przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Architekta Miasta
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/06/14
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie numer 669 informuję, że nieruchomości położone zarówno w ścisłym centrum Szczecina jak i na terenie miasta pozostają w gestii swoich właścicieli bądź zarządców. Gmina Miasto Szczecin, w ramach posiadanych zasobów, od roku 2017 realizuje program estetyzacji i „Street art” przeznaczając dobrze eksponowane ściany na realizacje artystyczne, gwarantując jednocześnie wysoką jakość estetyczną. Zrealizowane w tym czasie murale zlokalizowane są przy: ul. Kolumba 3 i 68, ul. Stołczyńskiej 128 i 161, ul. Powstańców Wielkopolskich 44.
W roku 2017 Architekt Miasta wystąpił do jednostek i spółek Gminy Miasto Szczecin o wskazanie potencjalnych lokalizacji dla potrzeb realizacji murali i graffiti. Do Urzędu Miasta Szczecin zostały przekazane informacje od: Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” wraz z listą adresów miejsc, będących własnością Gminy Miasta Szczecin, których estetyka mogłaby zostać poprawiona przez działania artystyczne „Street Art”. Informuję, że w/w adresy znajdują się na stronie internetowej: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11368.asp.
Rozwiązaniem umożliwiającym tworzenie „legalnego graffiti” byłoby wykonanie ścianek, jako elementów wolnostojących dla potrzeb realizacji artystycznych w wybranych, lokalizacjach w przestrzeni publicznej, wskazanych przez Rady Osiedli i zrealizowanych np. w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego lub z budżetu Rad Osiedli.
Biuro Architekta Miasta w roku bieżącym wykorzystało już środki przeznaczone na w/w cel. Realizując wskazane w niniejszej odpowiedzi murale przy ul. Kolumba, ul. Stołczyńskiej i ul. Powstańców Wielkopolskich. Na rok 2020 złożono wniosek do budżetu o zabezpieczenie środków na działania w zakresie „Street art” w wysokości 250 000,00 zł.
Odpowiadając na pytanie dot. wiaduktu przy ul. Chłopskiej informuję, że po uzyskaniu informacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie, która jest właścicielem obiektu należy stwierdzić, że:
„(…) wiadukty drogowe w ciągu drogi krajowej A6, nad ulicą Chłopską są usytuowane na skraju dużego osiedla mieszkaniowego Bukowe (ponad 14000 mieszkańców). Odgrodzone od budynków mieszkalnych garażowiskiem i ścianą drzew są praktycznie niewidoczne od strony osiedla. Widoczne są elementy części wysokiej – widoczny jest ustrój nośny wraz z ekranami akustycznymi, praktycznie niewidoczne są filary i przyczółki obiektów. Służby utrzymaniowe GDDKiA w Szczecinie w ramach bieżącego utrzymania obiektów mostowych każdego miesiąca usuwają pojawiające się malowidła. Zdarza się, iż trzeba to robić kilka razy w miesiącu. Malowidła te często mają wulgarny charakter. Usytuowanie obiektu jednocześnie nie sprzyja ekspozycji „legalnego graffiti”. Teren jest widoczny tylko z krótkiego fragmentu ulicy Chłopskiej pod obiektem. Ruch na tym odcinku ogranicza się prawie wyłącznie do okolicznych mieszkańców. Umieszczone na elementach podpór graffiti byłoby więc mało widoczne i dostępne ograniczonemu gronu odbiorców. Nie byłoby też możliwości ochrony legalnych malowideł przed działalnością wandali (…)”.
 


Interpelacja: Dot. wyznaczenia miejsc do legalnego street artu na osiedlu Bukowe
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/06/17, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/06/17 14:17:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/06/17 14:17:49 nowa pozycja