przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/10/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pani interpelację (1778) dot. weekendowego otwierania ulic w centrum miasta dla pieszych w pierwszej kolejności wskazuję, iż możliwość podejmowania tego rodzaju działań jest wynikiem realizowanych przez Miasto od kilku lat przedsięwzięć mających na celu porządkowanie przestrzeni miejskich, poprzez modernizację terenów zielonych, realizację przebudów i remontów ulic, jak też samych zmian w organizacji ruchu drogowego.
Odnosząc się do przywoływanych wydarzeń na ul. Monte Cassino i ul. Rayskiego, wskazać należy, iż jest to po części efekt modernizacji odcinka ul. Jagiellońskiej od al. Wojska Polskiego do i wraz z pl. Zamenhofa, który zgodnie z zamierzeniem stał się przedłużeniem zamkniętej dla ruchu części ul. Bogusława X. Sposób korzystania z ul. Bogusława X oraz pl. Zamenhofa w sposób promienisty oddziałuje na ulice sąsiednie, czego efekty możemy obecnie obserwować.
Cieszy, że podejmowane przez Miasto działania ukierunkowane na porządkowanie kwestii organizacji ruchu drogowego, otwierania większej przestrzeni ulic dla pieszych, czy też w ostatnim czasie pomoc przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii COVID 19, znajduje coraz większą rzesze zwolenników. W tym roku duże wyrazy uznania należą się samym przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, wolontariuszom czy prywatnym osobom osobiście zaangażowanym w proces przemian części śródmiejskich ulic. Podczas wspólnych spotkań i rozmów wypracowane zostały rozwiązania, z jakimi mamy obecnie do czynienia w ciągu al. Papieża Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Lotników, czy też w ciągu ul. Rayskiego na odcinku od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego, wskazując jednocześnie nowe kierunki w dążeniu do tworzenia miasta przyjaznego mieszkańcom, zarówno w sferze komunikacyjnej, jak i codziennych potrzeb spędzania wolnego czasu i odpoczynku.
Możemy powiedzieć, iż podczas wewnętrznych dyskusji podejmowany był temat ograniczania ruchu samochodowego na czas dni wolnych od pracy. Jednak, należy pamiętać, iż cykliczne, cotygodniowe wyłączanie ulic z prowadzenia ruchu wymaga wykazania się dużą samodyscypliną zarówno mieszkańców, jak i kierowców wykorzystujących ww. ulice dla przejazdu tranzytowego. Nie można w takim przypadku oczekiwać pełnego zaangażowania funkcjonariuszy Policji w zabezpieczenie i nadzór ruchu drogowego przez wyłączony z ruchu odcinek drogi.
Podsumowując, temat dalszych działań prowadzących do tworzenia Miasta i przestrzeni przyjaznych mieszkańcom, jest tematem otwartym i pojawiające się sugestie czy propozycje przemian nie pozostają bez uwagi. Natomiast wola zmian jak w przykładzie ul. Rayskiego czy al. Papieża Jana Pawła II winna wychodzić od samych zainteresowanych korzystaniem z przestrzeni miasta.

 


 


Interpelacja: Dot. weekendowego otwierania ulic dla pieszych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/10/06, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/10/06 11:52:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/10/06 11:52:58 nowa pozycja