Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Ochrony Środowiska
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/09/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pani interpelację, dziękując za szerokie zaangażowanie w sprawy zieleni Miasta uprzejmie informuję, że Szczecin, zgodnie ze stanem faktycznym, jest miastem o wysokim, bo przekraczającym 20%, udziale terenów zieleni w strukturze użytkowania gruntów.
Powierzchnia zieleni miejskiej (obejmująca parki, cmentarze, zieleńce, zieleń przyuliczną) wynosi ponad 530 hektarów. Dodatkowo w granicach administracyjnych Miasta znajdują się lasy o łącznej powierzchni 5480,017 hektarów.
Według Światowej Organizacji Zdrowia powierzchnia terenów zieleni na jednego mieszkańca aglomeracji powinna wynosić 50 m2. W przypadku Szczecina wskaźnik ten wynosi 148 m2 i stawia naszą aglomerację wyżej od innych miast w Polsce takich jak Poznań, Kraków, Gdańsk.
Ponadto w zasoby zieleni Miasta Szczecin wchodzi, statystycznie nie ujmowana, zieleń towarzysząca zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej, wielorodzinnej osiedlowej, zieleń rodzinnych ogrodów działkowych, zieleń wkomponowana między starymi kamienicami itp.
Niemniej mając na względzie wartość każdego rosnącego na terenie Miasta Szczecin drzewa, kierując się zaangażowaniem w szeroko rozumianą i kompleksową poprawę stanu środowiska, obecnie trwają prace nad utworzeniem narzędzia w postaci interaktywnego serwisu, który gromadzić będzie szereg danych w zakresie gospodarki drzewostanem.
Między innymi serwis obejmować będzie wykaz potencjalnych lokalizacji, na których możliwe będzie w przyszłości nie tylko wykonanie nasadzeń nowych drzew i krzewów ozdobnych ale też utworzenie nowych obiektów zieleni takich jak park, skwer czy osiedlowy zieleniec. Zakłada się aby docelowo wykaz ten był powiązany z mapą Miasta. Rozważane jest również zamieszczanie na mapie lokalizacji, planowanych w ramach realizowanych inwestycji, wycinek drzew i krzewów, jednakże przepisy ustawy o ochronie przyrody konsultacji i udziału społeczeństwa w tym zakresie, nie przewidują.
Jednocześnie nadmieniam, że informacje o składanych wnioskach oraz wydawanych zezwoleniach na usunięcie drzew i krzewów publikowane są w ramach udostępnienia informacji o środowisku w Biuletynie Informacji Publicznej (dostęp pod linkiem: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50620.asp ).
Konsultacjom społecznym natomiast podlegają prowadzone postępowania o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, których jednym z elementów jest zieleń. Na tym etapie możliwe jest składanie uwag i postulatów odnośnie zachowania lub usunięcia zieleni.
Niezależnie od powyższego uwzględniając dotychczasowe problemy dotyczące ilości (również powierzchniowej), jakości i struktury terenów zieleni, wobec konieczności utworzenia spójnej koncepcji utrzymania i rozwoju terenów zieleni, zlecono Polskiemu Towarzystwu Dendrologicznemu opracowanie dokumentu pn. „Standardy Utrzymania, Ochrony i Rozwoju Terenów Zieleni Miasta Szczecin”, którego prezentację planuje się na jesień b.r. Planowana jest także publikacja ww. opracowania w powstającym, w wyniku widocznych i postępujących procesów transformacji Miasta, ogólnodostępnym, interaktywnym serwisie.
Reasumując informuję, że prace nad utworzeniem interaktywnej mapy gospodarowania zielenią urządzoną są w toku, a ze względu na konieczność szerokiego zaangażowania jednostki organizacyjnej Miasta, odpowiedzialnej za informatyczną stronę przedsięwzięcia, sfinalizowanie realizacji zadania przewiduje się nie wcześniej niż na jesień 2021 roku.
Na termin ukończenia działań i uzyskania gotowego narzędzia ma znaczący wpływ nadal panującą sytuacja epidemiczna i konieczność podejmowanymi innych, dotąd nieprzewidzianych działań w zakresie informatycznym.
Interpelacja: Dot. uruchomienia wirtualnego serwisu mapowego o wycince drzew w Szczecinie