przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. problemu rozrzuconych na chodnikach elektrycznych hulajnóg

Numer: 3297
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/11/15

Szanowny Panie Prezydencie,

elektryczne hulajnogi na minuty stały się jednym z najbardziej popularnych środków transportu dla mieszkańców naszego miasta. Szczególnie w czasie ostatniego roku, gdy stały się również alternatywą dla nieobecnego roweru miejskiego. Jak wynika z badań portalu Mobilne Miasto, w Polsce mamy już prawie 50 tys. hulajnóg w formie ekonomii współdzielenia z czego ponad 2 tys. z nich jest używane na ulicach Szczecina (4,5% z ogólnopolskiego rynku). Tak duża ilość pojazdów i użytkowników prowadzi również do sytuacji niepożądanych. Mieszkańcy zwracają uwagę, na coraz większą ilość hulajnóg, które są dosłownie poprzewracane na chodnikach lub “zaparkowane” w miejscach utrudniających przejście. Prowadzi to często do sytuacji niebezpiecznych, narażających życie i zdrowie. Nie trudno o potknięcia, przewrócenie się, a w konsekwencji uszkodzenie ciała, nawet złamanie. Uchwalone w maju tego roku przepisy regulują również kwestię parkowania hulajnóg i pozwalają samorządom na egzekwowanie tych przepisów.

Jak pokazują doświadczenia innych miast w Polsce i na świecie, bardzo ważne jest podjęcie współpracy z firmami oferującymi hulajnogi na minuty i wypracowanie rozwiązań, które ograniczą proceder porzucania pojazdów. Gdańsk od 2020 roku sukcesywnie wprowadzał strefy oznaczone jako parkingi dla hulajnóg i obecnie posiada ponad 2,3 tys. miejsc postojowych. Warszawa wprowadza dodatkowe oznakowanie na rowerowych stojakach i prowadzi kampanię informującą o poprawnym parkowaniu hulajnóg. Firmy wypożyczające również mogą wprowadzić ograniczenia co do parkowania w konkretnych miejscach z jednoczesnym wyznaczeniem opłaty dodatkowej jeśli pojazd będzie poza strefą. Mandaty za niewłaściwe parkowanie, mogą być nakładane przez Straż Miejską, na konkretnych użytkowników, po wcześniejszym wskazaniu osoby przez firmę wypożyczającą. Warszawa kilka lat temu, podjęła również walkę z porozrzucanymi po chodniku hulajnogami, rekwirując tak pozostawione pojazdy z ulic i wystawiając kary dla firm, których były własnością. Myślę, że nie potrzebujemy tak drastycznych rozwiązań, ale na pewno, konieczne jest działanie w celu uporządkowania narastającego problemu.

Aby strefy do parkowania miały jednak praktyczne zastosowanie i jednocześnie nie sparaliżowały elastyczności w dostępie (co jest jednym z kluczowych atutów hulajnóg), konieczne jest duże zagęszczenie takich miejsc. Obecnie w Szczecinie nie mamy żadnych miejsc do tego wyznaczonych.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jakie działania zostaną podjęte w celu rozwiązania problemu porozrzucanych na chodnikach hulajnóg?
2. Czy GMS prowadzi rozmowy z firmami wypożyczającymi hulajnogi w celu ograniczenia wskazanego problemu?
3. Czy GMS planuje wprowadzić oznaczenie stref do parkowania dla hulajnóg?
4. Ile kar za niewłaściwie zaparkowane hulajnogi, wystawiła Straż Miejska?
 


zdjęcie

Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/11/15, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/11/15 11:34:55
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/11/15 11:34:55 nowa pozycja