przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2020/06/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


Odpowiadając na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że Miasto Szczecin, podobnie jak inne na terenie całego kraju, boryka się, szczególnie w ostatnich latach, z narastającym problemem niszczenia populacji bukszpanu wieczniezielonego, w następstwie żerowania groźnego, pochodzącego z Azji szkodnika – ćmy bukszpanowej.
Skala zjawiska intensywnie postępuje zwłaszcza w obecnym sezonie wegetacyjnym, a tendencja do jej nasilania wynika m.in. z braku naturalnego, rodzimego wroga dla tego, obcego pochodzenia, patogenu. Dodatkowym, równie niesprzyjającym wyginięciu szkodnika czynnikiem, są łagodne, pozbawione okresów mrozu zimy, podczas których, narażone na długotrwałe działanie niskich temperatur, formy przetrwalnikowe ćmy, w znacznej części, w sposób naturalny są niszczone.
Skutecznym i najbardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego, sposobem walki z owadem jest mechaniczne usuwanie porażonych pędów rośliny wraz z widocznymi, żerującymi gąsienicami, a następnie ich trwała utylizacja (np. poprzez spalenie). Niestety w skali Miasta jest to sposób niewystarczający. Innym niemniej skutecznym sposobem walki z ćmą są opryski środkami chemicznymi. Preparaty chemiczne choć skuteczne to zwalczają nie tylko niechcianą ćmę, ale i inne rodzime owady stanowiące źródło pokarmu dla wielu gatunków ptaków, szczególnie piskląt. Stąd ich zastosowanie jest ryzykowne i zawsze musi być poprzedzone dokładną analizą bilansu korzyści i strat w środowisku. Alternatywnym, a równie dobrym sposobem jest stosowanie pułapek feromonowych oraz preparatów ekologicznych, utworzonych na bazie naturalnie występujących w glebie bakterii Bacillus thuringiensis, którego efektywność osiąga się powtarzając zabieg dwa-trzy razy w ciągu jednego sezonu.
Obecnie, uwzględniając nasilające się mnożenie i żerowanie patogenu, Miasto stopniowo wprowadza alternatywne metody zwalczania szkodnika. Przykładem tego są ekologiczne opryski szczególnie cennych i zaawansowanych wiekiem egzemplarzy bukszpanu, rosnących na terenie Cmentarza Centralnego. Rośliny te zostały już, w bieżącym sezonie wegetacyjnym, poddane trzykrotnym powtórzeniom zabiegu.
Informuję ponadto, że pomimo braku potwierdzonych, widocznych oznak żerowania gąsienic, w tym gołożerów, planowane jest również prewencyjne wykonanie oprysku założenia żywopłotowego na terenie Jasnych Błoni.
Zakres podejmowanych działań jest uzależniony od wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Miasta.
Reasumując, dotychczas podejmowane działania dawały zadowalające efekty i przy utrzymaniu tego samego poziomu ochrony roślin, nie należy obawiać się zniszczenia żywopłotów bukszpanowych na terenach zieleni miejskiej.

 


 


Interpelacja: Dot. zainfekowania zieleni miejskiej przez Ćmę Bukszpanową
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/06/05, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/06/05 09:39:05
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/06/05 09:39:05 nowa pozycja