Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Ochrony Środowiska
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/03/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
odpowiadając na Pani zapytanie informuję ,że na terenie LO VI przy ul.Jagiellońskiej 43 w Szczecinie realizowana jest inwestycja pn.”Remont zabytkowego ogrodzenia wraz z zagospodarowaniem terenu i remontem wielofunkcyjnego boiska oraz izolacją fundamentów Liceum”. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy i w roku 2020 realizowany jest pierwszy etap zadania pn.”Mury oporowe z ogrodzeniem przy LO nr VI”. Budynek VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul.Jagiellońskiej 41 w Szczecinie jest wpisany wraz z ogrodzeniem posesji do rejestru zabytków pod nr A-880, nr Dec.:DZ-4200/4/O/98 z dnia 16 lipca 1998 roku w związku z tym roboty budowlane i prace konserwatorskie na przedmiotowym obiekcie odbywają się w oparciu o pozwolenie konserwatora zabytków.
Remont zabytkowego ogrodzenia wiązał się z koniecznością usunięcia drzew rosnących wzdłuż ogrodzenia. Prace związane z wycinką drzew na terenie LO VI przy ul.Jagiellońskiej w Szczecinie prowadzone były na podstawie decyzji administracyjnej nr WOŚ.III.71200.279.3.2018.AB z dn. 31.10.2018 r. wydanej przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Decyzja obejmowała wycinkę 31 szt. drzew ( z gat. morwa biała, topola włoska, jarząb pospolity, wiąz szypułkowy, robinia biała, klon pospolity, dąb czerwony, jesion wyniosły).
Spośród zakwalifikowanych do usunięcia drzew 8 szt. było w złym stanie zdrowotnym. W zamian za wycięte drzewa, zgodnie z ww. decyzją, łącznie posadzonych zostanie 31 szt. drzew w wieku powyżej 10 lat, w terminie do 31 grudnia 2020r.
Odnosząc się do kwestii przebudowy boiska na terenie LOIX informuje, że wykonanie robót budowlanych pn. „Budowa boiska w IX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi (dawniej Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6), Plac Mariacki 1 w Szczecinie” planowane jest w bieżącym roku kalendarzowym:
- ogłoszenie przetargu nieograniczonego na realizację zadania – I kwartał 2020 r.
- realizacja robót budowlanych – III kwartał 2020 r.
Wycinki drzew na terenach zieleni miejskiej realizowane są na podstawie decyzji administracyjnych wydawanych przez właściwy organ tj. Marszałka Województwa, Konserwatora Zabytków. Przed realizacją wycinki, respektując art. 51 oraz art. 52 ustawy o ochronie przyrody ( Dz.U .z 2020r., poz.55 ), dokonywany jest przegląd drzew pod kątem występowania roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową oraz obecności gniazd ptasich. W przypadku ich występowania wycinka drzew realizowana jest poza okresem lęgowym ptaków.
Zgodnie z powyższym do końca lutego 2020 r. zrealizowano wycinki drzew w niżej wymienionych lokalizacjach:
- ul. Krakowska – orzech włoski (zły stan zdrowotny, drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia),
- ul. Zielona – jarząb pospolity (drzewo jest całkowicie obumarłe, zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia),
- ul. Starkiewicza – brzoza brodawkowata (drzewo jest całkowicie obumarłe, zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia).
- ul.BolesławaŚmiałego 42-43 – 1 drzewo
- ul.Andersena,Pólnocna i Wapienna (przebudowa) – 26 drzew
W terminie po 15 października 2020r. zaplanowane są wycinki w niżej wymienionych lokalizacjach:
- ul.Starzyńskiego -robinia akacjowa, 2 szt.klonu
- ul.Warcisłwa – wierzba
- ul.Krygiera – 16 szt.topoli
- ul.Bronowicka – 2 drzewa
- Park im.J.Kasprowicza- 22 szt.drzew ((2 szt. modrzew europejski – drzewa obumarłe; 5 szt. brzoza brodawkowata z czego 3 szt. to egzemplarze martwe 2 szt. zamierające; 8 szt. głóg pośredni – drzewa obumarłe; 1 szt. dąb szypułkowy – drzewo zamierające; 2 szt. morwa czarna – drzewa w złym stanie zdrowotnym, zamierają; 1 szt. topola kanadyjska – drzewo w złym stanie zdrowotnym; 1 szt. grab pospolity – drzewo obumarłe; 1 szt. świerk serbski – drzewo obumarłe; 1 szt. obumarłe drzewo
- Park Wolności – 1 drzewo
- ul.Pyrzycka – 3 szt.brzozy
- ul.Herbaciana – 2 szt.brzozy
- ul.Żniwna – 1 drzewo
- Park Żeromskiego - 8 szt. drzew (2 szt. dąb – drzewa obumarłe; 1 szt. brzoza brodawkowata – drzewo obumarłe, 2 szt. klon – zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia ze względu na statykę; 1 szt. sosna czarna oraz 2 szt. kaliny – drzewa obumarłe);
- ul.Reymonta 23 – 4 drzewa ( kasztanowiec biały i 3 szt. z gat.świerk pospolity)
- ul.Romera 5 -2 drzewa
- Osiedle Glinki- 201 drzew w tym 25 drzew-przebudowa skrzyżowania, 176 drzew-zbiornik retencyjny i strumień)
Mając na uwadze zachowanie cennego drzewostanu na terenach użytkowanych jako tereny zieleni (parki, skwery , zieleńce, lasy miejskie) w pierwszej kolejności drzewostan poddawany jest zabiegom pielęgnacyjnym. Wycinka drzew na wskazanych terenach odbywa się wyłącznie w zakresie niezbędnym dla zachowania perspektywicznego stanu bezpieczeństwa ich użytkownikom. Nadzór nad stanem zieleni dokonywany jest na bieżąco przez administratorów terenu.
Interpelacja: Dot. kolejnej wycinki drzew - LOVI