Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. rozwoju infrastruktury, służącej komunikacji rowerowej na Prawobrzeżu
Numer: 42Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2018/12/10
Proszę o informację, czy istnieje plan rozwoju infrastruktury służącej komunikacji rowerowej na Prawobrzeżu, w połączeniu z rozbudową sieci roweru miejskiego. Jeśli istnieje, czy uwzględnia następujące potrzeby mieszkańców Prawobrzeża w tej sferze:
1. Budowa bezpiecznej ścieżki / trasy rowerowej łączącej Zdroje i Podjuchy.
Uzasadnienie: transport samochodowy pomiędzy dwiema dzielnicami jest intensywny, stymulowany zarówno przez dojazdy do i z pracy i szkoły (z wykorzystaniem przesiadki do tramwaju na stacji ZUS Jaśminowa – jest to najbliższa Podjuch stacja), jak i korzystaniem np. z rozbudowanej oferty handlowej i usługowej Zdrojów i obiektów położonych wzdłuż ul. Struga. Dodatkowo, dojdą do tego motywacje związane z korzystaniem z Centrum Aktywności Lokalnej (dalej: CAL), nowym obiektem budowanym w Podjuchach, którego oferta powinna być kierowana także do mieszkańców sąsiadujących dzielnic, w tym w szczególności Zdrojów.
Jeśli dotychczasowym założeniem jest, że nowo budowane, różne względem celów statutowych, instytucje kultury na Prawobrzeżu na poszczególnych osiedlach mają zaspokajać potrzeby mieszkańców kilku dzielnic Prawobrzeża, a nie jedyne osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie ich siedzib, niezbędna jest płynna i zróżnicowana komunikacja. Bezpieczne, szybkie połączenie rowerowe na odcinku tak tłocznym, a często zakorkowanym, jak ul. Batalionów Chłopskich, pozwoliłoby zapewnić ekologiczną alternatywę dla samochodów i aut stojących w korkach.
2. Instalacja nowych stacji roweru miejskiego Bike_S w Podjuchach, Żydowcach-Kluczu, Kijewie oraz na os. Majowe.
Mieszkańcy wskazują na następujące potrzeby, dotyczące stacji roweru miejskiego:
a) Podjuchy i Żydowce Klucz – pozwalające zarówno na komunikację pomiędzy tymi dwoma osiedlami, jak i na przejazd do stacji w Zdrojach. Są one z niezrozumiałych powodów wykluczone z sieci roweru miejskiego, który, co warto przypomnieć, na Prawobrzeżu, mimo początkowego sceptycyzmu władz miasta, okazał się frekwencyjnym sukcesem. Szczególnie trafnym posunięciem byłoby zaplanowanie stacji roweru miejskiego przed budynkiem CAL w Podjuchach, co uczyni łatwiejszym dostęp do tej instytucji przyszłym użytkownikom.
b) Kijewo – mieszkańcy, a w szczególności uczniowie starszych klas podstawówki wskazują na potrzebę instalacji stacji na skrzyżowaniu: Zoologiczna, Niedźwiedzia X Focza, Rysia. Pozwoli im to na dojazd do stacji położonych przy szkołach SP 59, SP 74, SP 37 i liceum nr 3.
c) Majowe – właściwym byłoby zaplanowanie stacji przy nowej instytucji kultury (Mediateka).
3. Połączenie Prawobrzeża ścieżką rowerową ze Stargardem.
9 kwietnia 2018 r. szczeciński serwis internetowy Gazety Wyborczej w artykule autorstwa Arkadiusza Kraśnickiego pod linkiem (http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/ 7,34939,23245584,szczecin-traci-kolejna-unijna-dotacje-na-droge-rowerowa-odcinamy.html) podał informację o utracie unijnej dotacji na inwestycję pozwalającą na bezpieczne połączenie Prawobrzeża ze Stargardem (w tym, z jeziorem Miedwie, co ma znaczenie dla korzystania z oferty sportowej i kulturalnej w tym rejonie). Proszę o informację nt. stanu tej inwestycji, czy plany są podtrzymane i czy będzie ona realizowana. Ma ona kluczowe znaczenie dla wzrostu komfortu życia na Prawobrzeżu (obejmowała np. ul. Dąbską, która ścieżki nie ma) i integracji obrzeżnych dzielnic Szczecina (łączy ścieżką rowerową Płonię i Jezierzyce z Prawobrzeżem i centrum miasta.)
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2018/12/10 08:33:51 | nowa pozycja |