przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. stawek w komunalnych lokalach użytkowych dla działalności gospodarczej w sferze kultury

Numer: 1851
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/10/09

Szanowny Panie Prezydencie,

z dużym zadowoleniem przyjmuję inicjatywę wspierania księgarń kameralnych w Szczecinie. Cieszę się, że odbyła się dyskusja z osobami prowadzącymi tę pożyteczną dla kultury Szczecina działalność, niełatwą, wymagającą pogodzenia misji społecznej z biznesową opłacalnością. To duża i zasługująca na podziw i REALNE wsparcie aktywność.

Same miękkie programy, które nie różnią się zbyt wiele od tych, które realizują biblioteki, nie wprowadzą jednak zmiany systemowej. Pomogą tym istniejącym nielicznym małym księgarniom (i dobrze), ale nie spowodują przyrostu nowych miejsc poświęconych kulturze. Nie spowodują też przemiany przestrzeni centrum Szczecina w pożądanym kierunku. Zmiana taka wymaga od Prezydenta Szczecina kompleksowych działań, a nie jedynie symbolicznych (choć bardzo pozytywnych) i skierowanych do nielicznych.

W związku z tym zwracam się do Pana Prezydenta z interpelacją o:
1. Poszerzenie sieci księgarń kameralnych o istniejące, a z niezrozumiałych powodów pominięte; w tym także te prowadzone przez instytucje kultury czy ajentów na ich terenie.
2. Przygotowanie uchwały wprowadzającej preferencyjne stawki w komunalnych lokalach użytkowych na działalność gospodarczą w sferze kultury na wybranym obszarze (obszarach) miasta, dedykowanej ksiegarniom, galeriom sztuki, antykwariatom i innym podmiotom, które realizują misję kulturalną, z dopuszczeniem prowadzenia przez nie podstawowej działalności gastronomicznej (serwowanie kawy i herbaty oraz towarzyszących im wypieków). Zachęci to do powstawania w centrum miasta miejsc, które będa oferować kulturę (książki, dzieła sztuki, antyki, spotkania z pisarzami, artystami itp.) oraz będą przestrzenią spędzania wolnego czasu w jej otoczeniu. Tylko dzięki temu REALNIE pomoże się księgarzom i odciągnie klientów od zakupów w internecie. Jest to jeden ze sposobów na rewitalizację społeczną centrum miasta.
3. Wyznaczenie lokali komunalnych użytkowych z przeznaczeniem na działalność gospodarczą w sferze kultury (księgarnie, galerie, antykwariaty). Ich uruchomienie spowoduje wzrost zainteresowania społecznego i przyczyni się do powrotu życia handlowo-usługowego na ulice (obecnie przenosi się ono systematycznie do zamkniętych centrów handlowych), co zabija pojęcie przestrzeni publicznej.

Są to rozwiązania stosowane w miastach Europy Zachodniej, korzystają z nich również miasta w Polsce (np. Kraków). Stanowią one REALNE działania pomocowe, a nie symboliczne i fasadowe. Liczę na konsekwencję Pana Prezydenta w sprawie pomocy księgarniom, galeriom sztuki, antykwariatom i innym podmiotom, w których działalność wpisana jest misja kulturalna.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/10/09, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/10/09 13:51:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/10/09 13:51:53 nowa pozycja