przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/04/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

w odpowiedzi na Pana interpelację nr 535 w sprawie budowy kolejnych pawilonów gastronomicznych na Bulwarze Gdyńskim informuje, co następuje:
Gmina Miasto Szczecin prowadzi wzmożone działania na rzecz utrwalenia w świadomości mieszkańców Szczecina oraz osób przyjezdnych, nierozerwalnego połączenia Miasta z rzeką oraz promocji nadodrzańskich terenów rekreacyjnych. W tym celu miasto od lat sukcesywnie modernizuje nabrzeża aby uatrakcyjnić tę przestrzeń i zachęcić do jej odwiedzania i spędzania tam czasu. Nie jest więc niczym niezwykłym, że przestrzeń ta staje się atrakcyjna również dla przedsiębiorców trudniących się handlem, usługami, gastronomią. Natomiast Miasto korzystając z takiego zainteresowania, proponuje przedsiębiorcom możliwość dzierżawy zrewitalizowanych terenów pod działalność usługową połączoną z organizacją imprez oraz wydarzeń kulturalnych. Nowo powstający pawilon ma pełnić funkcję z zakresu handlu, gastronomii, organizacji imprez oraz ekspozycji plenerowych i kulturalnych. Kształt, kolorystyka oraz projekt elewacji pawilonu ma nawiązywać do pawilonów zlokalizowanych już na nabrzeżu a jego ostateczny kształt, w zakresie estetyki i ładu przestrzennego, ma być uzgodniony z Architektem Miasta. W celu uniknięcia zlepku punktów gastronomicznych i przypadkowości asortymentu w pawilonach powstających na tej przestrzeni, Miasto prowadzi konkursy na dzierżawę gruntów pod pawilony. Taka forma dzierżawy gruntów nabrzeży pozwala na wybór najlepszej koncepcji funkcjonowania-świadczenia usług oraz na kształt i projekt pawilonu, wpływając na atrakcyjność tej przestrzeni. Podmiot, który został wybrany w wyniku konkursu na dzierżawę gruntu pod pawilon usługowy, w koncepcji świadczenia usług zadeklarował, prowadzenie w nim działalność nawiązującej do położenia obiektu. Restauracja ma opierać się na kuchni morskiej, a kawiarnia na domowych wypiekach. Obiekt zostanie przystosowany również do organizowania w nim wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów, wystaw czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Przedsiębiorca planuje także organizowanie wieczorów kulinarnych.

Jednocześnie odpowiadając na pytania zawarte w interpelacji, informuję, że:
1. Żegluga Szczecińska wykonuje zadania własne Gminy, w tym gospodarowanie/administrowanie terenami nabrzeży na podstawie porozumienia zawartego w 2014r. pomiędzy Gminą a Spółką. Wszystkie czynności, które w tym zakresie podejmuje spółka, są realizowane na wniosek i na rzecz Gminy.
2. Dzierżawa nieruchomości Gminy na okres do trzech lat nie wymaga uchwały Rady Miasta. Informacja o dzierżawie terenu podawana jest do publicznej wiadomości
co miało miejsce przez ogłoszenie konkursu.
3. Na terenie, gdzie ma być zlokalizowany tymczasowy obiekt budowlany obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Międzyodrze Wyspa Grodzka – Łasztownia 2”. Plan przeznacza teren pod nabrzeże wielofunkcyjne śródmiejskie, ogólnodostępne, sezonowe usługi (kultury, gastronomii, handlu, organizacji imprez i ekspozycji plenerowych), jednocześnie dopuszcza zagospodarowanie tymczasowe związane z sezonowymi imprezami plenerowymi, obsługą turystyki i rekreacji wodnej. Plan zakazuje stałej zabudowy kubaturowej jednak dopuszcza obiekty tymczasowe na potrzeby usług sezonowych do czasu powstania zabudowy trwałej.
W ustaleniach planu brak jest zapisów wskazujących konkretną lokalizację tymczasowych obiektów budowlanych, a także ustalających ramy czasowe dla lokalizacji obiektów tymczasowych i sezonowych usług. Sezonowe usługi w rozumieniu planu, to forma zagospodarowania tymczasowego, natomiast plan nie definiuje obiektów tymczasowych, które należy rozumieć zgodnie z definicją zawartą w ustawie prawo budowlane.
Zgodnie z tą definicją przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć:
- obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki,
a także
- obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak : strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe , barakowozy, obiekty kontenerowe.
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę zapisy planu oraz obowiązującego prawa, lokalizacja tymczasowego obiektu budowlanego na Bulwarze Gdyńskim nie narusza ustaleń obowiązującego na tym terenie mpzp.
 


Interpelacja: Dot. zagospodarowania Bulwarów Gdyńskich
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/12, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/04/12 13:55:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/04/12 13:55:50 nowa pozycja