Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. wyegzekwowania od dewelopera właściwego zabezpieczania drzew podczas rozbudowy os. Nowe Forty
Numer: 2611Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/05/06
Szanowny Panie Prezydencie,
na wniosek mieszkańców osiedla Nowe Miasto, którzy czują się wyczerpani ignorowaniem ich głosu przez Urząd Miasta oraz podległych mu jednostek zwracam się do Pana Prezydenta z interpelacją dotyczącą niewłaściwego zabezpieczenia drzew położonych na działce 3/22 w obrębie 1045, uszkadzanych podczas inwestycji rozbudowy osiedla Nowe Forty:
W ramach interpelacji oczekuję:
1. Podjęcia pilnej reakcji i wyegzekwowania od dewelopera właściwego zabezpieczenia drzew przed dalszym ich niszczeniem, zgodnego z przyjętym Zarządzeniem 140/21 Prezydenta miasta Szczecin z dnia 23 marca 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin oraz obowiązków służących ich wdrożeniu.
2. Wyjaśnienia dlaczego drzewa na przedmiotowej działce nie zostały zabezpieczone w procesie inwestycyjnym?
3. Wyjaśnienia dlaczego niektóre z drzew zostały wciągnięte w teren budowy, mimo że znajdują się na działce miejskiej nr 3/22, obręb 1045?
Teren, na którym rosną drzewa należy do miasta. Miejskie standardy ochrony zieleni, jak zapisano, są przeznaczone do stosowania w ramach wszelkich działań związanych z bieżącym utrzymaniem zieleni, rozwojem terenów zieleni oraz przygotowaniem i realizacją wszelkich inwestycji na terenach stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin. W tym przypadku standardów nie dopełniono.
W rozdziale 2 Standardów określono dość precyzyjnie zasady projektowania i ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych. Szczególną uwagę poświęcono drzewom przyulicznym i osiedlowym. W przypadku drzew pomiędzy ulicą Głowackiego a Kusocińskiego nie dochowano elementarnych zasad zabezpieczenia ich przed zniszczeniem. Pas drogowy oraz przylegający do niej pas zieleni, od miesięcy, a także teraz – czyli po przyjęciu miejskich standardów ochrony zieleni, stanowią zaplecze materiałowe i odpadowe tej budowy. Pod drzewami wciąż składowane są ciężkie materiały budowlane (fot. 1, fot. 2, fot. 3).
Praktyka na tej budowie nijak ma się do miejskich standardów, które stanowią, że "drzewa w mieście traktowane są jako publiczne trwałe aktywa, które nie mogą ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu wskutek budowy lub modernizacji jakiejkolwiek infrastruktury miejskiej i „wprowadzania” innych rzeczowych aktywów trwałych". Tutaj wskutek budowy zniszczeniu uległy nie tylko pnie, ale nawet korzenie, które zostały przypadkowo pocięte albo powyrywane spod pokrywy ziemi przez ciężki sprzęt budowlany. Efekt niezabezpiecznia drzew jest katastrofalny. To widok powyłamywanych gałęzi, zdrapanych płacht kory - do żywego, surowego drzewa (fot. 4, fot. 5).
Proszę o informację na temat podjętych działań i wyciągniętych konsekwencji.
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2021/05/06 08:56:09 | nowa pozycja |