przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/04/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pana zapytanie nr 527 w sprawie udzielenia informacji czy Gmina ma w planach budowę zabezpieczeń przy Odrze (barierki, specjalne chodniki) informuje, że:
1. Gmina ani na etapie modernizowania bulwarów ani obecnie nie planowała i nie planuje budowy zabezpieczeń przy wodzie.
2. Zgodnie z Prawem wodnym obowiązuje zakaz grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych oraz brzegu wód morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, co ma umożliwić dostęp do tych wód niezbędny do korzystania z prawa powszechnego korzystania z wód. Każdy korzystający z wód ma zatem prawo, w każdym miejscu dobić do brzegu i przycumować łódkę, wyjść na brzeg i przejść wzdłuż linii brzegu. Prawo do korzystania z pasa dostępu nie rozciąga się na przystanie czy pomosty, gdyż są to urządzenia, z których można korzystać wyłącznie za zgodą właściciela. Oznacza to, że niezależnie od prawa własności gruntu/ działki właściciel nie ma prawa grodzić brzegu wód.
3. Jednocześnie, w związku z faktem, że zmodernizowane nabrzeżna miejskie mają zastosowane różne nawierzchnie - nawierzchnię betonową (Bulwar Nadodrzański), płyty kamienne (nabrzeże Starówka) czy deski drewniane (Bulwar Piastowski i Gdyński) montaż specjalnych chodników wiązłby się z ich ponowną modernizacją.
Ciągi pieszo-spacerowe są szerokie i nie mają nachyleń w kierunku wody mogących spowodować zagrożenie poślizgnięcia się i upadku do wody. Właściwe korzystanie
z nabrzeży wyklucza możliwość nieumyślnego wpadnięcia do wody, a przypadki, które wystąpiły dotychczas (w niewielkiej ilości) spowodowane są nieuwagą lub zawinione przez osoby trzecie (wepchnięcie) a nawet celowe (skoki do wody). Analogiczne niebezpieczeństwa występują na chodnikach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ulic, których jednak nie grodzimy, bowiem w konsekwencji doprowadziłoby to do wygrodzenia całej przestrzeni miejskiej. To nieuwaga oraz niewłaściwe korzystanie z przestrzeni publicznej powoduje zagrożenia dla ludzi, stąd też żadne zabezpieczenia i bariery przed tym nie uchronią, same w sobie mogą powodować większe zagrożenie.
 


Interpelacja: Dot. zabezpieczeń wzdłuż Odry
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/05, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/04/05 08:24:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/04/05 08:24:19 nowa pozycja