przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. wprowadzonych zmian funkcjonowania SPP

Numer: 3091
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/09/08

Szanowny Panie Prezydencie,

24 maja 2021 roku zostało skierowane pismo z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie do Przewodniczącej Rady Miasta Szczecina w sprawie zmian w zasadach funkcjonowania SPP w naszym mieście. Niestety, pismo nie doczekało się odpowiedzi, a podmiot ponownie wniósł prośbę o rozpatrzenie sprawy.

Pierwszym argumentem podnoszonym przez stronę jest niespełnienie przesłanek Ustawy z dnia 24 marca 1985 r. o drogach publicznych. Mianowicie według artykułu 13b ust. 2 „Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej”.

Jak sam podmiot zaznacza przy ul. Admiralskiej, czy też ul. Komandorskiej miejsca parkingowe wykorzystywane są tylko w godzinach pracy, później jest w zasadzie pusta, co pokazują załączone zdjęcia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, czy też inne podobne instytucje o podobnym profilu pracy mają ściśle określone cele m. in. reagowanie na zgłoszenia interwencyjne prowadzone przez 24 h/dobę, siedem dni w tygodniu przez Grupę Interwencyjno – Wyjazdową WIOŚ w Szczecinie, dlatego też bardzo ważny jest szybki i bezpośredni dostęp do pojazdów służbowych. Stąd też, nie jest zrozumiałe wprowadzenie ograniczenia możliwości parkowania powyżej jednego samochodu z Instytucji.

W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie jest wykorzystanie miejsc parkingowych przy ul. Admiralskiej poniżej ul. Wały Chrobrego? Zdjęcia pokazują, że miasto poniosło i ponosić będzie straty z tytułu ustanowienia w tym miejscu strefy płatnego parkowania.

2. Na jakiej podstawie SPP została wyznaczona przy ul. Admiralskiej i ul. Komandorskiej, skoro nie są to obszary z deficytem miejsc parkingowych, a także nie pojawiał się tu problem rotacji pojazdów?

3. Dlaczego w przedstawionej sytuacji, gdy zawsze jest znaczna liczba wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania przy ul. Admiralskiej, poniżej Wałów Chrobrego, instytucje i firmy nie będą tam miały możliwości parkowania więcej niż jednego samochodu? Nie wydaje się, że brak SPP w tym miejscu byłoby istotną stratą dla Gminy.

Sygnały, które docierają z różnych instytucji, firm i mieszkańców w związku z funkcjonowaniem Strefy Płatnego Parkowania uwidaczniają, jak pobieżnie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie. Proszę o weryfikację działalności Strefy Płatnego Parkowania i przeprowadzenie korekt, które poprawią sytuację.

(załączone zdjęcie 1)
(załączone zdjęcie 2)


zdjęcie 1
zdjęcie 2

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/09/08, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/09/08 12:13:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/09/08 12:13:38 nowa pozycja