przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. obecnego stanu i jakości zagospodarowania przestrzeni zielonych w al. Jana Pawła II

Numer: 4010
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/05/23

Al. Jana Pawła II to jeden z najbardziej reprezentacyjnych ciągów spacerowych naszego miasta Szczecina tzw. Małe Pola Elizejskie Szczecina będące częścią „Złotego Szlaku” na mapie turystycznej naszego miasta.

„Złoty Szlak” - wyjątkowy promenadowy ciąg spacerowy i rekreacyjny zrewitalizowany olbrzymim nakładem środków finansowych (wyjątkowe miejsce którego mogą nam tylko pozazdrościć inne miasta, nie tylko w Polsce) zobowiązuje do tego by nadać temu miejscu wyjątkową, piękną i estetyczną oprawę w postaci zagospodarowania przestrzeni zielonych i w pełni wykorzystać jego potencjał. Mam tu na myśli oprawę, która będzie podkreślała estetyczne walory tej promenady, będąc zarazem wartością dodaną w efekcie przyczyniając się do podniesienia splendoru Miasta Szczecina, jednocześnie tworząc kolejną niepowtarzalną atrakcję turystyczną naszego miasta.

Propozycja miasta odnośnie zagospodarowania przestrzeni zielonych w ciągu al. Jana Pawła II to skrajny przeciętny minimalizm – to nie Złoty Szlak – to raczej Tombak! Patrząc na te krzaki ciernistych krzewów… Szczecin zasługuje na artystyczną finezję, a nie ogrodniczą amnezję – ta forma a raczej jej brak – to dużo poniżej oczekiwań mieszkańców Szczecina i odwiedzających nas turystów.

W myśl zasady – jeżeli krytyka to twórcza, chciałbym przedstawić koncepcję zagospodarowania przestrzeni zielonych w ciągu promenadowym al. Jana Pawła II (wizualizacje w załączeniu), która wniesie istotne estetyczne akcenty przyczyniając się w pełni do wykorzystania potencjału i walorów turystycznych tego wyjątkowego miejsca jakim jest al. Jana Pawła II w Szczecinie.

Należy podkreślić, że przedmiotowa koncepcja jest precyzyjnie przemyślana pod kątem estetycznym i praktycznym – nie ma tu żadnego przypadku. Wszystko to po to by aleja Jana Pawła II żyła przez cały rok barwami zakwitających krzewów, drzew i roślin, a także tworzyła barwny kontrast nasadzeń do monotonnego granitowego podłoża. Taka koncepcja sprawiłaby odejście od szarości i monotonii w miesiącach późno jesiennych i zimowych.

Zaprezentowane nasadzone rośliny - drzewa i krzewy zapewniłyby mieszkańcom Szczecina promenadę zakwitających pór roku czyniąc ją piękną i estetyczną o każdej porze.

Podniesienie walorów estetycznych poprzez w/w nasadzenia na pewno przełoży się na większą liczbę odwiedzających al. Jana Pawła II i chęć przebywania w jego obszarze co powinno przełożyć się na rozwój turystyczny tego miejsca i w efekcie spowodować rozwój szeroko pojętej gastronomii – restauracji, pubów, kawiarni, ogródków przyrestauracyjnych a tym samym powodując rozwój podmiotów gospodarczych i zwiększenie liczby miejsc pracy.

Sądzę, że wszyscy pragniemy widzieć al. Jana Pawła II, która tętni życiem przez cały rok ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne, architektoniczne i urbanistyczne.

Mając na uwadze ogólny stan przestrzeni zielonych w Szczecinie, które uważam są niedostatecznie zagospodarowane na miarę ich potencjału nasuwa się jednoznaczny i zasadniczy wniosek, że Szczecin potrzebuje stałego etatu Miejskiego Architekta Przestrzeni, który wraz Miejskim Ogrodnikiem nadałby więcej artystycznej i wizualnej finezji naszym nieprzebranym zasobom zieleni.

AL. JANA PAWŁA II – NIE DLA GRANITOWEJ SZAREJ MONOTONII

TAK DLA ZAKWITAJĄCEJ PROMENADY CZTERECH PÓR ROKU

I WŁAŚNIE CAŁY W TYM AMBARAS, ŻE…

ARCHITEKT KRAJOBRAZU I PRZESTRZENI –

W SZCZECINIE POTRZEBNY JEST OD ZARAZ ..:)

Może ta niestandardowa forma interpelacji ze skromną nutą poezji i wizualnej scenerii zmobilizuje w większym stopniu Zarząd Miasta do podjęcia stosownych działań w przedmiotowej sprawie.

Załączniki:

1. Nutka poezji :) wiersz pt. „Kolczasty szlak”.

2. Wizualizacja przestrzeni – stan obecny, wizualizacja przestrzeni – koncepcja.

3. Opis proponowanych/potencjalnych roślin – koncepcja.


załącznik 4
załącznik 5
załącznik 6
załącznik 7
załącznik 8
załącznik 2

Załączniki:


Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/05/23, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2022/05/23 14:36:00
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2022/05/23 14:36:00 nowa pozycja