przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. zmiany nazwy ulicy "Ofiar Oświęcimia"

Numer: 1045
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/11/14

Szanowny Panie Prezydencie, w 2017 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie słusznie podniósł temat ulicy Ofiar Oświęcimia. Jeśli mowa o ofiarach Niemców w czasie II wojny światowej - to ta ulica powinna się nazywać "Ofiar Auschwitz" lub "Ofiar Auschwitz-Birkenau".

Dlaczego zmiana nie została przeprowadzona?

Dyskusja o zmianie nazwy ulicy toczy się już od ponad dziesięciu lat, sprawa była podnoszona m.in. czerwcu 2008 roku, gdy na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO wpisano nową nazwę obozu zwanego „oświęcimskim”, na odpowiadającą historycznym faktom, czyli na „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”. Pozostawienie w Szczecinie nadanej po II wojnie światowej nazwy jest niedopuszczalne, KL Auschwitz to był niemiecki obóz koncentracyjny, ale ulica to nadal Ofiar Oświęcimia.

Dziś trwa walka o prawdę historyczną na forum międzynarodowym, gdzie nazistowskie obozy śmierci nazywane są „polskimi”. W Szczecinie nadal nic się nie robi z nazwą ulicy Ofiar Oświęcimia, która sugeruje właśnie polski udział w zbrodniach.

dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN tak argumentował prośbę o zmianę nazwy tej ulicy: "Zdaję sobie sprawę z faktu, że upamiętnienie ofiar w Szczecinie odbyło się w czasie, gdy w nomenklaturze muzealnej widniały polskie nazwy miejscowości i że używając słowa "Oświęcim" nikomu nie towarzyszyły wówczas niewłaściwe intencje. W latach II wojny światowej miejscem kaźni ponad miliona osób był jednak KL Auschwitz-Birkenau, a nie miasto Oświęcim. W dobie pojawiających się zbyt często w prasie na całym świecie określeń pokroju "polskie obozy zagłady" czy "polskie obozy śmierci" - które nie tylko wyznaczają ich położenie geograficzne, ale sugerują, że były zakładane i zarządzane przez Polaków - kwestia uporządkowania nazewnictwa obozów, także w nazwach ulic czy placów na terenie całego kraju, ma szczególne znaczenie. Wierzę, że Rada Miasta Szczecin przychyli się do wniosku Instytutu Pamięci Narodowej i niefortunna nazwa ul. Ofiar Oświęcimia zostanie zmieniona".

Podobna dyskusja toczyła się we Wrocławiu (tam jest ul. Ofiar Oświęcimskich), tam kwestie finansowe zatrzymały zmianę, tylko co jest ważniejsze, honor czy pieniądze? Zróbmy wszystko, aby znaleźć pieniądze na tę zmianę, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców miasta.

Proszę o możliwie szybkie przeprowadzenie zmiany nazwy tej ulicy na "Ofiar Auschwitz" lub "Ofiar Auschwitz-Birkenau", po przeprowadzeniu konsultacji z Radą Osiedla Niebuszewo Bolinko.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/11/14, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/11/14 08:00:21
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/11/14 08:00:21 nowa pozycja