przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. lokalnych podtopień na terenie miasta Szczecin

Numer: 2865
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/07/08

Szanowny Panie Prezydencie,

w ubiegłym tygodniu doszło do rekordowych opadów deszczu, które doprowadziły do podtopienia wielu ulic w Szczecinie. Intensywne nawałnice i susze to następstwa postępujących zmian klimatu. Przed Szczecinem olbrzymie wyzwanie, jako miasto musimy poradzić sobie z dostosowaniem infrastruktury miejskiej tak aby z jednej strony zahamować postępujące zmiany klimatu, a z drugiej aby poradzić sobie ze skutkami tych zmian. Eksperci podkreślają, że nowoczesne miasta muszą stać się „gąbką”, która nadmiar opadów zachowa, aby wykorzystać je do nawadniania roślinności miejskiej w okresach suchych. Aby tak się stało potrzebny jest konkretny, spójny plan, a nie punktowe działania. Łąki kwietne, nasadzenia drzew, rowy melioracyjne czy zbiorniki retencyjne powinny powstawać w miejscach szczególnie narażonych na podtopienia.

Lokalne podtopienia występujące po intensywnych opadach deszczu powtarzają się cyklicznie w tych samych lokalizacjach. Są to m.in. takie ulice jak: Czorsztyńska, Jodłowa, Żyzna, Inspektowa, Laurowa, Szeroka, czy Drozdowa które są podtapianie przy każdych intensywnych deszczach. W imieniu mieszkańców uprzejmie proszę o:
1. Informację czy miasto Szczecin dysponuje mapą zagrożonych terenów, które cyklicznie ulegają podtopieniom? Jeżeli taka mapa nie istnieje, wnoszę o jej stworzenie. Zestawienie powinno zawierać informacje o odnotowanych podtopieniach w ciągu ostatnich 5 latach. Mieszkańcy tych terenów powinni być świadomi zagrożenia.
2. Jakie działania w ciągu ostatnich lat podjęło miasta na wyżej wymienionych ulicach w celu ograniczenia podtopień w czasie intensywnych opadów?
3. Czy miasto Szczecin ma w planach konkretne inwestycje, które poprawią retencję w zagrożonych podtopieniami lokalizacjach? Czy w związku z tym planowane są inwestycje mające na celu budowę zbiorników retencyjnych lub rowów melioracyjnych w wyżej wymienionych lokalizacjach? Jeżeli tak, proszę o przesłanie wykazu inwestycji wraz z ich budżetem i szacowaną datą realizacji.
4. Czy koryto rzeki Bukowa jest cyklicznie udrażniane? Mieszkańcy osiedla Krzekowo- Bezrzecze winą za podtopienia wskazują m. in. brak jakichkolwiek działań w tym zakresie. Czy miasto Szczecin lub Wody Polskie zrealizowały jakiekolwiek działania na wskazanym terenie w ramach Programu „Plan przeciwdziałania skutkom suszy”?
5. Czy istnieje wykaz rowów melioracyjnych i zbiorników retencyjnych na terenie miasta Szczecin? Proszę o jego udostępnienie.
W załączeniu przesyłam zdjęcia podtopionej ulicy Drozdowej.
 


zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/07/08, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/07/08 10:43:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/07/08 10:43:03 nowa pozycja