przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Sekretarz Miasta Ryszard Słoka
Data odpowiedzi:
2020/03/17
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na Pani interpelację uprzejmie informuję, że Miasto Szczecin jest jednym z kilkunastu miast metropolitalnych Polski, które stale podlega procesom rozwoju.
Nadrzędną funkcją każdej aglomeracji miejskiej jest jej wielopłaszczyznowy rozwój m.in. w kierunku zabudowy mieszkaniowej, rozwoju przemysłu, gospodarki, transportu, handlu itp. oraz związanej z tym infrastrukturą. Zieleń jest szczególnie ważnym i dopełniającym właściwe funkcjonowanie aglomeracji miejskiej elementem, który jednak winien być wkomponowany w ciągły proces rozwoju Miasta.
Rozwój Miasta realizowany jest w oparciu o takie dokumenty planistyczne jak Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miasta, decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Podstawowymi są Studium i Miejscowe Plany, które podlegają ocenom i konsultacjom społecznym zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym.
Mając jednak na względzie wagę potrzeby ochrony przyrody (drzew, krzewów, siedlisk fauny i flory) w aspekcie zaspokojenia potrzeb ludzkich, utworzone i powołane zostały w mieście różne formy ochrony terenów, dla których dominującą funkcją jest właśnie ochrona dóbr przyrodniczych, w tym drzew i krzewów. Takimi formami są parki, skwery, zieleńce miejskie a także zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, użytki ekologiczne, puszcze, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, obszary Natura 2000 czy rodzinne ogrody działkowe. Na terenach tych nie prowadzi się zadań związanych z inwestycyjnym rozwojem Miasta, a podejmuje się działania służące m.in. ochronie drzewostanu czy siedlisk ptaków.
Podkreślić także należy, że to człowiek jest naczelnym elementem środowiska i to jego podstawowe potrzeby władze administracyjne Miasta zobowiązane są zapewnić, nie tylko w zakresie zieleni ale w każdym ww. obszarze.
W przypadku terenów przeznaczonych pod zagospodarowanie inne niż zieleń, niezależnie od czy dla danego obszaru uchwalony jest czy nie miejscowy plan zagospodarowani przestrzennego, zawsze pierwszeństwo ma realizacja funkcji nadrzędnej. Skutkuje to ograniczeniem swobody w zakresie gospodarki drzewostanem w aspekcie jego kolizji z realizacją funkcji dominującej. I mimo uznaniowego charakteru decyzji administracyjnych zezwalających na usunięcie drzew i krzewów, żaden organ administracyjny nie posiada pełnej dowolności na tej płaszczyźnie. Przy wydawanym zezwoleniu na usunięcie drzew i krzewów, kolidujących z realizacją inwestycji, każdorazowo rozważana jest waga interesu wnioskodawcy i interesu społecznego. W tym celu uwzględnia się kilka kwestii. Po pierwsze przeznaczenie terenu oraz możliwość realizacji zamierzenia inwestycyjnego pod kątem kolizji z drzewostanem. Po drugie jakie ewentualne zmiany w środowisku przyrodniczym może wywołać usunięcie drzew i krzewów i po trzecie możliwość rekompensaty tych zmian poprzez wprowadzenie ekwiwalentnych nasadzeń drzew i krzewów.
W przypadku inwestycji realizowanej przy ul. Janosika 3 w Szczecinie (dz. nr 80 obr. 1022), wydanie zezwolenia na usunięcie zieleni poprzedzone było analizą powyższych kwestii.
Całościowa i wnikliwa analiza zakończona została wydaniem decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie łącznie 170 szt. drzew i 50 m2. Zezwolenie obejmowało przede wszystkim egzemplarze kolidujące  z realizacją inwestycji polegającej na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej, wielorodzinnej wraz z budową urządzeń i sieci infrastruktury technicznej oraz zagospodarowaniem terenu. Zezwolenie uwzględniało również egzemplarze obumarłe lub będące w złym stanie zdrowotnym, kwalifikujące się do usunięcia w ramach zabiegów pielęgnacyjnych.
Decyzja zezwalająca na wycinkę zieleni, wydana została na wniosek właściciela terenu tj. Master House Sp. z o.o.., do którego Inwestor dołączył wymaganą przepisami prawa dokumentację. Komplet dokumentów obejmował m.in. decyzję o warunkach zabudowy, szczegółową inwentaryzację istniejących drzew i krzewów, projekt zagospodarowania terenu z wykazaną kolizją przyszłej zabudowy z drzewami i krzewami, plan nasadzeń zastępczych zieleni, bilansujący powstały uszczerbek w drzewostanie. W ramach rozważań ewentualnych zmian w środowisku, jakie może spowodować nie tylko wycinka zieleni ale i całe przedsięwzięcie, na wniosek Inwestora w 2017 roku przeprowadzone zostało przez organ gminy postępowania administracyjne w sprawie wydania dla przedsięwzięcia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
W trakcie powyższego postępowania organ wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie o opinię co do konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz zakresu ewentualnego raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Zgodnie z wyrażoną przez RDOŚ opinią, dla przedsięwzięcia nie istniała konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. Na podstawie dokonanej analizy przedłożonej przez wnioskodawcę dokumentacji, w tym zapisów „Waloryzacji przyrodniczej województwa Zachodniopomorskiego” RDOŚ zaświadczył, że na terenie inwestycji nie stwierdzono występowania siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono oddaloną o ok.3,4 km ostoję siedliskową (obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Dolnej Odry). Ponadto na terenie inwestycji brak jest gatunków ptaków i ich siedlisk, chronionych w ostojach ptasich i innych elementów cennych przyrodniczo.
Odnosząc się do przeznaczonej do usunięcia roślinności, nie stwierdzono drzew i krzewów objętych ochroną gatunkową oraz egzemplarzy kwalifikujących się do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody ożywionej. Dodatkowo na drzewach i krzewach nie stwierdzono objętych ochroną gatunkową mchów i grzybów. A z uwagi na możliwość potencjalnego gniazdowania gatunków awifauny (czego podczas oględzin drzewostanu nie potwierdzono), a także w celu wyeliminowania bezpośrednich strat w lęgach lokalnych populacji ptaków, RDOŚ zobowiązał Inwestora do przeprowadzenia wycinki drzew i krzewów poza sezonem lęgowym ptaków tj. poza okresem od 01 marca do 15 października. Zezwolenie administracyjne na usunięcie zieleni, utrzymało ten termin, do którego Inwestor się zastosował.
W decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie 170 szt. drzew, organ gminy zobowiązał inwestora do wykonania nasadzeń zastępczych drzew, rekompensujących ubytek w drzewostanie. Na terenie realizowanej inwestycji, w terminie do 31 grudnia 2023 roku posadzonych zostanie w sposób uporządkowany 187 szt. nowych drzew ze szlachetnych gatunków. Za wycinkę drzew została ustalona dla Inwestora opłata w wysokości 381 224,00 zł, naliczona zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie przyrody. Opłata została wprawdzie odroczona, jednakże warunkiem jej odroczenia jest obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych w ww. wskazanym terminie. Brak terminowej realizacji powyższego warunku, skutkować będzie dla Inwestora wygaśnięciem decyzji w całości i wszczęciem przez organ postępowania o wymierzeniu pieniężnej kary administracyjnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia, równej dwukrotnej wysokości opłaty naliczanej za usunięcie drzew.
Tym samym organ dołożył wszelkich przewidzianych przepisami prawa starań, by zasoby zieleni na terenie Miasta Szczecin zostały utrzymane co najmniej na tym samym poziomie.
Odnosząc się do kwestii stworzenia narzędzi służących ochronie drzew rosnących na terenie Miasta Szczecin informuję, że w lutym 2020 roku Wydział Ochrony Środowiska zlecił Polskiemu Towarzystwu Dendrologicznemu, zrzeszającemu specjalistów dendrologów oraz przedstawicieli nauki posiadających wiedzę szczególną, wykonanie opracowania dotyczącego standardów bieżącego utrzymania, rozwoju i ochrony zieleni. Opracowanie dokumentu ma na celu uporządkowane i jednolite zagospodarowanie zielonych przestrzeni miejskich. Zostaną w nim przedstawione rozwiązania zalecane dla jednostek prowadzących bieżące utrzymanie i eksploatację zieleni w mieście, a także dla nowych inwestycji realizowanych na terenie Miasta Szczecin. Głównym dążeniem standardów jest osiągnięcie wysokiej jakości bieżącego utrzymania i rozwoju zieleni, wprowadzenia spójności estetycznej oraz poprawy komfortu życia mieszkańców. Formalne wprowadzenie dokumentu przewidywane jest jesienią b.r.
Dodatkowo, w ramach wzmożonej ochrony rosnącego na terenie Miasta Szczecin, wartościowego drzewostanu, rozważane jest utworzenie odrębnego, a służącego mieszkańcom Miasta Szczecin, narzędzia w postaci interaktywnego serwisu.

 

 

 

 


 


Interpelacja: Dot. objęcia drzew szczególną uwagą i troską i stworzenie narzędzi w celu ochrony drzew.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/20, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/03/20 11:57:20
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/03/20 11:57:20 nowa pozycja