przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. Bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV

Numer: 341
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/02/11

Szanowyn Panie Prezydencie,
Wirus brodawczaka ludzkiego to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową. U większości ludzi zakażenie HPV przechodzi samoistnie. U części zakażonych zachorowanie prowadzi bezpośrednie do powstania nowotworów, między innymi jest to rak szyjki macicy lub pochwy. Zmiany nowotworowe dotyczą w większym stopniu kobiet niż mężczyzn, ale co ważne z punktu widzenia epidemiologicznego, prawie w 100% przypadków powodowane jest właśnie wirusem HPV. Z powodu bardzo niskiego wskaźnika zaszczepienia przeciwko HPV (niespełna 10% kobiet w Polsce), to Polki zapadają na raka szyjki macicy najczęściej patrząc na statystyki zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, wskaźnik śmiertelności w przypadku tych zachorowań jest o 70% wyższy niż średnia unijna. Również mężczyźni padają ofiarą wirusa HPV, który prowadzi między innymi do powstania raka gardła (12% przypadków spowodowane HPV).

Bardzo ważny jest fakt, iż wirus HPV może zostać całkowicie opanowany przy zastosowaniu profilaktyki w postaci szczepień ochronnych. Jak pokazuje przykład Australii, która wdrożyła program darmowych szczepień w roku 2007. Spadek zachorowań na HPV u kobiet w wieku 18-24 lata spadł z 22,7% do zaleddwie 1,1% w ciągu 10 lat. Dalsze szacunki wskazują, iż na przestrzenni najbliższych 20 lat Australia prawdopodobnie całkowicie wyeliminuje wirus HPV ze swojej populacji.

Wprowadzenie programu profilaktyki w postaci bezpłatnych szczepień przeciw HPV wśród nastolatków, pozwoli nam zapanować nad skalą zachorowań, a docelowo znacząco ograniczyć występowanie nowotworów powodowanych tym wirusem.

Dużą barierą w zwiększeniu liczby osób zaszczepionych są wysokie koszty szczepionki (około tysiąca złotych) oraz brak świadomości ryzyka związanego z zakażeniem.

Bezpłatne programy szczepień przeciw HPV wprowadza obecnie Warszawa, ale są to praktyki znane już w naszym województwie. Takimi programami mogą poszczycić się Koszalin, Szczecinek , Darłowo, Świnoujście czy Rewal. Taki program był również realizowany w Szczecinie w roku 2017.

Czy w ramach profilaktyki zdrowotnej Gmina Miasto Szczecin, przewiduje możliwość wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)?

 

 

 

 

 

 

 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/02/11, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/02/11 14:03:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/02/11 14:03:39 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2019/02/11 13:45:06 nowa pozycja