przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. wyodrębnienia w parku Dąbie miejsca spoczynku po odkryciu tam grobowca

Numer: 960
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/09/10

Szanowny Panie Prezydencie,

zgodnie z par. 56 Regulaminu Rady Miasta składam interpelację w sprawie wyodrębnienia miejsca spoczynku w przestrzeni parku w Dąbiu przy ul. Goleniowskiej, Puckiej i Młyńskiej.

W dniu 23 sierpnia br. odkryto w parku w Dąbiu grobowiec. Choć ze względu na przeszłość miejsca (do 1930 znajdował się tam cmentarz) nie jest to znalezisko całkowicie zaskakujące, wymaga jednak specjalnego podejścia i reakcji. Zarówno Rada Osiedla Dąbie, jak i wielu mieszkańców tej dzielnicy, jest zainteresowanych zabezpieczeniem doczesnych szczątków dawnych mieszkańców Dąbia, z należytym szacunkiem.

Według Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zarówno z powodów formalnych (trumny nie są zabytkami), jak i interpretacji w duchu kulturowo-antropologicznym (niezakłócanie spokoju zmarłym), sytuacja po zasypaniu powstałego w ziemi otworu powinna pozostać niezmieniona.

Od chwili odkrycia grobowca do dzisiaj, pozostaję praktycznie w stałym kontakcie z mieszkańcami oraz przedstawicielami Rady Osiedla Dąbie, stąd wiem, że powszechne odczucia i oczekiwania są zgoła odmienne. Właśnie ze względu na szacunek dla pochowanych ludzi, mieszkańcy oczekują wyodrębnienia miejsca spoczynku w przestrzeni parku. Nie chcą spacerować po nieoznaczonych ścieżkach w odczuciu, że depczą po czyichś grobach. Jest to sprzeczne z ich poczuciem kulturowej powinności.

Panie Prezydencie,
warto zauważyć, że stosunek do szczątków zmarłych jest jednym z probierzy człowieczeństwa. Zrytualizowane pochówki, połączone z przygotowywaniem i wyodrębnianiem przestrzeni na potrzeby grobów uznaje się za początki ludzkiej kultury. Są one związane z religijnością, ale zawężeniem byłoby podporządkowanie pogrzebów wyłącznie sferze wiary. Jest dużo szersza kwestia, dotycząca poczucia ludzkiej tożsamości, godności i powinności upamiętnienia tych, którzy odeszli. Zrozumiały, i też w jakiś sposób poruszający, jest szacunek, jaki mieszkańcy Dąbia pragną okazać ludziom związanym z tym terenem, zanim ci współcześnie żyjący się tu pojawili. Uważam, że odczucia mieszkańców należy uszanować, bo wypływają z godnej pochwały wrażliwości.

W interpelacji nie poruszę już kwestii bezpieczeństwa tego miejsca, gdyż było ono akcentowane w zasadzie we wszystkich publicznych wypowiedziach Radnych Rady Osiedla Dąbie, a także złożonej przez nich (w zeszłym tygodniu) korespondencji do Zakładu Usług Komunalnych.

Zwracam się zatem do Pana Prezydenta o podjęcie dialogu z mieszkańcami i Radą Osiedla Dąbie w celu znalezienia rozwiązania, które spełni duchowe ich potrzeby. Nie powinni mieć oni poczucia, że korzystając z parku uwłaczają czci i godności ludzi żyjących tu przed nami.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/09/10, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/09/10 08:01:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/09/10 08:01:07 nowa pozycja