Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2019/03/19
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że mieszkańcom budynku położonego w Szczecinie przy ul. E. Plater 35, 35a przysługuje roszczenie o nabycie gruntu w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ działka gruntu na którym posadowiony jest budynek mieszkalny została wydzielona po jego obrysie - mieszkańcy nie posiadają gruntu do racjonalnego korzystania ze swojej nieruchomości. W celu zachęcenia właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową do składania wniosków o nabycie gruntów przynależnych, Prezydent Miasta za zgodą Rady Miasta może udzielić bonifikaty do wysokości 95%. Jeżeli grunt przynależny nie jest wydzielony, niezależnie od zapisów planu lub jego braku na wniosek wspólnoty grunt zostaje wydzielony. Istotne jest to, że wniosek powinni złożyć wszyscy właściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku. Do tej chwili taki wniosek nie wpłynął do Gminy.
Teren obejmujący nieruchomość wspólnoty i grunt przynależny znajduje się w granicach obszaru ustalonego w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Bolinko – Rynkowa 3” w Szczecinie, uchwalonym Uchwałą Rady Miasta Szczecin nr XLV/1339/14 z dnia 13 października 2014 r., obowiązujący od dnia 02 grudnia 2014 r., jako teren elementarny o symbolu S.B.2031.MW,U – teren zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem usług. W sąsiedztwie zabudowy wspólnoty znajdują się działki ogrodowe - stowarzyszenie ogrodowe Polski Związek Działkowców z siedzibą w Warszawie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. z mocy prawa nabyło prawo użytkowania nieruchomości zajętej przez ten rodzinny ogród działkowy. Stwierdzenie nabycia prawa użytkowania nieruchomości nastąpi w drodze decyzji, która ma charakter deklaratoryjny. Obecnie trwają prace geodezyjne mające na celu ustalenie zakresu władania nieruchomościami gminnymi przez rodzinny ogród działkowy.
Po ustaleniu granic ogrodu, z pozostałej części nieruchomości (działki 5/15 w obr. 3219) może zostać wydzielona działka przynależna wspólnocie.
Ewentualne zbycie terenu użytkowanego jako działka warzywna, którym również zainteresowana jest wspólnota, a który znajduje się poza obszarem przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jest on jako teren elementarny o symbolu S.B.2027.US – teren sportu i rekreacji) może nastąpić po analizie w procesie procedowania wniosku wspólnoty.
Nadmieniam, że wspólnota mieszkaniowa przy ul. E.Plater 35-35a ma zawarte, w dniu 19 marca 2008 r., porozumienie z Gminą Miasto Szczecin w sprawie nieodpłatnego korzystania z terenu o powierzchni 547,70 m kw. (część dz. 5/15), w zamian za utrzymanie we właściwym stanie technicznym i sanitarno-porządkowym tej części nieruchomości. Powierzchnia ta zgodna jest z obszarem przeznaczonym w mpzpm na cele mieszkaniowe. Wspólnota może wystąpić do Gminy o rozszerzenie zakresu porozumienia o grunt użytkowany jako działka warzywna. W odniesieniu do obaw wspólnoty co do pozbawienia ich dojazdu po wybudowaniu drogi, należy zaznaczyć, że w fazie projektowania, zostanie zaprojektowany również zjazd na nieruchomość wspólnoty, zgodnie z wymogami przepisów ustawy o drogach publicznych.
Jednocześnie informuję, że Uchwała Nr XXXVI/1055/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2018-2022 z perspektywą do 2023 roku, nie przewiduje realizacji zadania polegającego na budowie ulicy na terenie elementarnym S.B.2040.KD.D, zgodnie z uchwałą nr XLV/1339/14 Rady Miasta Szczecin z dnia 13 października 2014 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bolinko–Rynkowa 3” w Szczecinie.
Interpelacja: Dot. budowy drogi w pobliżu nieruchomości położonej przy ul. Emilii Plater 35-35a