Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. remontu Willi Strutza i konserwacji malowideł w wieży budynku
Numer: 5246Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2023/09/04
Szanowny Panie Prezydencie,
w lipcu 2022 wystąpiłam do Pana Prezydenta z interpelacją o pilne podjęcie prac naprawczych i konserwatorskich w zabytkowej, należącej do miasta, willi Strutza przy ul. Lipowej 19, a także wpisanie budynku do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Jak wówczas sygnalizowałam, prace w pierwszej kolejności powinny były objąć dach wieży, gdyż dziury w nim (fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4) skutkowały przeciekaniem deszczu, i nadal skutkują postępującą degradacją wieży oraz degradacją historycznych malowideł (fot. 5), które się w niej znajdują. Wskazałam też na ubytki w dachu (fot. 6), elewacji (fot. 7) i w innych elementach zewnętrznych (np. parapetach fot. 8).
Znamy wszyscy dobrą wiadomość dotycząca witraża, który obecnie jest wystawiony na pokaz publiczny w willi Lentza, a którego powrót do willi Strutza zapowiedziano po przeprowadzeniu niezbędnego remontu wieży i budynku. Jakiś czas temu podczas posiedzenia komisji uzyskałam ustną odpowiedź o:
1. Zabezpieczeniu środków finansowych na opracowanie właściwej dokumentacji (w celu remontu),
2. Podjęciu przez miasto czynności prawnych związanych z obecnością osób w budynku.
Zwracam się z prośbą o przedstawienie najbardziej aktualnych informacji nt. stanu działań w zakresie punktu 1 i 2, ewentualnie innych zaplanowanych czynności.
Niepokojąca jest bierność miasta, które przez dwa lata od interpelacji, nawet nie zabezpieczyło sporej dziury w wieży (fot. 1-2), przez którą stale dostaje się do wieży deszcz i śnieg (fot. 3-5). Przy nawalnych deszczach, które w obecnej dekadzie są częstsze niż kiedykolwiek – szkody i straty nimi spowodowane są niewspółmierne do okresu wcześniejszego.
W środku wieży znajdują się przecież historyczne malowidła, przy nawalnych deszczach niszczeją one od wilgoci (fot. 9-10) i wzrastającego na całej powierzchni malowideł punktowego zagrzybienia (fot. 11). Wartość historyczna tego dziedzictwa powinna być dla nas bezcenna. W niewielu miejscach w Szczecinie przetrwały naścienne malowidła dokumentujące mieszczański gust szczecinian sprzed ponad 100 lat. Te dodatkowo ukazują, czym była Północ Szczecina, czym był Gocław i jak jego pierwotni mieszkańcy pojmowali piękno.
Proszę o przedstawienie faktycznie podjętych działań, by zatrzymać degradację willi Strutza i znajdujących się w niej malowideł.
W załączeniu fotografie 1-11.
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2023/09/04 11:23:25 | nowa pozycja |