Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. wykonania w okresie ochronnym cięć na drzewie z gniazdującymi ptakami
Numer: 2761Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/06/14
Szanowny Panie Prezydencie,
na prośbę mieszkańców Gumieniec zwracam się z interpelacją o wyjaśnienie cięć konarów przeprowadzonych w dniu 12 czerwca 2021 r. około godziny 10:00 na wierzbie przy ul. Przygodnej (wjazd od Ku Słońcu). Na drzewie tym gniazdowały w dziuplach dwie rodziny szpaków. Mieszkańcy mają wątpliwości, czy cięcia te były zgodne z prawem. Z przekazanych mi informacji cięć dokonała firma, która wywiozła ścięte konary wraz z jednym gniazdem.
Zwracam się z prośbą o odniesienie do następujących kwestii:
I. Dokonane cięcia
1. Na czyje zlecenie zostały przeprowadzone cięcia?
2. Jakie było uzasadnienie przeprowadzenia cięć?
3. Kto wyraził zgodę na przeprowadzenie cięć?
4. Gdzie zostały wywiezione konary z przeprowadzonych cięć?
5. Jaki był stan zdrowotny ciętego drzewa?
6. Proszę o podanie konkretnie, czy ustalono jaka choroba drzewa spowodowała konieczność cięć na nim? I czy wyczerpano wszystkie sposoby wyleczenia drzewa.
II. Zniszczenie gniazda
1. Dlaczego cięcia konarów dokonano w okresie lęgowym? Dokumentacja przedstawiona przez mieszkańców wskazuje, że w ściętym konarze znajdowało się gniazdo ptaków.
2. Czy była wydana zgoda RDOŚ na zniszczenie siedliska ptaków?
III. Statyka drzewa
1. Dlaczego zamiast cięć konaru nie zastosowano tzw. podpory czy innych wzmocnień mechanicznych? Wydawało się to najbardziej optymalne, przynajmniej do czasu zakończenia bytowania ptaków w dziupli i ustania okresu ochronnego.
IV. Zagrożenie życia
1. Jeśli przyczyną cięcia było zagrożenie życia, bądź ryzyko wypadku, czy rozważano zastosowanie wygrodzenia terenu z opisem, że przekroczenie ogrodzenia zagraża bezpieczeństwu (arboryści wskazują, że metoda ta służy dodatkowo ptakom, które nie są wóczas płoszone z dziupl takich drzew).
2. Jeśli drzewo było zagrażające, dlaczego nie zostało wcześniej oznaczone? Tzn. dlaczego nie było informacji, żeby pod nim nie chodzić, nie siadać? Ile czasu upłynęło od oceny drzewa do cięcia? Czy to oznacza, że przez cały ten okres osoby odpowiedzialne narażały bezpieczeństwo mieszkańców?
VI. Okazanie dokumentacji
1. Opinii dendrologicznej dla ciętego drzewa.
2. Okazanie dokumentacji wniosku i wydanej zgody.
Panie Prezydencie,
fachową literatura arborystów podaje, że drzewa najstarsze powinno ratować się za wszelką cenę, gdyż są one najcenniejsze przyrodniczo (nie muszą mieć w tym celu statusu pomnika przyrody). W języku arborystów używa się nawet sformułowania "drzewo sędziwe", czy "drzewo weteran" dla okazów szczególnie doświadczonych przez choroby. Podobnie entomolodzy wskazują schorowane, pruchniejące drzewa jako najcenniejsze siedliska wielu gatunków owadów, dlatego należy poddawać je największej ochronie i pielęgnacji. Liczę, że w uzyskanej odpowiedzi otrzymam dowody, że wyczerpano wszystkie te możliwości. Liczę też, że w przyszłości większej rozwadze będą poddawane podobne decyzje.
W załączeniu przesyłam fotografie dokumentujące cięty konar , w tym zdjęcia dziupli, w której bytowały ptaki.
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2021/06/14 15:15:03 | nowa pozycja |