przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. budowy nowego basenu SDS

Numer: 3589
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/01/31

Szanowny Panie Prezydencie,

przez ostatnie dwa lata zabiegam o zaprzestanie corocznego marnowania, ogromnych ilości wody, podczas czyszczenia miejskich basenów. Raz w roku GMS dosłownie spuszcza w kanał ponad 3 miliony litrów wody! Od obecnego roku będzie to liczba jeszcze większa, ponieważ nowy basen przy SP 51, również nie został w żaden sposób wyposażony w instalację umożliwiającą, zamiast spuszczania wody w kanał, pozwolić na jej wypompowanie i przeznaczenie do innych celów. W minionym tygodniu poinformował Pan za pomocą mediów społecznościowych o inwestycji w budowę nowego basenu w miejsce dotychczasowego, zniszczonego obiektu SDS. Jak zwykle mamy do czynienia z dokumentacją, która może być “przestarzała” ponieważ powstała kilka lat temu i perspektywa w niej zawarta może nie brać pod uwagę aspektów środowiskowych. Na szczęście mamy do czynienia tylko z Projektem Funkcjonalno Użytkowym, a nie ostatecznym projektem wykonawczym. Cały czas nie jest za późno, aby w wymaganiach projektowych zawrzeć wymóg instalacji odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli na odzyskanie wody podczas opróżniania basenu, zamiast jej spuszczania w kanał.

Jednocześnie cały czas poddaję pod wątpliwość, tłumaczenie, że woda z obecnie funkcjonujących basenów, nie może być w prosty sposób, z wykorzystaniem np. pomp strażackich wypompowana i przekazana np. do wykorzystania w maszynach czyszczących ulice, do podlewania zieleni czy do wykorzystania dla mieszkańców w swoich ogródkach.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Czy w PFU dla nowego basenu SDS, przewidziano instalację infrastruktury pozwalającej na odzyskanie wody z basenu? Jeśli nie, to czy takie założenia zostaną wprowadzone przed ogłoszeniem przetargu?
2. Dlaczego woda z istniejących basenów nie może zostać wypompowana i przekazana do ponownego wykorzystania, jak w przykładach powyżej? Czy miasto analizowało przykłady innych miast w Polsce, które po prostu korzystają np. z pomocy Straży Pożarnej i zwykłych pomp (tak, woda w innych basenach też jest chlorowana)? Dlaczego w innych miasta jest to możliwe, a w obiektach GMS jest konsekwentne “nie da się”?
Uprzedzam, że ponownie pisanie o tym, że woda z basenu jest w jakiś sposób skażona bakteriami czy innymi drobnoustrojami do tego stopnia, że musi zostać wylana do kanału jest nielogiczne. Przypomnę, że to woda w której na co dzień pływają ludzie i gdyby teza postawiona w poprzednich odpowiedziach na interpelację była prawdziwa, oznaczałoby to poważne zagrożenie epidemiologiczne dla użytkowników basenów. Powtarzam, że wiele basenów na terenie Polski, udostępniło wodę z basenów do wykorzystania w innych celach.

Uprzedzam również, że teza o niemożliwości użycia wody z powodu zastosowania chloru, też jest niezgodna z ogólnodostępna wiedzą. Chlor ulatnia się z wody. Wystarczy pozostawić wodę na krótki czas bez uzdatniania chlorem. Powtarzam, że wiele basenów na terenie Polski, z wodą chlorowaną udostępniło wodę z basenów do wykorzystania w innych celach.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/01/31, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2022/01/31 11:55:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2022/01/31 11:55:38 nowa pozycja