przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/09/02
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację nr 916 w sprawie funkcjonowania kopalni kruszyw we wsi Mosty i jej wpływu, poprzez Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 123, na ujęcie wód powierzchniowych Miedwie, uprzejmie informuję, co następuje:
1. Zakład Produkcji Wody „Miedwie” jest największym Zakładem zaopatrującym w wodę Miasto Szczecin. Źródłem wody dla niego jest jezioro o tej samej nazwie, znajdujące się około 30 km w kierunku południowo – wschodnim od Szczecina. Jezioro to jest zbiornikiem rynnowym, polodowcowym o powierzchni 3816 ha, długości 16,6 km, szerokości do 3,2 km i głębokości sięgającej aż 43,5m. Z uwagi na duże znaczenie przedmiotowego ujęcia dla Miasta Szczecin obiekt jest stale monitorowany i objęty nadzorem właściwych organów.
2. Według informacji uzyskanych z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., który obsługuje to ujęcie, woda powierzchniowa pobierana z jeziora Miedwie podlega codziennej kontroli jakości parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych. Dotyczy to zarówno wody surowej (bezpośrednio pobranej z jeziora) oraz wody czystej (po procesach oczyszczania i uzdatniania). Analizy jakości wody dokonują dwa laboratoria: laboratorium przy stacji uzdatniania oraz akredytowane Laboratorium Centralne ZWiK na Pomorzanach.
Zakres badania wody to: analiza codzienna – badanych jest 19 wskaźników, analiza poszerzona (raz na tydzień) – 50 wskaźników.
Ponadto woda kontrolowana jest po każdym procesie technologicznym – laboratoryjnie lub/i miernikami on-line.  Dotąd, prowadzone analizy nie wykazały przekroczeń badanych parametrów.
Służbom ZWiK Sp. z o.o. nie są znane i nigdy nie były sygnalizowane powiązania między GZWP 123, a Jeziorem Miedwie. Odległość między obydwoma zbiornikami wynosi około 30 km.

3. Ustalono, na podstawie danych przekazanych przez Państwowy Instytut Geologiczny, że Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 123 jest położony w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje swoim zasięgiem część powiatu goleniowskiego, gminy Goleniów, Maszewo i Osina oraz część powiatu stargardzkiego: Miasto i Gmina Stargard, gminy Stara Dąbrowa, Kobylanka.
Stężenia głównych składników fizykochemicznych wód podziemnych mieszczą się w granicach stężeń dla wód do picia. Jedynie związki żelaza i manganu przekraczają przyjęte dopuszczalne stężenia dla wód do picia (związki te należą do naturalnych składników wód podziemnych).
Wieś Mosty, na terenie której znajduje się kopalnia kruszyw obsługiwana przez Len-Kruszywa Sp. z o.o. znajduje się w obrębie GZWP nr 123 w jego środkowej części, bliżej wschodniego krańca, natomiast Jezioro Miedwie usytuowane jest poza GZWP nr 123, na południowy – zachód, od południowo- zachodniego krańca GZWP nr 123.
Kopania w Mostach znajduje się zlewni rzeki Iny, natomiast jezioro Miedwie znajduje się w zlewni Płoni i są to odrębne systemy hydrodynamiczne.
Obszar, na którym zlokalizowana jest kopalnia odwadniany jest przez rzekę Inę, a następnie woda z tego obszaru odprowadzana jest w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Wody podziemne z tego obszaru odpływają w kierunku zachodnim, omijając w znacznej odległości jezioro Miedwie. Czas migracji zanieczyszczeń w Mostach wynosi powyżej pięćdziesięciu lat. Panujące na obydwu obszarach warunki hydrogeologiczne wykluczają możliwość przepływu wód podziemnych z kopalni w Mostach do jeziora Miedwie.


Powyższe ustalenia, nie wskazują na zagrożenie dla jakości wody ujęcia powierzchniowego „Miedwie”, jednak z uwagi na fakt, że problematyczna Kopalnia Kruszyw, jak i GZWP nr 123, znajdują się poza zakresem działania Urzędu Miasto Szczecin terytorialnie oraz rzeczowo, tutejszy Wydział Ochrony Środowiska wystąpi do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Goleniowie oraz ojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie z wnioskiem o informacje na temat wydanych decyzji administracyjnych, w oparciu o które Zakład prowadzi działalność, oraz o wyniki działań kontrolnych lub wyniki postępowań sprawdzających zgłoszenia o nieprawidłowościach w jej funkcjonowaniu.

 

 

 

 

 


 


Interpelacja: Dot. możliwości skażenia wody pitnej dla mieszkańców Szczecina
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/09/02, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/09/02 13:38:01
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/09/02 13:38:01 nowa pozycja