przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/10/15
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pani interpelację informuję, że w pismach urzędowych przytaczane są jedynie określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych, obowiązujące w uchwale Rady Miasta Szczecin nr VI/78/15 w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do przedmiotowej uchwały ust. 1 pkt. 1 lit f brzmi następująco: „inwalidzi słuchu na podstawie ważnej legitymacji Polskiego Związku Głuchych z wpisem o niepełnosprawności”. Biorąc pod uwagę powyższe do czasu ewentualnej zmiany zapisów uchwały i uwzględnienia zastrzeżeń zawartych w interpelacji w kwestii użycia innego określenia sformułowania „inwalidzi”, wymaganym jest od Urzędu posługiwanie się zapisem zgodnym z treścią obowiązującej uchwały Rady Miasta.

Ponadto wyjaśniam, że przepisy wyższej rangi, takie jak np. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czy Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej również mówią o „osobach niepełnosprawnych”, a w mowie potocznej czy Internecie obecne są powszechnie takie hasła jak np. „wózek inwalidzki”, dla którego to nie znaleziono dotychczas innego zamiennika. Z punktu widzenia budowania pozytywnego obrazu osób z niepełnosprawnościami i ich relacji z pozostałymi uczestnikami życia społecznego za naganne i niedopuszczalne uznać należy stosowanie stygmatyzującego terminu np. „kaleka”.

Jednocześnie pragnę zapewnić Panią, że Gmina Miasto Szczecin w swoich działaniach dokłada najwyższej staranności aby stosować właściwą, pozbawioną etykietowania terminologię wobec osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to zarówno materiałów przygotowywanych przez wydział jak i korespondencji prowadzonej ze środowiskiem tych osób.


Interpelacja: Dot. stosowania określenie ,,Inwalida'' w pismach urzędowych i przestrzeni publicznej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/10/15, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/10/15 14:11:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/10/15 14:11:07 nowa pozycja