przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2019/07/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację, chciałbym poinformować, że Prezydent Miasta zauważył, jaki potencjał może wynikać z realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w oparciu o ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi i w związku z tym z dniem 4 lutego 2019 roku powołał w strukturach Urzędu Miasta Szczecin trzyosobowe Biuro Partnerstwa Publiczno -Prywatnego. Biuro zajmuje się identyfikacją projektów/zadań Miasta, które mogą być realizowane w oparciu o ww. przepisy mając w szczególności na uwadze możliwości finansowe Miasta. Aktualnie, przykładowo, przygotowywane są dokumenty i opracowania niezbędne do przeprowadzenia analiz przedrealizacyjnych projektu budowy dworca przesiadkowego wraz z parkingiem w centrum Szczecina (Dworzec Górny).
Pragnę podkreślić również, iż zgodnie z obowiązującymi, znowelizowanymi przepisami ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym realizacja projektu w formule partnerstwa publiczno - prywatnego każdorazowo poprzedzona musi zostać wykonaniem stosownych analiz będących podstawą do wyboru i uzasadnienia tej formuły realizacji przedsięwzięcia. Zgodnie z Wytycznymi PPP opublikowanymi przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju średni czas przygotowania projektu do podpisania umowy ppp wraz z zapewnieniem jej finansowania wynosi od 20 do 44 miesięcy.
Pracownicy Biura na bieżąco śledzą projekty innych miast przygotowywane do realizacji bądź realizowane w formule ppp. Pracownicy Biura pozostają w kontakcie z pracownikami tychże jednostek, i tak dla przykładu kontakt z wspomnianym przez Pana Płockiem, osobami odpowiedzialnymi za realizację projektów ppp w Urzędzie Miasta Płock, został nawiązany przed wpływem niniejszej interpelacji, w wyniku, którego na dzień 9.07.2019 roku została ustalona wizyta studyjna mająca na celu zapoznanie się z wypracowanymi w tym mieście dobrymi praktykami w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (m.in. dot. projektów termomodernizacyjnych). W kontekście wspomnianego przez Pana Krakowa, pracownik Biura Partnerstwa Publiczno-Prywatnego wziął udział w wizycie studyjnej w Krakowie dotyczącej wspomnianego przez Pana zadania budowy cmentarza - projekt pn. Postępowanie o udzielenie koncesji na budowę cmentarza w Podgórkach Tynieckich w Krakowie wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią, która niedawno została zorganizowana przez Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju wraz z konsorcjum Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich w ramach projektu „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce” współfinansowanego ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
 


Interpelacja: Dot. wkorzystania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego tzw. PPP przy wykonywaniu inwestycji miejskich
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/07/05, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/07/05 08:15:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/07/05 08:15:22 nowa pozycja