Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/07/16
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 1553 z dnia 3 lipca 2020 r. uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz Rekomendacjami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, wszystkie działania prowadzone przez gminy związane z profilaktyką uzależnień ujęte są w corocznie uchwalanym przez radę gminy Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Działania w powyższym obszarze podejmowane przez Gminę Miasto Szczecin w 2019 r. zostały wskazane w Gminnym Programie Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Szczecin na rok 2019, stanowiącym załącznik do Uchwały nr II/22/18 Rady Miasta Szczecin z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Szczecin na rok 2019. Szczegółowy opis zrealizowanych działań w 2019 r. został wykazany w sprawozdaniu z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Szczecin na rok 2019, zatwierdzonym przez Radę Miasta Szczecin na sesji w dniu 28 kwietnia 2020 r. Zgodnie z przedmiotowym sprawozdaniem, na realizację powyższych działań w 2019 r. przeznaczono kwotę 12 166 923,82 zł (słownie złotych brutto: dwanaście milionów sto sześćdziesiąt sześć tysięcy dziewięćset dwadzieścia trzy złote 82/100).
Opis działań planowanych do realizacji w 2020 r. został przedstawiony w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2020 r., stanowiącym załącznik do Uchwały nr XIII/463/19 Rady Miasta Szczecin z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Szczecin na rok 2020. Plan budżetu na działania związane z profilaktyką uzależnień w 2020 r. wynosi 11 245 333,00 zł (słownie złotych brutto: jedenaście milionów dwieście czterdzieści pięć tysięcy trzysta trzydzieści trzy złote).
Programy rekomendowane mogą być realizowane wyłącznie przez osoby i podmioty certyfikowane, posiadające udokumentowane kwalifikacje umożliwiające prowadzenie działań w tym zakresie. W 2019 r. żaden szczeciński podmiot nie złożył oferty na wykonanie programów rekomendowanych wymienionych w interpelacji. Ze współpracy ze szczecińskimi podmiotami działającymi na rzecz profilaktyki uzależnień wynika, że żaden z nich nie jest certyfikowany w obszarze wskazanych programów, a więc nie może ich realizować (z wyłączeniem Programu Wzmacniania Rodzin, który Gmina zleca do realizacji).
Na terenie Gminy Miasto Szczecin funkcjonują noclegownie i schroniska prowadzone na zlecenie gminy przez organizacje pozarządowe. Zdiagnozowane uzależnienie od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nie wyklucza możliwości skorzystania z ww. form wsparcia. Szpital „Zdroje” dysponuje 26 miejscami dla kobiet i mężczyzn w całodobowym oddziale terapii uzależnienia od alkoholu. Szpital we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin regularnie organizuje dodatkowe zajęcia dla absolwentów oddziału, m.in: zajęcia dla grupy kobiet uzależnionych w pogłębionym etapie terapii, treningi konstruktywnych umiejętności potrzebnych trzeźwieniu itp.
W celu przygotowania osoby lub rodziny bezdomnej do samodzielnego życia i integracji ze społecznością lokalną Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością prowadzi mieszkania chronione. Łączna liczba mieszkań chronionych pozostających do dyspozycji osób i rodzin bezdomnych wynosiła w 2019 r. wynosiła 3, w 2019 roku przebywało w mieszkaniach chronionych 19 osób.
Gmina Miasto Szczecin nie finansuje programów obejmujących testowanie w kierunku zakażeń krwiopochodnych (HIV, HBV i HCV), ponieważ tego rodzaju badania można wykonać bezpłatnie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie.
Strona Biuletynu Informacji Publicznej została uzupełniona o następujące raporty:
• 2018 - Społeczna Diagnoza Uczniów 2018 - Lustro - Raport Lokalny
• 2018 - Społeczna Diagnoza Uczniów 2018 - Lustro - Raport Ogólnopolski
• 2019 - Europejski raport narkotykowy
• 2019 - Analiza jakościowa stylu życia 17-18 letnich użytkowników substancji psychoaktywnych i motywów używania substancji oraz innych zachowań problemowych
• 2019 - Raport młodzież 2018
• 2019 - Raport o stanie narkomanii w Polsce
• 2020 – Raport ESPAD 2019
W przypadku pojawienia się kolejnych raportów, będą one aktualizowane na bieżąco.
Raport z realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022 dla Gminy Miasto Szczecin jest w trakcie opracowywania przez Miejski Zespół Koordynujący realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Gminy Miasto Szczecin na lata 2019-2022.
Interpelacja: Dot. finansowania przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych