Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytania 05
Urząd Miasta Szczecin
|
Szczecin 2018-03-29
Wykonawcy
uczestniczący w postępowaniu
Nasz znak: BZP-S.271.180.17.2017.MW
Znak sprawy: BZP/125/17
Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na„Budowa zintegrowanego węzła komunikacyjnego Łękno wraz z infrastrukturą na przebiegu Trasy Średnicowej dla obsługi wewnątrz aglomeracji ruchu pasażerskiego w Szczecinie”
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1579 ze zm.) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie nr 1.
Prosimy o udostępnienie inwentaryzacji istniejących obiektów inżynierskich przeznaczonych do wyburzenia.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji poprzez zamieszczenie w Projekcie Wykonawczym uszczegółowienia informacji odnośnie rozbiórek obiektów inżynierskich.
Pytanie nr 2. Dotyczy Załącznika 10 SIWZ Warunki Ubezpieczenia Pkt 1.1. 1):
- Co oznacza, że Wykonawca ma obowiązek dostarczyć polisę przez podpisaniem umowy do momentu jej podpisania?
- Czy Zamawiający ma na myśli najpóźniej w dniu podpisania umowy?
Odpowiedź:
Zamawiający pozostawia zapisy SIWZ w powyższym zakresie bez zmian.
Zakres zwrotu „przed podpisaniem umowy, do momentu jej podpisania” nie jest zamienny
w stosunku do zwrotu „najpóźniej w dniu podpisania umowy”.
Pytanie nr 3. Dotyczy Załącznika 10 SIWZ Warunki Ubezpieczenia: Pkt. 1.1.5) Czy w zakresie klauzuli 001 dopuszczalny będzie zapis odnośnie minimalnego limitu w brzmieniu 5% sumy ubezpieczenia na jedno i wszystkie zdarzenia ale nie więcej niż 5.000.000 zł.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji pkt I ust. 1 pkt 5tiret pierwszy „Warunków ubezpieczenia” stanowiących załącznik nr 9 do SIWZ, poprzez nadanie mu brzmienia:
„ - 001 – Pokrycie szkód powstałych wskutek strajku, rozruchów i niepokojów społecznych – minimalny limit 5% sumy ubezpieczenia na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia, nie więcej niż 5.000.000,00 PLN”
Pytanie nr 4. Pytanie do wzoru umowy: Subklauzula 4.4 pkt III lit. b)
Wykonawca, Podwykonawca oraz dalszy Podwykonawca został zobowiązany do przedłożenia Zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w terminie 7 dni od jej zawarcia, w przypadku, gdy wartość takiej umowy będzie większa niż 0,5 % wartości Umowy, w każdym razie zaś w przypadku, gdy będzie to wartość większa niż 50.000 PLN.
Ze względu na stałą, wieloletnią współpracę wykonawców z dostawcami materiałów kluczowych oraz usługodawcami w wielu przypadkach prowadzą oni współpracę opartą o długoterminowe umowy dostawy, bez formalnego ich podziału na poszczególne kontrakty. Ponadto, w niektórych przypadkach, ze względu ograniczony czas wymaganej dostawy materiałów lub świadczonych usług niemożliwe jest wynegocjowanie i zawarcie umowy z dostawcą lub usługodawcą.
Wykonawca mając powyższe na uwadze prosi o wyjaśnienie, czy Zamawiający dopuszcza możliwość wypełnienia warunku określonego w analizowanym postanowieniu umowy poprzez:
- przedłożenie potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii długoterminowej umowy dostawy z dostawcą lub usługodawcą, (przy założeniu, że została ona zawarta w terminie wcześniejszym niż 7 dni od dostarczenia Inwestorowi jej kopii) oraz wystawionego na jej podstawie zamówienia i dokumentów potwierdzających dostawę lub wykonanie usługi,
- przedłożenie zamówienia przekazanego i przyjętego do realizacji przez wykonawcę lub usługodawcę oraz dokumentów potwierdzających ich wykonanie.
2. Dodatkowo zwracamy się o doprecyzowanie w treści tego postanowienia czy umowy z podwykonawcami o których mowa w niniejszej subklauzuli powinny być również zgodne z postanowieniami Kontraktu Głównego a jeśli tak to prosimy o konkretne wskazanie z jakimi? Pytanie to wynika z faktu, że w obecnym brzmieniu mowa jest jedynie o zgodności z przepisami prawa.
3. Jakie rozwiązanie przewiduje Zamawiający w przypadku gdy okresy gwarancji i rękojmi w umowach z dostawcami lub producentami będą krótsze od okresów gwarancji i rękojmi wskazanych w niniejszej subklauzuli? Pytanie niniejsze jest zasadne ponieważ bardzo często w praktyce działalności Wykonawcy pojawia się sytuacja w której producenci lub dostawcy materiałów mają okresy gwarancji i rękojmi na produkowane materiały krótsze niż wskazane przez Zamawiającego. W takich sytuacjach nie chcą oni udzielać dłuższych okresów gwarancji i rękojmi. Czy Zamawiający przewiduje możliwość akceptowania umów z takimi krótszymi terminami jeżeli jest to uzasadnione polityką producenta lub dostawcy?
Odpowiedź:
1. Zamawiający dopuszcza możliwość wypełnienia warunku określonego w Subklauzuli 4.4. pkt III lit. b poprzez przekazanie kopii długoterminowej umowy na dostawy i usługi potwierdzonej za zgodność z oryginałem w ciągu 7 dni od podpisania Kontraktu, a następnie przekazywanie poszczególnych zamówień dotyczących Kontraktu potwierdzonych za zgodność z oryginałem w terminie 7 dni od wystosowania danego zamówienia. Termin płatności takiego zamówienia musi być zgodny z Subklauzulą 4.4. pkt III lit. c.
2. Zasady zawierania umów o podwykonawstwo na dostawy i usługi reguluje Subklauzula 4.4. pkt III.
3. Zasady zawierania umów o podwykonawstwo na dostawy i usługi reguluje Subklauzula 4.4. pkt III.
Pytanie nr 5. Pytanie do wzoru umowy: Subklauzula 7.1 akapit drugi
Wykonawca zwraca się o wyjaśnienie następującej wątpliwości: zdanie pierwsze akapitu drugiego określa warunki na jakich mogą zostać dopuszczone rozwiązania zamienne, formułując wymagania dotyczące wyrobów, materiałów itp. niemniej kończy się sformułowaniem „oraz zostaną zaakceptowane przez Inżyniera Kontraktu oraz Zamawiającego”. Z treści tego zdania zdaje się wynikać, że rozwiązania zamienne pomimo, że będą spełniać kryteria określone w STWIORB to jednak mogą nie zostać dopuszczone z uwagi na brak akceptacji Inżyniera lub Zamawiającego. Innymi słowy, analizowany punkt jest sformułowany w taki sposób, jakby akceptacja przez Inżyniera i Zamawiającego była odrębnym warunkiem dopuszczenia całkowicie, niezależnym od spełnienia kryteriów określonych w STWIORB. Rodzi to ryzyko, że nawet w przypadku spełnienia warunków określonych w STWIORB Inżynier lub Zamawiający mogą nie wyrazić zgody. W związku z tym Wykonawca wnosi o wykreślnie sformułowania „oraz zostaną zaakceptowane przez Inżyniera Kontraktu oraz Zamawiającego” jako powodującego trudności interpretacyjne i niejasności. Jeżeli Zamawiający nie zgadza się na usunięcie ww. sformułowania zwracamy się o doprecyzowanie od jakich warunków zależy zgoda Inżyniera i Zamawiającego lub jej brak.
Odpowiedź:
Zamawiający pozostawia zapisy Subklauzuli 7.1 akapit drugi Warunków Kontraktu bez zmian.
Pytanie nr 6. Pytanie do wzoru umowy: Subklauzula 8.7 lit. b), c), g), h), o), p), r), s)
Każdy ze wskazanych punktów, jako przesłankę do naliczenia kary umownej wskazuje „opóźnienie”. Zwracamy się o zmianę tych punktów przez zamianę przesłanki „opóźnienie” na przesłankę „zwłoka”. W naszej opinii wprowadzenie kary za opóźnienie stanowi nadmierny rygoryzm, naruszając zasadę równowagi stron oraz zasady współżycia społecznego, wynikające w art. 353[1] Kodeksu Cywilnego. Przesłanka opóźnienia oznacza bowiem możliwość naliczenia kary umownej nawet w sytuacji gdy Wykonawca w żaden sposób nie zawinił w niedochowaniu terminu a co więcej – naliczenie kary umownej jest możliwe nawet wtedy gdy obiektywne okoliczności uniemożliwiły mu wykonanie obowiązków. Tak więc, stosowanie kar umownych za opóźnienie i to w tak szerokim zakresie stanowi nadmierne przerzucenie ryzyka na Wykonawcę, bez żadnego uzasadnienia.
Odpowiedź:
Zamawiający pozostawia zapisy Subklauzuli 8.7 Warunków Kontraktu bez zmian.
Pytanie nr 7. Pytanie do wzoru umowy: Subklauzula 13.1 akapit czwarty lit. a), b), c)
Wnosimy o uzupełnienie postanowień o wprowadzenie uprawnienia Wykonawcy do domagania się zmiany Ceny Kontraktowej. Okoliczności wskazane w lit. a), b), c) są tego rodzaju, że ich zaistnienie w żaden sposób nie może zostać spowodowane działaniem lub zaniechaniem Wykonawcy. Wykonawca nie ma wpływu na wystąpienie tego rodzaju okoliczności. Nie można odmówić mu prawa domagania się żądania zmiany Ceny Kontraktowej, w przypadku gdy wskazane okoliczności wystąpią w takim stopniu, że zmuszą go do zwiększenia nakładów finansowych ponad miarę oszacowaną w ofercie złożonej w trakcie przetargu.
Odpowiedź:
Zamawiający pozostawia zapisy Subklauzuli 13.1w powyższym zakresie bez zmian. Warunki Kontraktu wskazują w jakich przypadkach, w jakim zakresie i na jakich zasadach będą dokonywane zmiany Kontraktu, w tym zmiany Ceny Kontraktowej.
Pytanie nr 8.W związku z poważnym zakresem zadania oraz dużą ilością dokumentacji i przedmiarów, Wykonawca zwraca się z uprzejmą prośbą o zamieszczenie przedmiarów w wersji edytowalnej w ATH.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wprowadza zmian.Przedmiar stanowi dokument pomocniczy.
Pytanie nr 9. Prosimy o podanie prawidłowej kolorystyki płytek i cegieł klinkierowych dla obiektów WS-1, WK-2, WD-3. Według zapisów ST jest to kolor bordowy, według opisu technicznego PW kolor szary.
Odpowiedź:
Płytki i cegły klinkierowe dla obiektów WS-1 WK-2 WD-3 powinny być w kolorze szarym zgodnie z Projektem Wykonawczym.
Zamawiający dokona modyfikacji w Specyfikacji Technicznej M.20.01.02 „Oblicowania ścian płytkami i cegłami klinkierowymi” poprzez zmianę z koloru bordowego na kolor szary.
Pytanie nr 10. Prosimy o podanie hierarchii ważności dokumentów. Kosztorys, ST, Projekt wykonawczy, Projekt budowlany.
Odpowiedź:
Zgodnie z treścią § 2 ust. 3 Aktu Umowy Wykonawca oświadcza, że uwzględnił w cenie Oferty wszystkie informacje o przedmiocie zamówienia możliwe do uzyskania w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a w razie rozbieżności i sprzeczności pomiędzy dokumentami co do zakresu zamówienia przyjmuje się, że Wykonawca uwzględnił w cenie Oferty najszerszy możliwy zakres wynikający z jakiegokolwiek udostępnionego dokumentu, z zastrzeżeniem wyjaśnień treści wskazanych dokumentów, wynikających z odpowiedzi na pytania zadane w toku postępowania oraz zmian. W pozostałym zakresie dokumenty należy odczytywać i interpretować w kolejności wskazanej w § 2 ust. 2 Aktu Umowy.
Pytanie nr 11. Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności, klasy ekspozycji betonu dla obiektu WS-1, ze względu na parametr C30/37 XC4, XD3, XF4 wiadukt, mury, rama wiaduktu beton nie powinien pozostać w tej klasie wytrzymałości, tylko powinien być C35/45 reguluje to parametr XD3 zgodnie z PN EN 206 + A1: 2016-12. Zgodnie z opisem technicznym klasa betonu dla obiektu to C35/45, natomiast w kosztorysie klasa betonu to C30/37. Jaka jest prawidłowa klasa betonu?
Odpowiedź:
Dla obiektu WS- 1 zastosowano klasę betonu C35/45 zgodnie z dokumentacją projektową.
Zamawiający dokona modyfikacji w Załączniku nr 3 do SIWZ TER nr 1 w poz. nr: 150, 151, 153.
Pytanie nr 12.Czy Zamawiający dysponuje dokumentacją archiwalną obiektów inżynierskich przeznaczonych do rozbiórki? Dotyczy to obiektu nad ul. Fałata oraz obiektu w ciągu alei Wojska Polskiego nad torami PKP. Prosimy o udostępnienie powyższej.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji poprzez zamieszczenie dokumentacji archiwalnej obiektów w ciągu alei Wojska Polskiego nad torami PKP.
Pytanie nr 13.Prosimy o podanie prawidłowego posadowienia obiektu WD-3. W kosztorysie poz.94 opisane są pale CFA fi 1000, natomiast w PW i ST są pale wielkośrednicowe.
Odpowiedź:
Posadowienie obiektu WD-3 zaprojektowano na palach wielkośrednicowych
1000 L=12m zgodnie z dokumentacją projektową.
Zamawiający dokona modyfikacji w Załączniku nr 3 do SIWZ TER1 w poz. nr 225.
Pytanie nr 14.Prosimy o udostępnienie prawidłowych rysunków podpór i ustrojów nośnych obiektów WD - 4 i WD – 5. W załączonej dokumentacji PW dla w/w obiektów rysunki podpór i ustrojów nośnych są identyczne, mimo innej geometrii. Prosimy o odpowiednią korektę przedmiarów.
Odpowiedź:
W załączonej dokumentacji rysunki dotyczące obiektu WD-4 są prawidłowe.
Zamawiający dokona modyfikacji rysunku D.07 Wiadukt WD-5 z murami oporowymi Rys. 6.1.1 – 6.3.2. oraz w Załączniku nr 3 do SIWZ TER1 w poz. nr 335, 336, 337, 338.
Pytanie nr 15.
W dokumentacji projektowej zamieszczonej na stronie internetowej Zamawiającego brakuje projektu rozbiórki wiaduktu nad linią kolejową, prosimy o uzupełnienie dokumentacji.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji w Załączniku nr 8 Dokumentacja projektowa w folderze: „Dokumentacja Projektowa pn. Obwodnica Śródmieścia Szczecina - etap VI” w folderze: „PW ER1 - PDF” w folderze: „D.06 Wiadukt WD-4 z murami oporowymi” plik 0242 Opis ROZBIORKI ul Wojska Polskiego w wersji PDF.
Pytanie nr 16.
W Projekcie Wykonawczym dla branży drogowej zamieszczonym na stronie internetowej Zamawiającego brakuje rys. 7.1 – 7.3 Przekroje poprzeczne, prosimy o uzupełnienie dokumentacji.
Odpowiedź:
Rysunki te znajdują się w udostępnionej dokumentacji, w Projekcie Wykonawczym branży drogowej, pod nazwą kolejno: „0241B4~1”, „02F2B6~1”, „025DES~1”.
Pytanie nr 17.
Prosimy o zamieszczenie poprawnego rys. 4 – profil podłużny dla Projektu Wykonawczego kanalizacji sanitarnej ogólnospławnej.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wprowadza zmian: Profil podłużny jest poprawny.
Pytanie nr 18.
Czy Wykonawca w swojej ofercie powinien uwzględnić koszty wdrożenia i utrzymania komunikacji zastępczej? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
Odpowiedź:
Wykonawca powinien uwzględnić koszty wdrożenia i utrzymania komunikacji zastępczej.
Wykonawca może opracować na własny koszt i ryzyko wszelkie projekty czasowej organizacji ruchu oraz uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i zatwierdzenia oraz ponieść koszty ich wprowadzenia i utrzymania.
Jeżeli zatwierdzony projekt czasowej organizacji ruchu będzie przewidywał wprowadzenie komunikacji zastępczej, Wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia i utrzymania w należytym stanie autobusowej komunikacji zastępczej, koniecznej do wprowadzenia w wypadku przerw komunikacji tramwajowej i autobusowej.
Zamawiający dokona modyfikacji Warunków Kontraktu poprzez zmianę zapisów w subkl. 4.1. Ogólne zobowiązania Wykonawcy pkt. 25) oraz poprzez dodanie do SIWZ załącznika: „Wytyczne kalkulacji kosztów komunikacji zastępczej”.
Zamawiający dokona także modyfikacji w Załączniku nr 3 do SIWZ TER 1 poprzez zmianę zapisów w pozycji nr 1291 oraz dodanie pozycji nr 1292 i 1292a.
Pytanie nr 19. Zamawiający w Projekcie Wykonawczym, branża Telekomunikacyjna K.11 na peronach przystanku osobowego Szczecin Łęknoprojektuje budowę 16 studni kablowych betonowych i 1 studnię kompozytową. W projekcie branży energetycznej K.6 przewidziano do zabudowy na peronach11 studni kompozytowych dla potrzeb elektroenergetyki.
Czy na nowobudowanych peronach nie powinno się stosować studni jednego typu betonowych albo kompozytowych?
Odpowiedź:
Zamawiający nie wprowadza zmian.
Pytanie nr 20. W Projekcie Wykonawczym, K.10 pkt. 2.2.4.4 Uruchomienie łącza strażnicowego jest zapis „Łącze to powinno być zestawione do nastawni dysponujących Szczecin Turzyn i Szczecin Niebuszewo. Przy czym w nastawniach owa para powinna być włączona w obwody łączności strażnikowejistniejącej tam centralki dyspozytorskiej”
Czy istniejące centralki dyspozytorskie w nastawniach Szczecin Turzyn i Szczecin Niebuszewo umożliwiają włączenie nowego obwodu, czy też należy je rozbudować o nowe urządzenia i oprogramowanie?
Jeżeli tak, to w przypadku przystosowania tych centralek do podłączenia przez Wykonawcę prosimy o podanie sposobu i ewentualnego zakresu rozbudowy urządzeń.
Odpowiedź:
Projekt nie przewiduje doposażenia i przebudowy istniejących urządzeń centralowych.
Pytanie nr 21. Wykonawca zwraca sięz prośbą o uzupełnienie brakującej pozycji dotyczącej montażu barierki U-12, a która występuje na łącznicy nr 1 pomiędzy ścieżką rowerową a jezdnia.
Odpowiedź:
U-12 ogrodzenie segmentowe jest ujęte w TER1 poz. nr 1285. Rysunek ogrodzenia w Projekcie Wykonawczym: D.19 - Projekt małej architektury, rys. 88.
Pytanie nr 22. Wykonawca zwraca się z prośbą owyjaśnienie rozbieżności w pozycji TER 77 "Obrzeże betonowe 8x30cm na podsypce cem-piask 1:4 gr. 5cm" ponieważ zgodnie z projektem wykonawczym i przekrojami obrzeże ma wymiary 8x25 cm prosimy o ujednolicenie.
Odpowiedź:
Zamawiający pozostawia zapisy bez zmian: rys. 4 Przekroje konstrukcyjne w szczególe DROGI ROWEROWE, CHODNIKI DLA PIESZYCH, SEPARACJE jest obrzeże 8x30 cm, TER1 poz. Nr 77 obrzeże 8x30 cm.
Pytanie nr 23. Wykonawca zwraca się z prośbą o zmianę ilości w pozycji TER 69 "Krawężnik kamienny 15x30cm (wraz z krawężnikiem łukowym) na podsypce cem.-piask, 1:4 gr. 5cm i ławie betonowej z oporem C12/15 o przekroju 0,08 m2" obmiar wynosi 689,5 mb natomiast z wyliczeń wykonawcy wynika iż ilość tych krawężników jest o ok 2 razy większa ponieważ stanowi on ograniczenie całej jezdni Jasienicy, Traugutta oraz Zaleskiego. Poprawna ilość to zdaniem Wykonawcy to ok 1150 mb.
Odpowiedź:
Zgodnie z Rys. 4 i opisem technicznym ograniczenie jezdni ul. Traugutta stanowią krawężniki betonowe.
Krawężnik kamienny ul. Zaleskiego na zakresie odtworzenia nawierzchni nie jest rozbierany.
Zamawiający pozostawia zapisy bez zmian.
Pytanie nr 24. Wykonawca zwraca się z prośbą o uzupełnienie brakujących pozycji dotyczących krawężników systemowych o różnych wymiarach, które występują przy jako zakończenie krawędzi przystanków autobusowych.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji w Załączniku nr 3 do SIWZ TER1 poprzez dodanie poz. nr 68a.
Pytanie nr 25.Prosimy o informację, czy zakres robót objętych przedmiotem niniejszego zamówienia obejmuje wykonanie wiaduktu WD-5 wraz z murami oporowymi. W SIWZ oraz akcie umowy nie wymieniono tego obiektu, natomiast w kosztorysach jest.
Odpowiedź:
Zakres robót obejmuje wykonanie wiaduktu WD-5 wraz z murami oporowymi.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacjiAktu Umowy poprzez zmianę postanowienia § 1 ust. 3 Aktu Umowy.
Pytanie nr 26.W załączonej dokumentacji projektowej brakuje projektu rozbiórek istniejących wiaduktów. W kosztorysach opisano tylko „kpl 1”. Prosimy o informację, na jakiej podstawie Wykonawca może wycenić te rozbiórki.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji poprzez zamieszczenie w Projekcie Wykonawczym uszczegółowienia informacji odnośnie rozbiórek obiektów inżynierskich. Należy dokonać wyceny na ich podstawie, przyjmując jako jednostkę obmiarową 1 kpl. dla poszczególnych obiektów.
Pytanie nr 27.Termin realizacji kontraktu to 24 miesiące – czy do czasu realizacji wliczają się okresy zimowe?
Odpowiedź:
Zgodnie z Aktem umowy § 4 ust. 1 Wykonawca ukończy wszystkie zobowiązania w Czasie na Ukończenie tj. w terminie 24 miesięcy od Daty Rozpoczęcia. Do czasu realizacji wliczają się okresy zimowe, przy czym Wykonawca będzie uprawniony, z uwzględnieniem Subklauzuli20.1[Roszczenia Wykonawcy], na zasadach wskazanych w Kontrakcie, do przedłużenia Czasu na Ukończeniejeśli jest, lub przewiduje się, że będzie opóźniony z któregokolwiek z powodówokreślonych w Subklauzuli 8.4 Warunków Kontraktu.
Pytanie nr 28.Gdzie znajduje się składowisko Inwestora, na które należy odwieźć frez? Prosimy o podanie jego lokalizacji.
Odpowiedź:
Zgodnie z Warunkami Kontraktu subklauzula 4.1 Ogólne zobowiązania Wykonawcy pkt 36: pozyskane materiały drogowe mogą być wykorzystane w ramach prowadzonej inwestycji lub odtransportowane do magazynu depozytowego mieszczącego się przy ul. Narzędziowej 37 w Szczecinie oraz zgodnie z zał. 5 Informacje dla wykonawców Listy załączników Ogłoszenia o zamówieniu.
Pytanie nr 29.Czy Zamawiający dopuszcza czasowe całkowite zamykanie ruchu tramwajowego?
Odpowiedź:
Wykonawca może opracować na własny koszt i ryzyko wszelkie projekty czasowej organizacji ruchu oraz uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i zatwierdzenia oraz ponieść koszty ich wprowadzenia i utrzymania.
Jeżeli zatwierdzony projekt czasowej organizacji ruchu będzie przewidywał całkowite zamknięcie ruchu tramwajowego wzdłuż alei Wojska Polskiego, Wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia i utrzymania w należytym stanie autobusowej komunikacji zastępczej, koniecznej do wprowadzenia w wypadku przerw komunikacji tramwajowej i autobusowej.
Zamawiający dokona modyfikacji Warunków Kontraktu poprzez zmianę zapisów w subkl. 4.1. Ogólne zobowiązania Wykonawcy pkt. 25) oraz poprzez dodanie do SIWZ załącznika: „Wytyczne kalkulacji kosztów komunikacji zastępczej”.
Zamawiający dokona także modyfikacji w Załączniku nr 3 do SIWZ TER 1 poprzez zmianę zapisów w pozycji nr 1291 oraz dodanie pozycji nr 1292 i 1292a.
Pytanie nr 30.Czy Zamawiający dopuszcza czasowe całkowite zamykanie ruchu kolejowego?
Odpowiedź:
Zgodnie z warunkami kontraktu, Subkluazula 4.1. pkt. 23) Wykonawca obowiązany jest do organizacji pracy w taki sposób aby utrzymać ruch kolejowy na linii kolejowej znajdującej się na terenie budowy.
Z uwagi na znaczenie linii kolejowej nr 406 dla przewozów towarowych należy prowadzić roboty uwzględniając ruch jednotorowy / dwukierunkowy tj. przy zamkniętym jednym torze.
Zamknięcia całkowite linii powodujące przerwę w ruchu pociągów wymagają wcześniejszego uzgodnienia z odbiorcami usług przewozowych ( np. ZCH Police ).
Pytanie nr 31.Czy Wykonawca powinien uwzględnić koszty za zajętość pasa drogowego? Jeśli tak to prosimy o podanie stawek.
Odpowiedź:
Zajęcie pasa drogowego następuje na potrzeby budowy i przebudowy drogi, zatem nie ma zastosowania art. 40 ust. 1 Ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych.
Pytanie nr 32.Czy Wykonawca powinien uwzględnić koszty za zajętość terenu kolejowego? Jeśli tak to prosimy o podanie stawek.
Odpowiedź:
Do terenów kolejowych ma zastosowanie art. 11f ust. 2 Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Zajęcie terenów kolejowych następuje na podstawie art. 11f pkt. 8) litera i).
Zatem ma zastosowanie art. 11f jak wskazano w decyzji ZRID nr 10/2016 z dnia 30.12.2016r. VII. Wymagania dotyczące ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich.
Pytanie nr 33.Czy Wykonawca powinien uwzględnić koszty opłat kolejowych (nadzory)? Jeśli tak to prosimy o podanie stawek.
Odpowiedź:
Wykonawca powinien uwzględnić pokrycie kosztów nadzorów, uzgodnień i odbiorów zgodnie z zapisami Subklauzuli 4.1. Ogólne zobowiązania Wykonawcy pkt) 40.
Stawki wg. wewnętrznego cennika PKP PLK S.A.:
1/ opracowanie regulaminu tymczasowego prowadzenia ruchu – 160 zł za godzinę pracy pracownika uczestniczącego w opracowaniu regulamin (praktycznie uczestniczy 4 – 6 osób),
2/ nadzory doraźne na miejscu robót , uzgadnianie dokumentacji, wdrażanie i odwoływanie zamknięć torowych, udział w pracach komisji zwołanych na wniosek inwestora tj. odbiory, kwalifikacje materiałów itp. (potwierdzone przez wykonawcę robót / inwestora) 160 zł / h.
W/w kwoty są kwotami netto.
Pytanie nr 34.Ze względu na fakt, że przedmiotowa inwestycja znajduje się w obszarze planowanej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, prosimy o potwierdzenie, że zakres branży kolejowej wchodzącej w skład niniejszego zamówienia nie pokrywa się w żadnym stopniu z zakresem zadania pn.: „MODERNIZACJA LINII KOLEJOWEJ NR 406 NA ODCINKU SZCZECIN GŁÓWNY – POLICE” realizowanym przez PKP PLK S.A.
Odpowiedź:
Zakres prac przebudowy infrastruktury kolejowej w ramach przetargu ogłoszonego PKP PLK S.A. określony jest w dokumentach przetargowych: https://zamowienia.plk-sa.pl/servlet/HomeServlet?MP_module=main&MP_action=noticeDetails&demandIdentity=213473¬iceIdentity=10106&expired=1
Pytanie nr 35.Prosimy o uzupełnienie załączonej dokumentacji projektu czasowej organizacji ruchu o brakującą część opisową dla Etapu realizacyjnego nr 1.
Odpowiedź:
Część opisowa czasowej organizacji ruchu znajduje się w załączniku nr 8 Dokumentacja projektowa, w folderze Dokumentacja projektowa pn. Obwodnica Śródmieścia Szczecina – etap VI, w folderze PW ER1 – PDF w folderze D.20 Tymczasowa organizacja ruchu, pod nazwą „Opis_czas org ruchu.pdf”.
Pytanie nr 36. Prosimy o informację, czy Zamawiający dysponuje pozwoleniem na rozbiórkę obiektów kubaturowych.
Odpowiedź:
Zgodnie z decyzją ZRID, pkt. I Ogólna charakterystyka inwestycji, Zamawiający dysponuje pozwoleniem na rozbiórkę obiektów kubaturowych.
Pytanie nr 37.Prosimy o informację, czy Zamawiający dysponuje dokładnym projektem rozbiórek, czy tylko ogólnym zawartym w dokumencie "R.1 opis techniczny_1"?
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji zamieszczając:
w Załączniku nr 8 Dokumentacja projektowa w folderze: „Dokumentacja Projektowa pn. Obwodnica Śródmieścia Szczecina - etap VI” w folderze: „PW ER1 - PDF” w folderze: „D.06 Wiadukt WD-4 z murami oporowymi” plik 0242 Opis ROZBIORKI ul Wojska Polskiego w wersji PDF oraz w folderze: „PW ER1 - PDF” w folderach: „D.03 Wiadukt WS-1 z murami oporowymi”, „D.04 Wiadukt WK-2” oraz „D.05 Wiadukt WD-3” plik 0242 Opis ROZBIORKI ul Fałata w wersji PDF.
Pytanie nr 38.Prosimy o informację, jakie są założenia projektowe rozbiórki schronu? Schron położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przy ul. Pawła Jasienicy 5A. Budynek ten posiada na elewacji liczne rysy i spękania świadczące o złym stanie technicznym. Rozbiórka schronu przy użyciu ciężkiego sprzętu (młoty wyburzeniowe) może (poprzez przenoszące się w gruncie drgania) doprowadzić do poważnego uszkodzenia budynku. W załączeniu zdjęcia z planu sytuacyjnego i zdjęcie sąsiadującego budynku. Budynek nie został oznaczony w dokumentacji, czy w takiej sytuacji mamy rozumieć, że nie jest on przeznaczony do rozbiórki? Dodatkowo pragniemy nadmienić, że na obrysie schronu stoi częściowo budynek gospodarczy również nie uwzględniony do rozbiórki (zdjęcie budynku oraz lokalizacja w załączeniu).
Odpowiedź:
Rozbiórkę schronu należy wykonać w sposób oraz przy użyciu sprzętu, który nie spowoduje uszkodzeń budynku przy ul. Pawła Jasienicy 5. Na rynku dostępne są różne metody rozbiórek pozwalające na realizowanie prac w bliskim sąsiedztwie obiektów będących w użytkowaniu gdzie nie ma możliwości na wprowadzenie ciężkiego sprzętu budowlanego z uwagi na wstrząsy, wibracje oraz hałas np. kruszenie chemiczne czy cięcie lancami termicznymi lub wodą.
Budynek stojący na schronie jest przewidziany do rozbiórki zgodnie z projektem budowlanym- Projekt Zagospodarowania Terenu.
Zamawiający dokona modyfikacji:
- Projektu Wykonawczego D.19 Mała architektura, poprzez zamieszczenie rysunku 80a oraz zmianę opisu technicznego pkt. 3.0 Opis elementów wskazanych do rozbiórki.
- TER 1 poprzez dodanie poz. nr 1274a.
- Opisu Technicznego Projektu Wykonawczego R.1. Rozbiórka obiektów kubaturowych, poprzez dodanie zapisów w pkt. 5. Opis sposobu oraz kolejność prowadzenia prac.
- Specyfikacji Technicznej WO.00.00.00 Wymagania ogólne, poprzez dodanie zapisów w pkt. 1.5. Ogólne wymagania dotyczące Robót.
Pytanie nr 39.Dotyczy: K.1 Projekt układu torowego kolejowego wraz z odwodnieniem torowiska. Proszę o określenie parametrów technicznych jakie musi spełniać mata wibroizolacyjna pod torem kolejowym. Opis techniczny, STWiORB oraz opis pozycji przedmiarowej podają trzy różne grubości dla tej samej maty, wynoszące odpowiednio 17mm, 20 mm oraz 25mm. Zwracamy uwagę, że w zakresie wymagań materiałowych dla maty także występują różnice między opisem technicznym a STWiORB. Poniżej opisy z dokumentów przetargowych.
Wymagania dla mat (opis techniczny): Należy zastosować maty o parametrach spełniających poniższe wymagania:
- przenoszenie obciążeń na oś ≥ 196 kN,
- przenoszenie obciążeń dynamicznych odpowiadających prędkości 80 km/h,
- grubość minimalna maty - 17 mm,
- statyczny moduł podłoża sprężystego Cstat ≥ 0,03 N/mm3
- dynamiczny moduł podłoża sprężystego Cdyn ≤ 0,07 N/mm3.
Wymagania dla tych samych mat ( specyfikacja techniczna)
Wibroizolacyjne maty podtorowe mają zastosowanie w torach w nawierzchniach
podsypkowych i bezpodsypkowych , głównie na terenach zabudowy miejskiej w celu
wytłumienia hałasy i zmniejszenia obciążeń dynamicznych od pojazdów szynowych.
Produkowane SA w arkuszach np.: 750x750mm lub 1000x1000mm. Produkowane są na
bazie kauczuku lub granulatu gumowego łączonego klejem poliuretanowym
Dane techniczne:
Grubość – 20±1mm
Gęstość - 0,6±0,1g/cm3
Sztywność statyczna – Cstat. – 0,06±0,01N/mm3
Sztywność dynamiczna - Cdyn. – 0,10±0,015N/mm3
Wytrzymałość na rozciąganie - >2MPa
Wydłużenie całkowite przy zerwaniu - >100%
Rezystencja skośna - >100MΩ
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji Specyfikacji Technicznej T-03.03.01. „Geowłóknina separacyjna, geosiatka i maty wibroizolacyjne”, poprzez zmianę zapisów w pkt. 2.2 Mata wibroizolacyjna.
Pytanie nr 40. Wykonawca zwraca sięz prośbą o uzupełnienie brakującej pozycji dotyczącej montażu odwodnienia liniowego w torowisku tramwajowym 11 kompletów o długości 6,5 mb.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wprowadza zmian. Odwodnienie liniowe jest ujęte w Załączniku nr 3 do SIWZ TER 1, poz. 445.
Pytanie nr 41. Zamawiający wymaga do wbudowania krawężniki peronowe autobusowe z betonu
o wytrzymałości C55/67 i klasie ekspozycji XC4, XD3, XF4, XA2.
Czy Zamawiający dopuści do wbudowania krawężniki peronowe autobusowe z betonu
o wytrzymałości C35/45 i klasie ekspozycji XC4, XD3, XF4, XA2?
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji Specyfikacji Technicznej D-08.01.01. „Krawężniki betonowe” poprzez zmianę w Tablicy 1.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2018/03/29
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Mirella Wołłejszo
- dnia:
- 2018/03/29 14:49:12
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Mirella Wołłejszo | 2018/03/29 14:49:12 | pytania i odpowiedzi nr 5 |