przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/04/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że:

1. Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa Rady Miasta Szczecin rozpatrzyła 49 wniosków o odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty.

2. Wnioski, które były przedmiotem prac Komisji nie zostały zakończone zgodnie z oczekiwaniem wnioskodawców, z uwagi na brak podstawy prawnej, umożliwiającej pozytywne ich rozpatrzenie.
Zgodnie z art. 68 ust. 2c Ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, w innych przypadkach niż określone w ust. 2a, za zgodą odpowiednio Wojewody, Rady lub Sejmiku.Odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty może być jednak stosowane w sprawach, w których zbycie lokalu nabytego od gminy nastąpiło po 22 października 2007r., czyli po dacie wejścia w życie Ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych Ustaw (Dz.U. Nr 173, poz 1218), którą to ustawodawca wprowadził do art. 68 ust 2a,2b i 2c.
Tym samym we wszystkich przypadkach, w których wtórne zbycie lokalu nabytego z bonifikatą nastąpiło przed dniem 22 października 2007r., brak było podstaw prawnych do podjęcia przez Radę Miasta Szczecin Uchwał w przedmiocie wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikat, z uwagi na brak przepisów.Nadmieniam, że Dłużnicy, którzy uznali roszczenie Gminy Miasto Szczecin i wyrazili wolę ugodowego zakończenia postępowania, zawierali z Gminą umowy o rozłożenie płatności wierzytelności na raty. Podstawą do zawarcia takiej umowy była Uchwała Nr IX/158/11 Rady Miasta Szczecina z dnia 27 czerwca 2011 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Miasto Szczecin lub podległym jej jednostkom organizacyjnym, wskazania organu i osób do tego uprawnionych oraz warunkach dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną (Dz. Urz. Woj. Zach. z 2011 r. nr 97, poz. 1779).
Nieuznanie roszczenia Gminy Miasto Szczecin w zakresie zwrotu bonifikaty, skutkowało skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego.

3. Na drogę postępowania sądowego skierowano 355 spraw, dotyczących zwrotu bonifikat udzielonych przez Gminę Miasto Szczecin przy sprzedaży lokali mieszkalnych.

4. Wszczęcie egzekucji należności możliwe jest po uzyskaniu tytułu wykonawczego, jakim w przedmiotowych sprawach jest np. nakaz zapłaty lub wyrok zasądzający zapłatę należności zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Nieuiszczenie zasądzonej należności przez Dłużnika, skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W przypadku braku możliwości jednorazowej spłaty wierzytelności, na wniosek Dłużnika możliwe jest rozłożenie spłaty należności na raty, na podstawie umowy zawieranej pomiędzy Gminą Miasto Szczecin a Zobowiązanym do zwrotu bonifikaty. Wówczas, gdy Dłużnik nie spłaci dwóch kolejnych rat w całości lub dokona dwóch kolejnych wpłat w niepełnej wysokości oraz przy braku bieżących wpłat do Dłużnika kierowane jest wezwanie do uregulowania powstałych zaległości. Jednak w przypadku braku uregulowania należności przez Dłużnika, sprawa kierowana jest na drogę egzekucji komorniczej.

5. Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami poniósł koszty związane z windykacją należności w sprawach o zwrot bonifikaty w wysokości 269 327,10 zł brutto.

6. Wobec niewskazania przedziału czasowego, jakiego ma dotyczyć powyższa informacja, analizie został poddany okres od powstania Gminy Miasto Szczecin, tj. od 1990 roku do dnia 31 marca 2019r. Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości tutejszego Urzędu, odpowiedzialny za sprzedaż lokali komunalnych, dysponuje jedynie ogólnym zestawieniem dotyczącym ilości zbytych lokali w latach od 1992 do 2008. Natomiast od 2009 roku prowadzone są wykazy adresowe (w formie papierowej, a od maja 2010 roku również w elektronicznej) zbytych lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Ogólna liczba sprzedanych lokali we wskazanym wyżej okresie wynosi niespełna 24 500 sztuk. Prowadzona natomiast przez Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej procedura zmiany sposobu użytkowania w latach wcześniejszych wymagała uzyskania decyzji, obecnie zaś odbywa się na podstawie zgłoszenia. Powodem wszczęcia działań przez WUiAB jest często także przebudowa lokalu, konsekwencją której jest zmiana sposobu użytkowania. Odrębną grupę spraw stanowią samowolnie dokonane zmiany sposobu użytkowania lokalu, odnośnie których postępowanie toczy się przed Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego. Załatwienie sprawy zmiany sposobu użytkowania odbywać się zatem może na podstawie różnych procedur.
Rejestry prowadzone zarówno przez Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej, jak też Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dotyczą wszystkich inwestycji, bez rozróżnienia rodzajowego, dlatego też, wobec tak dużej skali danych, które podlegałyby ewentualnej analizie, brak jest możliwości udzielenia informacji na tak postawione w interpelacji pytanie. Żaden bowiem ze wskazanych wyżej podmiotów nie dysponuje gotową informacją w tym zakresie, a jej przygotowanie wymaga podjęcia dodatkowych czynności, w tym uzyskania danych z akt już zarchiwizowanych, przechowywanych w różnych jednostkach organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin.


Interpelacja: Dot. bonifikat związanych z zakupem lokali mieszkalnych i ich zwrotów
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/11, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/04/11 14:11:12
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/04/11 14:11:12 nowa pozycja