pod uwagę także m.in występowanie infrastruktury podziemnej.
Niekiedy w przypadku młodych egzemplarzy, spełniających wszystkie warunki do zabiegu przesadzenia, prawidłowe wykonanie zabiegu nie jest możliwe z uwagi na istniejące w obrębie systemów korzeniowych media podziemne, pozostałości po fundamentach wcześniejszej zabudowy itp., takie sytuacje nie pozostawiają innego rozwiązania jak wycinka drzewa.
W latach 2019/2020, na terenie miasta Szczecin, w związku z realizacją inwestycji miejskich przewidziano do przesadzenia:
- 3 dęby czerwone oraz magnolia na inwestycji „ Budowa zintegrowanego węzła komunikacyjnego Łękno wraz z infrastrukturą na przebiegu Trasy Średnicowej dla obsługi wewnątrz aglomeracji ruchu pasażerskiego w Szczecinie”,
- drzewo sumaka i krzew tawuły oraz 5 krzewów sumaka dla zadania „Rozbudowa ulicy Hożej
na odcinku od ul. Bogumińskiej do ul. Łącznej w Szczecinie".


Interpelacja: Dot. wykorzystania przesadzarki do drzew
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/14, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/05/14 12:34:12
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/05/14 12:34:12 nowa pozycja