przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/05/21
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Interpelację nr 1384 z dnia 30.04.2020 r., uprzejmie informuję, jak poniżej:
1) Czy personel otrzyma dodatki do wynagrodzeń na czas epidemii? Jeżeli tak, to na jakich zasadach będą przyznawane, z jakich środków oraz w jakiej wysokości?
Dodatki specjalne do wynagrodzenia zostały przyznane osobom bezpośrednio zaangażowanym w przeciwdziałanie skutkom COVID-19. O przyznaniu i wysokości dodatku specjalnego decydują dyrektorzy jednostek, uzależniając jego wysokość m.in. od liczby przepracowanych dni, wymiaru etatu pracy w jakim zatrudniony jest dany pracownik. Wysokość dodatków wynosi 250 – 300 zł. Środki na wypłatę dodatku do wynagrodzenia pochodzą z budżetu Gminy Miasto Szczecin.
2. Czy planowany jest wydłużony rotacyjny plan pracy pracowników? Radni Prawa i Sprawiedliwości apelują już od dwóch sesji o wdrożenie takich zasad, które będą zwiększały bezpieczeństwo pracowników DPS. Z dniem 29 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zaleca wdrożenie systemu tygodniowej pracy.
Gmina Miasto Szczecin podejmuje działania mające na celu zapewnienie ciągłości pracy domów pomocy społecznej, monitorując rozwój sytuacji epidemicznej i definiując czynnika ryzyka z wyprzedzeniem. W zakresie pracy rotacyjnej, w konsultacji z pracownikami, poddano analizie alternatywne rozwiązania, możliwe do wdrożenia, w zależności od stopnia zagrożenia zarażeniem i wprowadzonych regulacji prawnych w tym zakresie. Dyrektorzy domów pomocy społecznej w sposób autonomiczny organizują pracę jednostki, tak aby zachować wszelkie środki ostrożności, przy zapewnieniu ciągłości opieki. Tym samym, wprowadzono system rotacyjnej pracy pracowników administracji, pracowników zespołu terapeutycznego, sekcji pracowników socjalnych i działu obsługi domu. Zgodnie z rekomendacjami Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 04 kwietnia 2020 r., należy „w razie potrzeby w domach pomocy społecznej wprowadzić system rotacyjny pracy pracowników”. Z komunikatów rządowych wynika, że w Polsce nastąpiła poprawa sytuacji epidemicznej, co skutkuje zniesieniem przez rząd kolejnych obostrzeń. Aktualnie brak również regulacji prawnych, pozwalających na wdrożenie systemu rotacyjnego w systemie 7 (14) dni na 7 (14) dni bez możliwości powrotu do domu. W art. 15x ust.2 ustawy z dnia 02 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.) domy pomocy społecznej nie zostały wymienione w kategorii pracodawców, którzy otrzymali dodatkowe uprawnienia.
3. Jakie środki ochrony przysługują personelowi w DPS, czy nie pojawiają się problemy z dostępem do środków ochronnych tj. rękawiczki, maseczki, kombinezony.
Domy pomocy społecznej są zabezpieczone w niezbędne środki ochrony, adekwatne do aktualnej sytuacji epidemicznej.
4. Ilu pracowników w DPS pracuje na umowy zlecenia, lub na czas określony. Po jakim okresie umowy przedłużane są na czas nieokreślony. W czasie tak trudnej sytuacji, niosącej zagrożenie zdrowia i życia, szczególnie w tego rodzaju instytucjach, powinno się przede wszystkim zapewniać jak najlepsze warunki pracy, aby uniknąć utraty personelu, który teraz jest niezwykle wartościowy.
W Domach Pomocy Społecznej w Szczecinie zatrudnionych jest łącznie 447 osób, w tym:
5 osób na umowę zlecenia;103 osoby na czas określony (wśród nich 21 osób na umowie o zastępstwo); 339 osób na umowę na czas nieokreślony. Umowy na czas nieokreślony zawierane są z pracownikami zgodnie z art. 25 Kodeksu Pracy.

 


Interpelacja: Dot. pracowników Domów Pomocy Społecznej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/22, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/05/22 09:37:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/05/22 09:37:02 nowa pozycja