przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. niszczenia chodnika przy ul. Piłsudskiego w trakcie prac remontowych

Numer: 2296
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/03/04

Szanowny Panie Prezydencie,

We wrześniu 2020 ZDiTM wykonywał remont nawierzchni na Piłsudskiego (odcinek pomiędzy placami Szarych Szeregów i Odrodzenia). Otrzymałem od mieszkańca zawiadomienie, że w trakcie realizacji tych prac wykonawca przeznaczył chodnik na tymczasowy skład odpadów budowlanych, zostawiając mniej niż metr przestrzeni pieszym. Dodatkowo, wykonawca parkował swoje wielotonowe pojazdy w całości na chodniku. Przepis (PoRD Art. 47. 1.) mówi o maksimum 2.5 tony dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Zdrowy rozsądek oraz obserwacja szczecińskich chodników podpowiada, że zwykłe osobówki są w stanie zamienić tę nawierzchnię w gruz.

Na pytania mieszkańca ZDiTM wskazywało, że całość odbywała się zgodnie z zatwierdzoną, tymczasową organizacji ruchu. Na prośbę mieszkańca wskazana organizacja ruchu została udostępniona. Okazała się nią być dokument z “katalogu schematów tymczasowej organizacji ruchu”. Dokument ten prezentuje ulicę o przekroju 2x2 bez zaznaczonego chodnika.

Zgodnie z rozdziałem trzecim rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (na które powoływało się kierownictwo ZDiTM):

• 8 Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie: 1) ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych; 2) wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych; [...] 8) urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.
• 9 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. 2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
Z powyższego wynika, że:

1/ Albo chodnik nie był terenem budowy, i wykonawca za przyzwoleniem ZDiTM łamał przepisy ruchu drogowego parkując ciężkie pojazdy budowlane na chodniku oraz organizując na nim składowisko;

2/ Albo chodnik był terenem budowy, ale nie został uwzględniony w dokumencie tymczasowej organizacji ruchu, oraz nie został prawidłowo oznaczony (co oznacza złamanie §9/1, §9/2 wskazanego przez ZDiTM rozporządzenia).

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Na jakiej podstawie dopuszczono magazynowanie odpadów oraz parkowanie ciężkiego sprzętu na chodniku podczas prac remontowych ul. Piłsudskiego?
2. Czy wyciągnięto konsekwencje za niszczenie chodnika?
3. Czy podczas prowadzonych w mieście inwestycji regularnie kontrolowane są tereny około inwestycyjne pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia infrastruktury dla pieszych i rowerzystów?


zdjęcie

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/03/04, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/03/04 13:21:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/03/04 13:21:19 nowa pozycja