Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytania 3
Urząd Miasta Szczecin
Biuro ds. Zamówień Publicznych
pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +4891 42 45 102, fax +4891 42 45 104
|
Szczecin 2009-07-31
Wykonawcy uczestniczący
w postępowaniu
Nasz znak: BZP/S/JM/341/ /09
Znak sprawy: BZP/103/09
Dotyczy: pytań do siwz w postępowaniu na: „Zagospodarowanie terenu zieleńca im. Janiny Szczerskiej w Szczecinie”.
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.
Pytanie 1
Ze względu na rozbieżności w dokumentacji prosimy o podanie pożądanych wymiarów charakterystycznych oprawy tj. średnicy oraz wysokości klosza i wysokości kompletnej Opawy (klosz wraz ze słupem) oraz określenie wykończenie klosz (przezroczysty czy mleczny?)
Odpowiedź 1
Pożądana średnica klosza to 56 cm a wysokość 43 cm. Należy zastosować klosz przezroczysty ze źródłem osłoniętym przez deflektor antyolśnieniowy zgodnie ze stroną katalogową załączoną do projektu wykonawczego branży architektonicznej (zał. nr 1). Wysokość kompletnej oprawy wynika z rysunku nr 14 – szczegóły mocowania lampy tj. 400 cm ponad poziom gruntu.
Pytanie 2
Zgodnie z modyfikacją SIWZ i dopuszczeniem zastosowania materiałów równorzędnych prosimy o przedstawienie wymaganych parametrów, norm i standardów jakościowych jakie maja spełniać; urządzenia zabawowe równorzędne, kosze i ławki równorzędne,, izolacje poziome równorzędne, nawierzchnie alejek i placów zabaw równorzędne, słupy i oprawy równorzędne gdyż nie wynika to z dokumentacji projektowej ani ze specyfikacji technicznej. Część urządzeń zabawowych wskazanego producenta nie jest już produkowana i tym samym nie ma możliwości ich dostarczenia.
Odpowiedź 2
Wymagane parametry, normy i standardy wynikają z dokumentacji technicznej. Urządzenia zabawowe zostały przedstawione jako produkty gotowe z oferty rozwiązań dostępnych na rynku.
Niemniej jednak wskazujemy wymagane parametry techniczne i jakościowe:
Wszystkie zastosowane urządzenia zabawowe powinny spełniać wymagania zgodnie z normami PN – EN 1176-1 i PN-EN 1176-1:2001/A1 „Wyposażenie placów zabaw – Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań”, PN-EN 1176-2 i PN-EN 1176-2:2001/A1 „Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek”,
PN-EN 1176-3 i PN-EN 1176-3:2001/A1”Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni”, PN-EN 1176-5 i PN-EN 1176-5:2001/A1”Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli”, PN-EN 1176-6 i PN-EN 1176-6:2001/A1”Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących”.
Konstrukcja urządzeń zabawowych: drewno klejone warstwowo pokryte środkami ochronnymi i lakierowane dwukrotnie.
Elementy stalowe konstrukcyjne, uchwyty, poręcze, łańcuchy: stal ocynkowana malowana proszkowo.
Liny z rdzeniem stalowym.
Kotwy montażowe (fundamentowe): stalowe ocynkowane.
Zjeżdżalnie: ślizg zjeżdżalni ze stali nierdzewnej kwasoodpornej.
Ponadto wszystkie zastosowane urządzenia muszą posiadać odpowiednie atesty higieniczne i świadectwa techniczne dopuszczające do stosowania.
Pozostałe elementy wyposażenia zostały określone w projekcie wykonawczym pod względem materiałowym, gabarytów, kolorystyki i sposobu montażu:
· ławka (załącznik nr 2 oraz rys. nr 15 projektu wykonawczego),
· kosz na odpadki (załącznik nr 3 oraz rys.nr16 projektu wykonawczego),
· lampa (załącznik nr 1 oraz rys.nr14 projektu wykonawczego).
Izolacje poziome – 1x papa podkładowa termozgrzewalna SBS na osnowie z włókniny poliestrowej spełniająca wymagania zgodnie z PN–EN 12730.
Izolacje pionowe – wysokoelastyczna bitumiczna masa uszczelniająca, charakteryzująca się właściwościami:
- przyjazna dla środowiska - nie zawierająca rozpuszczalników i włókien azbestowych,
- nadająca się na wszystkie podłoża mineralne,
- możliwa do stosowania na podłożach suchych i wilgotnych,
- wysokoelastyczna, rozciągliwa i pokrywająca rysy,
- nadająca się na powierzchnie pionowe i poziome,
- odporna na wilgoć.
Nawierzchnia żwirowa alejek pieszych - nawierzchnia z wysokogatunkowych naturalnych surowców, takich jak: łupki wysokogórskie, żwir i kamień naturalny. Nawierzchnia powinna posiadać następujące właściwości:
- nie kruszy się i nie pyli,
- odporna na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych,
- posiada wysoką odporność na ciężar i ścieranie,
- frakcja kruszywa od 0 do 8 mm, waga ok.2,00 tony/m3.
Nawierzchnia żwirowa placu zabaw - żwir zaokrąglony, płukany o frakcji od 2-8mm. Nawierzchnia ułożona warstwą min. 30cm – z uwzględnieniem amortyzacji upadku zgodnie z PN-EN 1177.
„Część urządzeń zabawowych wskazanego producenta nie jest już produkowana i tym samym nie ma możliwości ich dostarczenia”.
Wykonawca powinien w takim przypadku wycenić zakup i montaż urządzenia o charakterze, funkcji, gabarytach i rozwiązaniach materiałowych zbliżonych do rozwiązania zawartego w projekcie w oparciu o produkty dostępne na rynku.
Pytanie 3
Prosimy o określenie wymiarów kostki granitowej gdyż w przedmiarze, opisie i rysunku występują sprzeczne rozmiary.
Odpowiedź 3
W projekcie przyjęto dwa rodzaje kostki granitowej tj. 5x5 cm i 10x10cm i takie wymiary należy przyjąć za obowiązujące . Wymiary rzeczywiste (handlowe) łupanej kostki granitowej mogą wahać się odpowiednio od 4-6cm i od 8-11cm. Sposób ułożenia i rozmieszczenia kostki pokazano szczegółowo w projekcie wykonawczym.
Pytanie 4
Prosimy o określenie rozmiaru płyt granitowych gdyż na rysunku technicznym podany jest wymiar 100x80 a w opisie technicznym 120x80, czy też dopuszczalne są oba wymiary?
Odpowiedź 4
Rozmiar pełnowymiarowych płyt granitowych wynosi:
· Długość – 120cm
· Szerokość – 80cm
· Grubość – 10cm
W projekcie występują także płyty o mniejszych wymiarach, ale ich ostateczna wielkość będzie wynikać z obróbki (docięcia) płyt pełnowymiarowych i będzie wielkością zmienną. Sposób ułożenia płyt jest określony w projekcie wykonawczym.
Pytanie 5
Informujemy że nawierzchnia Conipur EPDM nie spełnia wymagań normy PN EN 1177 - „Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki”. Prosimy o podanie wysokości, do upadku, z której chronić ma nawierzchnia oraz o opisanie nawierzchni zgodnie z normą.
Odpowiedź 5
Na placu zabaw należy zastosować bezpieczną nawierzchnię syntetyczną z zastosowaniem kolorowego granulatu kauczukowego EPDM. Dopuszcza się zastosowanie elementów prefabrykowanych z zastrzeżeniem zachowania kolorystyki oraz geometrii wskazanej w projekcie. Nawierzchnia powinna spełniać wymagania zawarte w normie PN-EN 1177 i PN-EN 1177:2001/A1 „Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki”. Należy przyjąć do wyceny i realizacji produkt z ofert dostępnych na rynku spełniających warunki zawarte w tejże normie oraz posiadających certyfikat zgodny z w/w normą.
Wysokość do upadku z której chronić ma nawierzchnia w strefie urządzeń – 2 m.
Pytanie 6
W związku z tym, że część prac będzie wykonywana w okresie jesienno - zimowym czy zamawiający przewiduje przedłużenie terminu z tytułu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych (ujemne temperatury, opady śniegu) umożliwiających właściwe wykonanie robót?
Odpowiedź 6
Zamawiający przewidział możliwość zmiany terminu realizacji przedmiotu umowy w § 14 ust. 2 pkt. 1) wzoru umowy stanowiącego Załącznik nr 5 do siwz.
Pytanie 7
Czy zamawiający jest przekonany, że powierzchnia płyt granitowych ma być piaskowana a nie promieniowana? Płyty piaskowane mogą być przyczyną upadków, zwłaszcza po deszczu gdyż nie są odpowiednio szorstkie. Prosimy o wyjaśnienie.
Odpowiedź 7
Powierzchnia płyt granitowych powinna być oczywiście płomieniowana.
Pytanie 8
Czy w trakcie trwania realizacji zadania ma być zapewnione dojście do obiektów handlowych? Jeśli tak to kto ponosi koszty połączenia zabezpieczenia dojścia – właściciel obiektu, inwestor czy wykonawca? Czy zamawiający dysponuje projektem organizacji ruchu na czas budowy - wykonanie zadania będzie wymagało zamknięcia dla ruchu wszystkich chodników wokół skweru, w tym rejonie bardzo uczęszczanych przejść dla pieszych? Prosimy o zamieszczenie projektu na stronie WWW.
Odpowiedź 8
Obiekty handlowe na czas trwania remontu będą usunięte. Zamawiający nie dysponuje projektem organizacja ruchu na czas budowy. Do obowiązków Wykonawcy będzie należało sporządzenie projektu czasowej organizacji ruchu i jego wdrożenie.
W tym względzie zamawiający dokona modyfikacji siwz.
Pytanie 9
Czy w trakcie trwania realizacji zadania ma być zapewnione dojście do przystanku autobusowego? W przypadku wykonania nawierzchni na przystanku konieczne będzie przeniesienie go w inne miejsce - czy zamawiający ma stosowne uzgodnienia z ZDITM?
Odpowiedź 9
Zamawiający nie dysponuje uzgodnieniami z ZDITM. Do obowiązków Wykonawcy będzie należało sporządzenie projektu czasowej organizacji ruchu i jego wdrożenie.
W tym względzie zamawiający dokona modyfikacji siwz.
Pytanie 10
W jakim systemie wykonane jest docieplanie szaletu? W opisie technicznym jest zapis, żeby dobrać farbę do wykonanego systemu docieplenia. W tym celu potrzebna jest informacja jaki to system.
Odpowiedź 10
Zgodnie z opisem z dokumentacji projektowej szaletu: „ściana zewnętrzna - EI30, ocieplana dodatkowo styropianem gr. 4 cm na poszyciu z blachy trapezowej".
Pytanie 11
Czy zamawiający posiada projekt organizacji ruchu na czas włączenia się w studnie kanalizacyjną w ulicy Pułaskiego? Prosimy o zamieszczenie projektu na stronie WWW.
Odpowiedź 11
Do obowiązków Wykonawcy będzie należało sporządzenie projektu czasowej organizacji ruchu i jego wdrożenie.
W tym względzie zamawiający dokona modyfikacji siwz.
Pytanie 12
W projekcie Wykonawczym dla zadania opisano jako podłoże placu zabaw nawierzchnię syntetyczną CONIPUR EPDM gr 13mm lub równoważną. Informujemy, iż nawierzchnie tego typu nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa upadku z wysokości zgodnych z normą PN-EN 1177 dotyczącą podłoży placów zabaw. Czy z uwagi na przeznaczenie w/w nawierzchni ( plac zabaw) należy zastosować nawierzchnie syntetyczne np. Flexi-Step lub równoważne posiadające certyfikaty bezpieczeństwa upadków zgodnie z normą PN-EN 1177? Czy stosowne certyfikaty należy dołączyć do oferty przetargowej?
Odpowiedź 12
Nawierzchnia powinna spełniać wymagania zawarte w normie PN-EN 1177 i PN-EN 1177:2001/A1 „Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki”. Należy przyjąć do wyceny i realizacji produkt z ofert dostępnych na rynku spełniających warunki zawarte w tejże normie oraz posiadających certyfikat zgodny z w/w normą. Na etapie przetargu nie jest wymagane dołączenie certyfikatu.
Pytanie 13
W projekcie Wykonawczym dla zadania wymieniono wymagane dokumenty dotyczące nawierzchni placu zabaw tj. Aprobata ITB, Atest Higieniczny PZH, Deklaracja zgodności, Autoryzacja producenta systemu, Karta techniczna systemu. Prosimy o wykreślenie obowiązku posiadania Aprobaty ITB gdyż nawierzchnie stosowane na placach zabaw takowych nie posiadają, natomiast sama Aprobata nie jest bezwzględnie wymaganym przez Prawo budowlane dokumentem.
Odpowiedź 13
Nawierzchnia syntetyczna zastosowana na placu zabaw nie wymaga Aprobaty ITB.
Pytanie 14
W rozdziale V siwz zamawiający wymaga wśród warunków dodatkowych m.in. cc) co najmniej jedną pracę podobną polegającą na wykonaniu nawierzchni alejek lub remoncie nawierzchni alejek. Wykonawca prosi o wyjaśnienie, czy powyższy warunek oznacza wykonanie lub remont alejki w parku miejskim z materiału typu: Tegra, Hanse Grand w ilości nie mniejszej niż w przedmiotowym zadaniu? Czy dopuszczalne są także alejki np. Żwirowe, żużlowe, z polbruku, betonowe lub asfaltowe wykonane np. na prywatnych posesjach.
Odpowiedź 14
Opis warunków które musi spełniać wykonawca oraz sposób oceny spełniania ww. warunków określone zostały w Rozdziale V siwz.
Pytanie 15
Z jakiego materiału ma być wykonana krata Vema na przykrycie schronów? Występuje w handlu w różnych wykonaniach- stalowa, z tworzywa sztucznego itp.
Odpowiedź 15
Należy zastosować stalową kratę prasowaną Vema cynkowaną ogniowo. Grubość płaskownika nośnego – 3 mm, wysokość 4cm.
Pytanie 16
Na czym ma polegać odbudowa kominków schronów? Jakie prace należy ująć?
Odpowiedź 16
Zachowanie kanałów wentylacyjnych i odtworzenie kominków schronów wynika z wytycznych Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM w Szczecinie. Należy przewidzieć demontaż kominków istniejących i wymianę na nowe (ujednolicone wymiarowo) wykonane z rur stalowych, okrągłych gr. min 4mm i pomalowanych proszkowo w kolorze zielonym wg palety RAL nr 6005. Szczegóły montażu kominków zostaną określone przez jednostkę projektową po wykonaniu prac odkrywkowych tj.: zdjęciu nadkładu ziemi wokół istniejących kominków i ocenie stanu technicznego elementów będących aktualnie w zakryciu.
Pytanie 17
Czy zamawiający posiada opinie geotechniczną dotyczącą podłoża w rejonie projektowanych przyłączy? Prosimy o podanie rodzaju w celu określenia właściwej metody wykonania przyłączy wod.-kan.
Odpowiedź 17
Zamawiający nie wykonywał badań geotechnicznych gdyż ze względu na charakter projektowanych rozwiązań nie stosuje się wymogów badania i orzeczenia warunków posadowienia obiektów budowlanych.
Pytanie 18
Czy zamawiający będzie wymagał dostarczenia wyników badań zagęszczenia gruntu przez uprawnionego geologa? Jeśli tak to w ilu miejscach?
Odpowiedź 18
Wg projektanta nie istnieje konieczność wykonania badań zagęszczenia gruntu przez uprawnionego geologa. W związku z tym nie wskazuje się ani liczby ani miejsc badań.
Pytanie 19
Czy włazy na studniach inspekcyjnych mają posiadać włazy żeliwne czy żeliwne z wypełnieniem betonowym zgodnie z wymogami ZWIK?
Odpowiedź 19
Należy zastosować włazy zgodnie z wymogami ZWiK czyli włazy z wypełnieniem betonowym.
Pytanie 20
Z jakiego materiału powinny być wykonane studnie ssawne? W jaki sposób należy umieścić końcówki rur ssących w studniach, jakie ma być wyposażenie studni? Brak w załączonej dokumentacji szczegółu technicznego, brak również profilu rury ssącej. Prosimy o zamieszczenie brakujących rysunków.
Odpowiedź 20
Należy je wykonać jako typowe betonowe prefabrykowane o średnicy 1000 mm. Wyposażenie studni zgodnie z opisem technicznym - pkt 7 Zbiornik wody gaśniczej. Przejście rurociągu przez ścianę studni należy wykonać jako przejście szczelne (tuleja mechaniczna z uszczelką). Rurę PE po przejściu przez ścianę studni należy zakończyć złączką do węża strażackiego (przejście z PE na złączkę za pomocą tulei kołnierzowej i kołnierza powlekanego). Do wyceny nie jest niezbędny profil rury ssącej. Na planie zagospodarowania podana jest średnica, materiał, spadek rurociągu oraz długość. Profil i schemat studni zostanie dostarczony Wykonawcy robót w razie potrzeby na plac budowy.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2009/07/31
- odpowiedzialny/a:
- Barłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Joanna Martyniuk
- dnia:
- 2009/07/31 14:25:36
historia zmian
historia zmian:
Wprowadził |
Data modyfikacji |
Rodzaj modyfikacji |
Joanna Martyniuk |
2009/07/31 14:25:36 |
nowe pytania |