przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/02/12
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na interpelację nr 1206, dotyczącą stanu technicznego budynku oficyny przy ul. Kolumba 33a usytuowanego na działce 2/6, obr.1052, o pow. zabudowy 86,30m2 informuję:
W oparciu o postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nr RIN.5162.14.0872.2019.WT z dnia 28.02.2019r. dotyczącego obowiązku przedłożenia oceny stanu technicznego występujących pęknięć i rozstępów ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku oficyny przy ul. Kolumba 33a w Szczecinie, w maju 2019 roku została wykonana ekspertyza budowlana.
Dokonana ocena stanu technicznego przedmiotowego budynku stwierdziła m.in. stopień zużycia materiałów budowlanych z których wzniesiony był budynek, liczne pęknięcia pionowe przez całą wysokość budynku, w tym i ścianę piwniczną (też wskutek wzmożonego ciężkiego ruchu samochodowego na ulicy Kolumba), brak izolacji przeciwwilgociowej. Przedstawiony w ekspertyzie zakres robót zabezpieczających potwierdził, że warunek opłacalności przeprowadzenia remontu budynku ul. Kolumba 33a nie został spełniony i budynek ten nadaje się do rozbiórki. W budynku znajduje się jeden lokal mieszkalny.
Zgodnie z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Międzyodrze-Kępa Parnicka - Wyspa Zielona” uchwalonego uchwałą Nr XXXVI/889/09 Rady Miasta Szczecin z dnia 29.06.2009r. wolnostojący budynek oficyny przy ul. Kolumba 33a objęty jest ochroną konserwatorską. W tej sprawie zajął także stanowisko Miejski Konserwator Zabytków, który stwierdził, że obiekt należy utrzymać i poddać niezbędnym pracom zabezpieczającym. Wstępny koszt szacunkowy niezbędnych prac wyliczono na 250 tysięcy złotych.
Uwzględniając zatem ekspertyzę budowlaną, zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków dalsze decyzje w sprawie przedmiotowego budynku wymagają przeanalizowania, również z uwagi na ewentualną konieczność zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta.
Natomiast rodzinie zamieszkującej w budynku, zostanie wskazany przez gminę lokal zamienny.


 


Interpelacja: Dot. budynku przy ul. Kolumba 33a
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/02/12, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/02/12 10:52:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/02/12 10:52:03 nowa pozycja