przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/03/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


W odpowiedzi na Pana interpelację dotyczącą opieki nad bezdomnymi kotami w Szczecinie informuję, iż przywołane przez Pana wypowiedzi opiekunów kotów wolno żyjących, nie są zbieżne z działaniami prowadzonymi przez Miasto.
W ramach realizowanego Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, w miesiącach jesienno-zimowych, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie wydaje karmę społecznym opiekunom kotów wolno żyjących. Ilość wydawanej karmy uzależniona jest od liczebności populacji objętej opieką. Miesięcznie wydawana jest karma w ilości:
- do 10 kotów – 4 kg,
- 11-20 kotów – 10 kg,
- 21-30 kotów – 14 kg,
>31 kotów – 20 kg.
Ilość wydawanej karmy wynika z wysokości środków finansowych zarezerwowanych na ten cel w uchwalanym corocznie budżecie Miasta.
Z okazji Światowego Dnia Kota, w dniu 15 lutego 2020 r., odbyło się w Schronisku spotkanie Społecznych Opiekunów kotów wolno żyjących z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta, Zastępcą Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin oraz Kierownikiem i pracownikami Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Doceniając społeczną pracę, w trakcie spotkania Opiekunom zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki, w tym puszki z karmą dla kotów. Karma ta, była dodatkową karmą wydaną w miesiącu lutym poza podanym wyżej limitem. Jej ilość również była uzależniona od liczebności populacji:
- do 10 kotów – 12 puszek o poj. 400 g.,
- 11-20 kotów – 24 puszki,
- >21 kotów – 36 puszek.
W 2019 r. leczenie kotów wolno żyjących w ramach bezpłatnej pomocy Miasta dla Społecznych Opiekunów, zapewnione było w oparciu o podpisane umowy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Szczecinie. O zakresie wykonywanych badań, przebiegu leczenia zwierzęcia i podawanych lekach, zawsze decyduje lekarz weterynarii.
Dodatkowo, Miasto corocznie umożliwia bezpłatne korzystanie z usługi sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących. Zabiegi te przeprowadzane są w wybranych gabinetach weterynarii i TOZ, od miesięcy wczesnowiosennych (luty/marzec) do grudnia włącznie. Wyłonienie wykonawców na świadczenie ww. usług w 2020 r. nastąpiło podobnie jak w latach ubiegłych, po opublikowaniu uchwały Rady Miasta w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie, w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
 


Interpelacja: Dot. opieki nad bezdomnymi kotami w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/03, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/03/03 15:25:56
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/03/03 15:25:56 nowa pozycja