Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/02/22
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W nawiązaniu do Pana interpelacji w sprawie usuwania grobów na Cmentarzu Centralnym informuję, że zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, pomimo upływu 20 lat i braku opłaty ,,wzbronione jest użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na dawność lub osoby, które są w nich pochowane lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną’’. Powyższe dotyczy np. grobów wojennych, grobów ofiar ,,Grudnia 1970/71’’ lub mogił osób zasłużonych.
Wyjaśniam, że Gmina Miasto Szczecin nie zawierała odrębnych umów na udostępnienie miejsc na terenie Cmentarza Centralnego dla grup wyznaniowych, fundacji czy też państw.
Wskazuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi - szczątki wydobyte podczas kopania grobu chowa się w miejscach wskazanych przez administratora cmentarza. Zgodnie z uchwałą Nr XXV/606/16 Rady Miasta Szczecin z dnia 20 grudnia 2016 r. szczątki z grobu przechodzącego w wyniku braku opłaty do dyspozycji administratora cmentarza zostają pochowane, po przełożeniu ich poniżej nowego pochówku, w tym samym miejscu. Usługi kopania grobów są świadczone przez zakłady pogrzebowe, które są nadzorowane przez administratora cmentarza. Głębokości wykopów, sposób postępowania ze szczątkami i miejsca ich składania są kontrolowane przez inspektorów ds. terenowych administracji cmentarza. Administrator cmentarza nie sporządza protokołów z kontroli. Procedura likwidacji grobów dotyczy wszystkich grobów umiejscowionych na terenie Cmentarza Centralnego, bez względu na wyznanie osób pochowanych w tych grobach.
Interpelacja: Dot. usuwania grobów na Cmentarzu Centralnym