Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/09/23
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 1749 informuję, iż zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 7 sierpnia 2020 r., środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400, 462 i 875) można przewozić jednocześnie nie więcej osób niż wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Jednocześnie w każdym z pojazdów dla pasażerów dostępnych może być nie więcej niż 50% miejsc siedzących (§ 23 ust. 1 pkt.2 ppkt. b przywołanego rozporządzenia). Pasażerowie komunikacji miejskiej podczas przejazdu tramwajami i autobusami mają obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo przyłbicy. Zastosowanie mają zapisy § 24 ust. 1 pkt 1 przywołanego rozporządzenia. Podstawę do zwolnienia ze wskazanego obowiązku stanowi jedynie stan zdrowia, zaburzenia rozwoju, niesamodzielność lub niepełnosprawność intelektualna pasażera (§ 24 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia).
Informacja o obowiązku przesłaniania twarzy i maksymalnej liczbie przewożonych osób umieszczona jest wewnątrz oraz przy drzwiach pojazdów (wsiadając każda z osób ma tym samym możliwość jednoznacznego ustalenia, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ma możliwość przejazdu, czy też winna opuścić pojazd i oczekiwać na kolejny autobus/tramwaj). Prowadzący pojazdy i pracownicy służby ruchu ZDITM upoważnieni są do przypominania pasażerom o obowiązku stosowania się wskazanych wyżej zasad, nie posiadają jednak uprawnień do podejmowania interwencji wobec naruszających je osób.
Celowe, intencjonalne i bezzasadne niestosowanie się do wynikających z przywołanego rozporządzenia przepisów porządkowych stanowi wykroczenie w rozumieniu art. 54 Kodeksu Wykroczeń. Podejmowanie działań celem wyegzekwowania wynikających z prawa zasad m.in. prowadzenie kontroli pozostaje w wyłącznej kompetencji policji i Straży Miejskiej.
Celem utworzenia autobusowo - tramwajowych węzłów przesiadkowych (jak pętla „Gumieńce”) było umożliwienie pasażerom wszystkich zatrzymujących się na nich linii tramwajowych i autobusowych, bezpieczną i wygodną zmianę środka transportu/przesiadki tramwaj - autobus oraz kontynuowania przejazdu bez konieczności jego nieuzasadnionego przerywania.
W dni powszednie, w godzinach 6:30 - 9:00 oraz 14.00 – 17.00 odjazdy z i dojazdy do przystanku „Gumieńce”, a także przejazdy tramwajów linii 8 i 10 na wspólnym odcinku trasy (Gumieńce - Rondo Giedroycia) następują ze średnią częstotliwością wynoszącą około 5 minut. Do obsługi linii kierowane są pojazdy maksymalnej pojemności, a godziny rozpoczynania przejazdów skorelowane zostały z godzinami dojazdów do przystanku Gumieńce autobusów linii 88, 98, 108 i 124. Celem przyjętych rozwiązań było umożliwienie jak najszybszego i bezpiecznego przejazdu możliwie największej liczbie pasażerów każdej ze wskazanych linii przy relatywnie krótkim czasie oczekiwania na przystanku oraz utrzymania rytmiczności cyklu podjeżdżania pojazdów kolejnych pojazdów (przejazdy realizowane w możliwie równych odstępach czasu).
Obecnie brak jest możliwości skierowania dodatkowych kursów. Od dnia 21.09.2020r. zostanie zwiększona pojemność taboru na linii 10 brygadzie 2, tym samym wszystkie kursy tramwajów do pętli Gumieńce będą obsługiwane taborem o długości minimum 29 metrów.
Interpelacja: Dot. przepełnienia w komunikacji miejskiej na pętli przy ulicy Kwiatowej/ Gumieńce