przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. sortowania odpadów przez Miasto Szczecin

Numer: 811
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/07/25

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracam się do Pana Prezydenta z interpelacją w sprawie sortowania odpadów biodegradowalnych w Szczecinie, na podstawie informacji podanej publicznie dn. 25.07.2019 r. przez jednego z mieszkańców Szczecina:
„(...)
Spod domu szczecinianina [odpady biodegradowalne] docierają do SUEZ Jantra na Wyspie Puckiej. Instalacja SUEZ jest gotowa, by przerabiać to na kompost. Ale…
Kompostujące odpady po zmieszaniu (sic!) ze zwykłymi odpadami bytowymi trafiają na sito o średnicy oka 8 cm. Co nie spadnie, stanowi frakcję energetyczną – prawdopodobnie jedzie do spalarni. Ale to co spadnie – zmieszane czy biodegradowalne – po kilkutygodniowym „leżakowaniu” w betonowym silosie zamienia się w tzw. stabilizat 190503. Dokąd trafia brzmiący jak ze Stanisława Lema stabilizat 190503? Na najzwyklejsze wysypisko śmieci. Tak. Właśnie tak. Arbuz trafia do spalenia, ale rzodkiewka z innymi „bytowymi” śmieciami na wysypisko.
Kryterium segregacji odpadów w Szczecinie to nie ich charakter czy surowiec, z którego zostały wytworzony, ale średnica. 8 cm.
(...)
Dlaczego SUEZ z biodegradowalnych odpadów nie produkuje kompostu? Według Edyty Urbanik-Konik z SUEZ Polska z powodu kiepskiej jakości odpadów, jakie otrzymują od Gminy Miasto Szczecin.
(...)
Mieszkańcy Sztokholmu wiedzą, dlaczego segregują tzw. frakcję zieloną. Dzięki temu powstaje nawóz wykorzystywany w tamtejszych parkach. Mieszkańcy jednego z holenderskich miast wrzucają swoje „zielone” śmieci do maszyny z jednej strony, a z drugiej wypada worek z gotowym nawozem. Produkowane w Polsce solarisy przewożą mieszkańców Oslo napędzane biogazem też z tych „zielonych” śmieci – wie o tym każde tutejsze dziecko, dowiedziawszy się o tym w szkole. Kampanie edukacyjne w każdym z tych miejsc prowadzone były kilkanaście miesięcy przed wprowadzeniem zastosowanych rozwiązań.
(...)”

W kontekście powyższych informacji proszę o:
1. Odniesienie się do informacji zawartych w tekście odnośnie drogi, jaką przechodzą odpady biodegradowalne w Szczecinie,
2. Wyjaśnienie sytuacji dlaczego informacja o takim, a nie innym przetwarzaniu odpadów biodegradowalnych nie została podana Radnym i mieszkańcom do publicznej wiadomości, przy procedowaniu i uchwalaniu uchwały NR VII/215/19 RADY MIASTA SZCZECIN z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
3. Informację, jakie działania ma zamiar podjąć Prezydent Szczecina, by zmienić tę sytuację?
4. Co dzieje się z kompostującymi odpadami i kompostem? Czy prawdą jest, że trafia to na wysypisko śmieci?
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/07/25, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/07/25 14:56:33
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/07/25 14:56:33 nowa pozycja