przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. wykorzystania betonowych torowisk tramwajowych przez autobusy

Numer: 3845
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/04/06

Szanowny Panie Prezydencie,

od wielu miesięcy trwają intensywne prace w celu poprawy infrastruktury tramwajowej. Dotychczasowa i obecna torowa rewolucja to betonowa rewolucja. W ramach wymiany torów, straciliśmy wiele kilometrów zielonych, czynnych biologicznie torowisk. W ich miejsce powstały szare, betonowe torowiska. Podstawowym argumentem do takiego betonowania, jest kwestia tworzenia tzw. PAT czyli pasów i przystanków współdzielonych przez tramwaje i autobusy. Tyle jeśli chodzi o teorię, jak to działa w praktyce możemy zobaczyć na al. Niepodległości. Świeżo wykonany PAT na odcinku od Bramy Portowej do pl. Żołnierza, jest w dalszym ciągu używany jedynie przez tramwaje. Pomimo tego, że od kilku tygodni jest ukończony i mógłby być dopuszczony do użytkowania. Autobusy linii 87, 90, 76, 806 czy pośpieszny B. Wskazane autobusy nie korzystają z PAT tylko stoją w korkach razem z innymi pojazdami. Pasażerowie tych autobusów nie korzystają ze wspólnych przystanków z liniami tramwajowymi, tylko nieraz muszą biec aby zdążyć na tramwaj czekający po drugiej stronie jezdni. Autobusy wydłużają swój czas przejazdu, emitują więcej spalin stając w korku i dodatkowo zmniejszają “świętą” przepustowość na trzech pasach jezdni w al. Niepodległości. Biorąc pod uwagę wyjątkowo trudny czas dla użytkowników komunikacji miejskiej, priorytetem powinno być wykorzystanie wszystkich dostępnych możliwości aby autobusy mogły poruszać się bez przeszkód i na czas dowozić swoich pasażerów.

Niezrozumiałe jest również pozostawienie osobnej zatoki przystanków przy ul. Wyszyńskiego (w obu kierunkach), po dokonanej niedawno modernizacji zarówno torowiska, przystanków jak i całego skrzyżowania. Zdecydowana większość przystanków autobusowych została przeniesiona na wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy. Mimo to linie autobusowe 52, 62, 76 oraz linie nocne, pozostały nadal na oddzielnych, starych przystankach dostępnych od strony jezdni tym samym wskazane autobusy stoją w korkach na ul. Wyszyńskiego, a ich czas przejazdu jest zależny od natężenia ogólnego ruchu. Utrudnia to również przesiadki pasażerów do pojazdów odjeżdżających z przystanków umiejscowionych pomiędzy jezdniami. W myśl funkcjonowania PAT i nadawania priorytetu dla komunikacji zbiorowej, wszystkie te linie autobusowe powinny korzystać z przygotowanej infrastruktury. Dla autobusów linii 52 nie powinien stanowić również problemu, częściowy przejazd przez PAT aż do włączenia się w standardową organizację ruchu bliżej ul. Tkackiej. Wystarczyłoby w tym celu wytyczyć pole oznaczone blue boxem, aby wskazywało kierowcom, iż tego pola nie powinni blokować, tak aby autobus miał możliwość płynnego włączenia się do ruchu z poziomu PATa.

Kolejnym przykładem niepotrzebnego wybetonowania torowisk jest ul. Matejki i fragment torowiska na pl. Żołnierza Polskiego wzdłuż alei Kwiatowej. W chwili obecnej jedynym autobusem poruszającym się tą trasą jest linia 101, która porusza się tutaj w trybie tymczasowego rozkładu jazdy. Mimo to nie korzysta z betonowego torowiska tylko porusza się wraz z innymi pojazdami po normalnych pasach ruchu. PAT jest użytkowany tylko przez tramwaje. Szczególnie przykład ostatni wydaje się rażącym i zupełnie niepotrzebnym wprowadzeniem nawierzchni betonowej, zamiast utworzenia zielonych torowisk, ponieważ dotychczas żadne linie autobusowe nie poruszają się na wskazanych odcinkach.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Dlaczego PAT wzdłuż ul. Niepodległości i przystanki na wysokości Kaskady, nie są nadal wykorzystywane przez linie autobusowe? W ramach trwającej inwestycji możliwe jest warunkowe dopuszczenie jeśli prace zostały na tym odcinku zakończone, takie praktyki są stosowane w przypadku chociażby ulic.
2. Dlaczego przystanki i PAT w ul. Wyszyńskiego nie obsługują wszystkich linii autobusowych korzystających z tej trasy?
3. W jakim celu utworzono betonowe torowiska wzdłuż ul. Matejki i pl. Żołnierza Polskiego? Jakie linie autobusowe mają korzystać z tych PATów i od kiedy?
4. Ile zielonych torowisk zostało zlikwidowanych w latach 2018-2021?
5. Ile zielonych torowisk powstało lub powstanie w ramach trwającej “Torowej Rewolucji”?
6. Jaka jest strategia rozwoju komunikacji miejskiej w Szczecinie, uzasadniająca betonowanie większości remontowanych torowisk, proszę o wskazanie jakie linie autobusowe są zaplanowane do korzystania z planowanych PATów?
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/04/06, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2022/04/06 13:58:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2022/04/06 13:58:29 nowa pozycja