Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. rakotwórczych substancji w granulatach używanych do budowy boisk dla dzieci
Numer: 1215Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/01/22
Szanowny Panie Prezydencie, w odpowiedzi na moją interpelację nr 802 z 22 lipca 2019 Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta poinformował, że "Urząd Miasta Szczecin w 2018 roku zlecił wykonanie ekspertyz obiektów wybudowanych w ramach rządowego programu „Moje Boisko Orlik 2012” w zakresie możliwości występowania w granulacie i sztucznej nawierzchni boisk sportowych substancji szkodliwych dla zdrowia dzieci".
Jedną z ekspertyz opracował Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, w opracowaniu pt. "Opinia dotycząca granulatów i sztucznej trawy zastosowanych do budowy nawierzchni boisk sportowych Szkół Podstawowych nr 14 i 35 w Szczecinie w zakresie substancji szkodliwych dla dzieci na podstawie badań zawartości kadmu i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz migracji pierwiastków" opublikowano następujące stwierdzenia:
- Przeprowadzone badania wykazały, że granulaty gumowe SBR znajdujące się na nawierzchniach boisk sportowych w Szkołach Podstawowych Nr 14 i 35 w Szczecinie, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci. W pobranych próbkach granulatów odnotowano ponadnormatywną zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), zaliczanych do rakotwórczych, mutagennych i wpływających szkodliwie na rozrodczość (CMR).
Można domniemywać, że zawartości WWA w granulatach nawierzchni mogły być wyższe w momencie jego uzupełnienia, tj. w maju 2017 r., w przypadku Szkoły Podstawowej Nr 14, i maju 2018 r. w przypadku Szkoły Podstawowej Nr 35. Istotnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie zawartości WWA mógł być proces wymywania ich przez opady atmosferyczne.
- Granulat z opakowania znajdującego się przy ogrodzeniu boiska sportowego Szkoły Podstawowej Nr 14 nie powinien być wykorzystywany do uzupełniania nawierzchni, ze względu na stwierdzone w pobranej próbce przekroczenia wartości dopuszczalnych zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) i migracji ołowiu (Pb).
- Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy (CEHN, 2014, Ociepa-Kubicka, 2012). Ołów (Pb), kadm (Cd), nikiel (Ni) i rtęć (Hg) mają również działanie rakotwórcze (Cd, Ni) lub mogą wpływać szkodliwie na rozrodczość (Pb, Cd, Hg). Zależnie od rodzaju wchłoniętej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe, o ostrym lub przewlekłym przebiegu (Grynkiewicz-Bylina, 2013)
- Materiały stosowane do budowy nawierzchni boisk sportowych, w tym granulat i sztuczna trawa, mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne dla zdrowia dzieci (ECHA, 2017; EPA, 2016; Beausoleil, Price, Muller, 2009; TPH, 2015; Nilsson, Malmgren-Hansen, Thomsen, 2008).
- W ramach zajęć szkolnych z boiska przy Szkole Podstawowej Nr 14 korzysta łącznie około 450 dzieci, a w ramach zajęć pozaszkolnych około 130. Z boiska przy Szkole Podstawowej Nr 35 korzysta około 1300 dzieci w ramach zajęć szkolnych i od 100 do 150 w ramach zaję pozaszkolnych (Urząd Miasta Szczecin, 2018).
Proszę o informacje jak Urząd Miasta wykorzystał te informacje? Co zrobiono, aby chronić dzieci przed szkodliwym wpływem wymienionych powyżej substancji chemicznych? Czy zlecono kolejne badania, w kolejnych szkołach? Czy nawierzchnie na boiskach szkół SP14 i SP35, gdzie odnotowano ponadnormatywną zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), zaliczanych do rakotwórczych, mutagennych i wpływających szkodliwie na rozrodczość (CMR) zostały wymienione na nawierzchnie bezpieczne dla dzieci?
Pan Krzysztof Soska informował również, że "Urząd Miasta Szczecin, jak również żadna instytucja miasta bądź podmiot zewnętrzny nie badał wpływu nawierzchni na kompleksach boisk sportowych „Moje Boisko Orlik 2012” na zanieczyszczenie wód w okolicach wybudowanych obiektów". - Czy takie badania zostaną przeprowadzone?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2020/01/22 13:16:58 | nowa pozycja |