Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/05/05
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pani interpelację w sprawie rezygnacji z budowy pomnika Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina uprzejmie informuję, że Budżet obywatelski jest jednym z najważniejszych narzędzi partycypacji obywatelskiej w Szczecinie. Od 2013 r. corocznie mieszkańcy decydują o części kwoty budżetu miasta, która ma zostać przeznaczona na ich pomysły. Jak wskazuje się, partycypacja obywatelska jest aktywnym uczestnictwem obywateli w życiu danej społeczności. Dzięki budżetowi obywatelskiemu miasto komunikuje się z obywatelami, opierając relacje na wzajemnym wspieraniu i realizacji pomysłów.
Ideą budżetu obywatelskiego są pomysły mieszkańców. To oni, a nie Miasto, składają propozycje, spędzają wiele godzin na ich konsultowaniu, a wreszcie podejmują ogromny wysiłek zachęcenia pozostałych mieszkańców do zagłosowania na konkretny projekt. Rolą organów administracji publicznej jest działanie na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, a nie ich recenzowanie.
Projekt „Instalacja artystyczna upamiętniająca postać Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – szefa wszystkich szefów, ikony popkultury” został zgłoszony w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 i uzyskał najwięcej głosów w ramach zadania dzielnicowego małego – Śródmieście tj. 1020 głosów. Oznacza to, że mieszkańcy chcą powstania tego projektu i wyraźnie to pokazali w ramach głosowania.
Zgodnie z §8 ust. 1 Regulaminu określającego zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego stanowiącego załącznik do Uchwały nr XXI/490/16 Rady Miasta Szczecin z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania na terenie Miasta Szczecin konsultacji społecznych dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, zadania, które w wyniku głosowania mieszkańców uzyskały największą liczbę głosów na listach zadań o charakterze ogólnomiejskim oraz dzielnicowym, zostają przekazane do realizacji. A na podstawie §9 ww. uchwały zadania, które uzyskały największą liczbę głosów na listach zadań o charakterze ogólno miejskim oraz dzielnicowym, wybrane w głosowaniu do SBO, zostaną wpisane do projektu budżetu Miasta Szczecin na kolejny rok budżetowy. Takie postanowienia ówczesnego regulaminu SBO obligują Prezydenta Miasta do realizacji zwycięskich projektów oraz do wpisania ich do projektu budżetu na kolejny rok budżetowy.
Załączamy również fragmenty stanowiska autora projektu, który wskazuje m.in. „SBO to bardzo ważna inicjatywa w mieście, pokazująca, że to mieszkańcy mają wpływ na miasto, w tym na swoje najbliższe otoczenie. I teraz krytykowanie tego, wręcz zachęcanie do anulowania zwycięskich projektów jest uderzaniem bezpośrednio w mieszkańców, w ich morale i chęci do różnych inicjatyw oddolnych.
Nie tędy droga.”, czy „Praktycznie w każdym wywiadzie, w każdej publikacji, ba! nawet we wniosku projektowym wskazywałem, że projekt jest przemyślany, nie jest żadnym żartem i ma realną szansę na wzbogacenie turystycznej oferty miasta.”.
Pomimo obecnej sytuacji epidemiologicznej i finansowej miasta, Miasto podejmuje kroki w celu realizacji wszystkich wybranych w drodze głosowania projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to narzędzia dla mieszkańców, którzy w tym konkretnym przypadku w liczbie głosów 1020 wskazali na racjonalność i celowość powstania tej inwestycji. W związku z powyższym, nie ma możliwości odstąpienia od realizacji tego zwycięskiego projektu.
Interpelacja: Dot. rezygnacji z budowy pomnika Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina