Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/02/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację nr 1240, w sprawie podjęcia działań mających na celu uruchomienie oświetlenia parkingu informuję co następuje:
Parking osiedlowy położony przy ul. Rapackiego, na działce nr 17/10 obręb 3028, został wykonany przez firmę Szczecińskie Centrum Brukarskie Sp. z o.o. z siedzibą w Dobrej, zgodnie z dokumentacją projektową opracowaną przez Drogową Pracownię Projektową A3 Justyna Roman z Tanowa. Wykonane zostały miejsca parkingowe, wjazd i wyjazd z parkingu, kanalizacja odwadniająca oraz oświetlenie na słupach stalowych. Biuro projektowe wystąpiło do Spółki ENEA o określenie warunków przyłączenia oświetlenia do sieci elektroenergetycznej. W umowie nr 42820/2018/OD3/ZR1 z dnia 21.11.2019 r., o przyłączenie do sieci ENEA ww. oświetlenia, określono termin opracowania projektu przyłącza elektroenergetycznego do 5 miesięcy, natomiast realizacja przyłącza z szafą pomiarową ZKP (złącza kablowe i pomiarowe) może nastąpić w terminie do 4 miesięcy.
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wykonał wszystkie prace łącznie z ustawieniem słupów i ułożeniem niezbędnych instalacji. Po stronie ENEA S.A. – leży zaprojektowanie i wybudowanie przyłącza.
Według informacji uzyskanych od przedstawiciela ENEA, aktualnie opracowywana jest dokumentacja projektowa części kablowej i przyłącza z szafą pomiarową ZKP. Po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień, ENEA przystąpi do montażu kabli i złącza zasilająco-pomiarowego ZKP, z którego zasilane będzie oświetlenie parkingu. Spółka zadeklarowała wykonanie powyższych prac w możliwe najkrótszym terminie.
W zakresie weryfikacji obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodów posiadających znamiona długotrwałego postoju na przedmiotowym parkingu informuję co następuje:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami - art. 84 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2214) organy właściwe do spraw rejestracji pojazdów są obowiązane do sprawdzenia, czy została zawarta umowa na obowiązkowe ubezpieczenie OC, jednak tylko na podstawie przepisów regulujących działanie tego podmiotu. Zarówno w ustawie Prawo o ruchu drogowym, jak i rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy jasno wskazano, że weryfikacji zawarcia umowy na obowiązkowe ubezpieczenie dokonuje organ rejestrujący jedynie w momencie przeprowadzania określonych czynności na wniosek właściciela pojazdu.
Ponadto zgodnie z zapisami art. 80a i 80 b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U z 2020 r. poz. 110 ze zm.) w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców gromadzi się między innymi dane dotyczące zawarcia obowiązkowego ubezpieczeniu OC, jednak administratorem tych danych jest minister właściwy do spraw informatyzacji.
Interpelacja: Dot. parkingu przy ul. Rapackiego