przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami
Odpowiadający:
Sekretarz Miasta Ryszard Słoka
Data odpowiedzi:
2020/04/30
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na zapytanie nr 1368 z dnia 20 kwietnia 2019 r. w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, niniejszym informuję:
1. Ile osób w Szczecinie skorzystało z bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność?
Do dnia 27 kwietnia 2020 r. z bonifikaty skorzystało około 6 150 osób.

2. Ile osób ma prawo w Szczecinie do takiej bonifikaty?
Do ubiegania się o bonifikatę ma prawo jeszcze około 52 500 osób. Bonifikat udziela się po spełnieniu warunków zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2020 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 139 ze zm.), bądź w uchwałach Rady Miasta Szczecin:
- uchwała nr III/76/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie określenia warunków udzielenia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów,
- uchwała Nr XIII/468/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 18 grudnia 2019 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia warunków udzielenia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (dzięki której zapewniono osobom, które złożyły wniosek o udzielenie bonifikaty w 2019 r., a spełniają warunki określone w uchwale, uzyskanie 60 % bonifikaty),
-uchwała nr IX/269/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie określenia warunków udzielenia osobom fizycznym bonifikaty od opłaty rocznej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
Przywołana uchwała z dnia 5 lipca 2019 r. pozwala na skorzystanie z bonifikaty tzw. zarobkowej jedynie osobom, które otrzymały zaświadczenia potwierdzające przekształcenie gminnych nieruchomości. Do dnia dzisiejszego Wojewoda Zachodniopomorski nie wydał zarządzenia umożliwiającego skorzystanie z takiej bonifikaty przy gruntach Skarbu Państwa.

3. Ile osób wraz z kierownikiem pracuje w jednostce, która zajmuje się przekształceniem użytkowania wieczystego we własność? Czy w czasie epidemii działa punkt informacji telefonicznej/online?
W referacie przekształceń własnościowych pracuje 16 osób w tym 12 osób zajmuje się realizacją ustawy z dnia 20 lipca 2020 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 139 ze zm.). W celu wsparcia realizacji zadania zostały oddelegowane do referatu dodatkowo dwie osoby. Ponadto zadania te realizowane były w godzinach nadliczbowych zarówno przez pracowników referatu (4 osoby) jak i z innego referatu (3 osoby).
Cały czas działa infolinia tel. 914245000, można tam uzyskać podstawowe informacje, a w razie konieczności połączenia przekierowywane są do pracowników merytorycznych. Ponadto udzielane są odpowiedzi na zapytania wnoszone drogą elektroniczną tj. email oraz ePUAP.

4. Jaki jest szacowany czas na zakończenie procedury przekształcenia użytkowania wieczystego we własność na terenie Szczecina?
Do wydania pozostało około 9 000 zaświadczeń o przekształceniu dla osób których nieruchomości podlegały przekształceniu z mocy prawa na dzień 1 stycznia 2019 r.
Ponadto zgodnie z art. 13 ww. ustawy jeżeli po dniu 1 stycznia 2019 r. na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym zabudowanym na cele mieszkaniowe, w rozumieniu art. 1 ust. 2 zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, budynek mieszkalny zostanie oddany do użytkowania w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), prawo użytkowania wieczystego tego gruntu przekształca się w prawo własności gruntu z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania. Organ wydaje zaświadczenie na wniosek właściciela.
W związku z powyższym brak jest możliwości określenia zakończenia procedury wydawania zaświadczeń.

5. Dlaczego pomimo obowiązywania od ponad roku ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 139 z późn. zm.) w Szczecinie wciąż nie wszystkie grunty zostały przekształcone na własność w trybie ustawowym i nie wszyscy uprawnieni mieszkańcy otrzymali z Urzędu Miasta stosowne zaświadczenia będące podstawą do dokonania zmian w księgach wieczystych?
Zgodnie z art. 1 ww. ustawy z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów.
Zaświadczenie jedynie potwierdza przekształcenie oraz informuje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej.
Zaświadczenie przekazywane jest przez organ do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej, w terminie 14 dni od dnia jego wydania. W związku z tym zmiany w księgach wieczystych dokonywane są z urzędu.
Do wydania organ miał około 75 000 zaświadczeń o przekształceniu dla osób, których nieruchomości podlegały przekształceniu z mocy prawa na dzień 1 stycznia 2019 r.
W trakcie obowiązywania przedmiotowej ustawy została ona kilkukrotnie zmieniona. Na podstawie wprowadzonych nowelizacji między innymi 13 lutego 2019 r. wprowadzono zmianę stawek procentowych opłat rocznych za użytkowanie wieczyste (podstawa ustalenia wysokości opłaty przekształceniowej) z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2019 r.,
co spowodowało koniczność ponownego wydania niektórych zaświadczeń oraz nowelizacją od dnia 16 lipca 2019 r. rozszerzono katalog nieruchomości podlegających przekształceniu, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2019 r.
Jednocześnie wskazuję, że ustawodawca nowelizacją ustawy od dnia 16 lipca 2019 r. wprowadził ust. 2 w art. 20, który stanowi: „Jeżeli zaświadczenie potwierdzające przekształcenie zostało doręczone po dniu 30 listopada 2019 r., osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym, w przypadku zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania tego zaświadczenia, przysługuje bonifikata od tej opłaty w wymiarze obowiązującym w roku, w którym nastąpiło przekształcenie, pod warunkiem wniesienia opłaty jednorazowej uwzględniającej tę bonifikatę w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji, o której mowa w art. 7 ust. 8"- potwierdzając, że zaświadczenia z urzędu mogą być wydawane w terminie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia przekształcenia.


Interpelacja: Dot. bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/04/30, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/04/30 12:28:00
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/04/30 12:28:00 nowa pozycja