przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. niekorzystnej perspektywy demograficznej w Szczecinie

Numer: 1571
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/07/16

Szanowny Panie Prezydencie,
W raporcie o stanie gminy miasto Szczecin przedstawiono niepokojące dane dot. demografii w kolejnych latach, które wskazują na istotne zmniejszenie się zaludnienia w naszym mieście.
Z jednej strony Pan Prezydent pozytywnie odnosi się w raporcie do programów ogólnopolskich skierowanych dla rodzin tj. rodzina 500 plus, które zostały wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy. W dokumencie czytamy: „w ostatnich latach dostrzegalny jest wzrost liczby mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym. Na tę pozytywną tendencję bez wątpienia mają wpływ programy i działania wspierające rodzinę, zarówno te ogólnopolskie, jak i miejskie”. Jednak pomimo wielkiego wysiłku i rozwiązań rządowych, potrzebujemy sprawnej i skutecznej polityki prorodzinnej po stronie samorządu. Z danych wynika, że w 2019 roku miasto zamieszkiwane było przez 402 tysiące mieszkańców, ale w 2050 roku prognozy są zatrważające i wskazują, że będzie to zaledwie 340 tysięcy. Nasze miasto będzie wyludnione, a obrazując ten stan rzeczy Szczecin pomniejszy się np. o wielkość zaludnienia całego Stargardu, albo 8 miejscowości wielkości Chojny.
Niestety miasto nie przedstawiło rzeczywistych rozwiązań, aby zażegnać ten problem, na który nakłada się wiele sfer życia. W tym aspekty gospodarcze, innowacyjności, nowoczesności, które są w regresie i nie przyciągną do Szczecina studentów, młodych rodzin, osób szukających dobrych perspektyw, godnych warunków życia i pracy. Dotknie nas odpływ ludności w tym przedziale wiekowym, ponieważ, jak już dziś widzimy wiele miast ma do zaoferowania dużo więcej.
W związku z powyższą sytuacją prosimy o przedstawienie planu miasta na powstrzymanie tej niekorzystnej tendencji, wskazanie programów dla młodych osób, które będą wspierać ich przedsiębiorczość, a także programy prospołeczne. Czy miasto przewiduje rozwijanie projektów w tych obszarach, czy Szczecin – miasto dla młodych to tylko hasła na czas wyborów. W 2019 roku w rankingu Miast dla Młodych przygotowanym przez Fundację Schumana nasze miasto jest w drugiej dziesiątce, a w szczegółowych zestawianiach wypadamy jeszcze gorzej. Jesteśmy jednym z największych miast, a przed nami sytuuje się m.in. Rzeszów, Katowice, Opole, Sopot, Łódź. Jednoznacznie wynika z przeprowadzonych badań, że nasze miasto ma nad czym pracować, a do tego potrzeba realnej, skutecznej koncepcji, aby trendem stał się kierunek na Szczecin.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/07/16, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/07/16 10:57:14
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/07/16 10:57:14 nowa pozycja