przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/04/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana interpelację informuję, że w dniu 25.10.2018 r. wydana została, dla Funduszu Mieszkaniowo Handlowego Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Sikorskiego 6/5, decyzja nr 1620/18 o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi, w granicach działki nr 38/9 z obrębu 3074 przy ul. Poznańskiej w Szczecinie. Teren inwestycji znajduje się na obszarze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Warszewo - Duńska” w Szczecinie, uchwalonego dnia 24 kwietnia 2008 r. przez Radę Miasta Szczecin Uchwałą Nr XXI/561/08 ( Dz. Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego z 2008 r. Nr 51, poz. 1134 ). Działka nr 28/9 z obrębu 3074 leży w granicach terenu elementarnego oznaczonego symbolem P.W.2097.MW,U przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z dopuszczeniem usług.

Ad.1: Czy pozwolenie zostało wydane pomimo nieposiadania przez inwestora wymaganego pozwolenia wodno-prawnego?

W projekcie budowlanym brak jest pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę odcinka rowu istniejącego na działce inwestora. Na wniosek mieszkańców sąsiedniej nieruchomości z dnia 26.03.2019r. w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej wznowione zostało postępowanie zakończone ostateczną decyzją Nr 1620/18 z dnia 25.10.2018r.
Wnioskodawcy podnieśli między innymi brak wymaganego przepisami ustawy Prawo wodne pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę odcinka rowu na działce inwestora. Inwestor potraktował planowaną przebudowę rowu jako budowę przepustu o średnicy do 100 cm, do którego zostaną przekierowane wody płynące rowem. Konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na planowane zamierzenie potwierdziły Wody Polskie w trakcie kontroli terenu inwestycji w lutym 2019r. Dnia 19.03.2019r. inwestor wystąpił do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodno prawnego. W toku postępowania wznowieniowego inwestor zostanie zobowiązany do przedłożenia wymaganego dokumentu.

Ad.2: Czy widoczne w projekcie rozwiązania techniczne związane z odprowadzeniem deszczówki oraz pominiecie kwestii strumyka płynącego na działce będą skutkowały zalewaniem przyległej nieruchomości?

W projekcie budowlanym przewidziano odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowych oraz z nawierzchni utwardzonych poprzez wpusty deszczowe i odwodnienie liniowe do zaprojektowanej kanalizacji deszczowej. Ponadto zaprojektowane rzędne terenu oraz ukształtowanie terenu spowodują zatrzymanie wód opadowych na terenie inwestora. Projektant przewidział likwidację odcinka rowu melioracyjnego i zastąpienie go odcinkiem kanalizacji deszczowej.

Ad. 3: Czy przedmiotowy projekt budynku jest zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania?

Autor projektu budowlanego wykazał zgodność planowanego zamierzenia z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Warszewo -Duńska” w Szczecinie. W związku ze wznowieniem postępowania projekt budowlany zostanie ponownie przeanalizowany, w tym pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ad. 4: Czy wybudowanie projektowanego budynku spowoduje kompletne odcięcie od światła słonecznego co najmniej kilkunastu lokali znajdujących się na terenie przylegających nieruchomości?

Projektant w projekcie budowlanym wykazał spełnienie wymagań wynikających z § 13 oraz z § 60 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w zakresie przesłaniania i nasłonecznienia sąsiednich budynków. Podana przez projektanta zgodnie z § 13 ust. 2 wysokość przesłaniania jest równa najmniejszej odległości między budynkiem projektowanym, a budynkiem istniejącym na sąsiedniej nieruchomości. Zatem projektowana zabudowa nie spowoduje przesłaniania istniejących obiektów. Zgodnie z § 60 ust. 1 i 2 w projekcie zapewniono czas nasłonecznienia w pokojach mieszkalnych co najmniej 3 godziny w dniach równonocy w godzinach od 7.00 do 17.00. Kwestia ta będzie również przedmiotem badania przy ponownym sprawdzeniu projektu zagospodarowania terenu.

Ad. 5: Jak zamierza się rozwiązać problem miejsc parkingowych ( poza garażem podziemnym )?

Wskaźniki zaspokojenia potrzeb na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ustaleniach obsługi komunikacyjnej planu wynoszą dla budynków mieszkalnych: co najmniej 1 miejsce postojowe na 1 mieszkanie. W projekcie budowlanym na 48 mieszkań zaprojektowano 48 miejsc postojowych ( 44 w garażu i 4 na terenie inwestycji). Zatem został spełniony wymóg planu dotyczący wymaganej ilości miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

Ad 6: Dlaczego UM Szczecin, pomimo bezspornego wpływu na przyległą nieruchomość, uznał, że mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej Garden House II nie są stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę?

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane ( Dz. U z 2018 r. poz. 1202 t.j. ze zmianami ), stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.
Obszar oddziaływania, zgodnie z art. 3 pkt. 20 ustawy Prawo budowlane, to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu. Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 1c ustawy – Prawo budowlane projektant określił w projekcie obszar oddziaływania. Z projektu wynika, że zamyka się on w granicach inwestycji.
Organ nie znalazł naruszenia żadnego przepisu prawa materialnego, powodującego ograniczenia w zagospodarowaniu i w zabudowie sąsiednich nieruchomości, dającego tym samym właścicielom tych nieruchomości przymiot stron. Udział stron będzie przedmiotem ponownej analizy w postępowaniu wznowieniowym.
 


Interpelacja: Dot. wydania pozwolenia na budowę, które może naruszać prawa mieszkańców Warszewa
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/11, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/04/11 15:30:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/04/11 15:30:02 nowa pozycja