przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 1 - 14 z dnia 26.03.2012 r.


Szczecin 2012-03-26

Wykonawcy
uczestniczący w postępowaniu
Znak sprawy: BZP-S.271.513.2012.EJ
Nasz znak: BZP/19/12

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu na zadaniu: „Budowa Trasy Północnej w Szczecinie – etap II wraz z dojazdem przez ulicę Łączną”


Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(tj. Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie nr 1
W Rozdziale XV pkt. 1
Ponadto usługa obejmuje:
1) współpracę z opiekunem przyrodniczym realizującym nadzór nad budową na mocy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
oraz Rozdział XV, pkt. 2.4.2) e) SIWZ zapisano:
e) stałej współpracy z opiekunem przyrodniczym realizującym nadzór nad robotami budowlanymi na mocy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
Prosimy o podanie zakresu i formy tejże współpracy.
Odpowiedź nr 1:
Zakres współpracy określa wzór umowy (załącznik nr 7) do SIWZ oraz Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, stanowiące załączniki nr 10 i 11 do SIWZ.

Pytanie nr 2
W Rozdziale XV pkt. 2.4.1) b) SIWZ zapisano:
b) przeprowadzenia inspekcji terenu budowy w celu sprawdzenia zgodności stanu istniejącego z dokumentacją projektową,
Prosimy o wyjaśnienie zapisu – czy IK ma dokonać tylko wizualnego sprawdzenia czy ma to być potwierdzone np. operatem geodezyjnym?
Odpowiedź nr 2:
Jeżeli Inżynier Kontraktu uzna, że do wykonania raportu wstępnego jest mu potrzebny operat geodezyjny to koszt ten powinien uwzględnić w cenie oferty. Zamawiający obowiązek taki zapisał dla Wykonawcy Robót.
Pytanie nr 3
W Rozdziale XV pkt. 2.4.2) d) SIWZ zapisano:
d) reprezentowania Zamawiającego w kontaktach z osobami trzecimi w sprawach związanych z zadaniem inwestycyjnym oraz ścisłej współpracy z Nadzorem Autorskim;
Prosimy o określenie z jakimi osobami trzecimi, w jakiej formie i zakresie Inżynier winien reprezentować Zamawiającego?
Odpowiedź nr 3:
Osoby trzecie to osoby poza personelem Wykonawcy i Zamawiającego do kontaktów z którymi Inżynier Kontraktu będzie zobowiązany współpracować, żeby należycie wykonywać obowiązki zapisane w umowie tj. między innymi organizowanie i uczestnictwo w spotkaniach organizowanych z udziałem przedstawicieli ZWiK, ENEA, TPSA, SEC itp.
Pytanie nr 4
W Rozdziale XV pkt. 2.4.2) ee) SIWZ zapisano:
ee) sprawowania nadzoru geotechnicznego;
Wobec braku w Wymaganiach Zamawiającego w zakresie Personelu IK osoby pełniącej funkcję geotechnika prosimy o wyjaśnienie czy Inżynier winien pełnić nadzór geotechniczny w pełnym wymiarze czy też doraźnie w przypadku wątpliwości co do danych przekazywanych przez Wykonawcę?
Odpowiedź nr 4:
Inżynier winien pełnić nadzór geotechniczny doraźnie, w przypadku wątpliwości co do danych przekazywanych przez Wykonawcę.
Pytanie nr 5
W Rozdziale XV pkt. 2.4.2) jj)
jj) identyfikowania ryzyk powstania roszczeń ze strony Wykonawcy Robót i stron trzecich, propozycje zapobiegania tym roszczeniom, a w przypadku ich wystąpienia przedstawianie stanowiska w odniesieniu do tych roszczeń;
oraz pkt. 2.4.2) pp) SIWZ zapisano:
pp) załatwianie wszelkiego rodzaju skarg i roszczeń osób trzecich wywołanych realizacją Kontraktu, w uzgodnieniu z Zamawiającym;
Prosimy o określenie, w jakim zakresie oraz formie Inżynier winien pełnić swoje obowiązki w stosunku do roszczeń osób trzecich?
Odpowiedź nr 5:
Przygotowanie dla Zamawiającego informacji, opinii i wzorów pism.
Pytanie nr 6
W Rozdziale XV pkt. 3 f) SIWZ zapisano:
f) uczestniczenie w procedurze uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu;
Prosimy o określenie zakresu uczestnictwa Personelu Inżyniera w powyższej procedurze?
Odpowiedź nr 6:
Zamawiający udzieli Inżynierowi Kontraktu pełnomocnictw niezbędnych do wystąpienia i uzyskania Pozwolenia na użytkowanie.
Pytanie nr 7
W Rozdziale XV pkt. 2.4.2) uu)
jj) działań promocyjnych na rzecz projektu;
Prosimy o wyjaśnienie, czy zakres działań promocyjnych obejmuje działania określone w p. 2.4.4 a, b, c, d, e czy też również inne działania?
Odpowiedź nr 7:
Zakres działań promocyjnych projektu został określony w SIWZ. Zamawiający nie przewiduje innych działań promocyjnych.
Pytanie nr 8
W Rozdziale XV pkt. 2.4.4) a)
jj) działań promocyjnych na rzecz projektu;
Prosimy o wyjaśnienie, czy zakres działań promocyjnych obejmuje działania określone w p. 2.4.4 a, b, c, d, e czy też również inne działania?
Odpowiedź nr 8:
Zakres działań promocyjnych projektu został określony w SIWZ. Zamawiający nie przewiduje innych działań promocyjnych.
Pytanie nr 9
W Rozdziale XV pkt. 2.4.5 Raporty miesięczne SIWZ zapisano: Inżynier w ciągu 10 dni roboczych po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego przedłoży Zamawiającemu „Raport miesięczny” (…)
Z uwagi na fakt, iż Raport IK bazuje na Raporcie Wykonawcy, który zwyczajowo w kontraktach na Roboty, jest zobligowany do przedłożenia raportu miesięcznego do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym, wnosimy o zmianę terminu przekazania w/w Raportu przez Inżyniera do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym.
Odpowiedź nr 9:
Zapis SIWZ pozostaje bez zmian.
Pytanie nr 10
W Rozdziale XV pkt. 2.4.5 Raporty miesięczne SIWZ zapisano:
(…) wyszczególniający wykonane przez zespół Inżyniera prace i kontrolne badania laboratoryjne (…)
Prosimy o wyjaśnienie, o jakie kontrolne badania laboratoryjne wykonane przez zespół Inżyniera chodzi? Kto będzie płatnikiem takich badań – jeśli Inżynier miałby je wykonywać.
Odpowiedź nr 10:
Zasadę płatności za dodatkowe badania reguluje umowa której wzór stanowi załącznik do SIWZ w powiązaniu z subklauzulą 7.5. Warunków Kontraktu na budowę dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowanych przez Zamawiającego.

Pytanie nr 11
W Rozdziale XV pkt. 2.6.1.e) SIWZ zapisano:
Inżynier Kontraktu wraz z personelem kluczowym powinien przebywać na terenie budowy w godzinach pracy dostosowanych do pracy Wykonawcy Robót oraz być dostępnym na każde wezwanie Zamawiającego.
Oraz w Załączniku nr 7 do SIWZ – Umowa, par. 1, pkt. 3.1) zapisano:
stałej obecności na terenie budowy przez okres trwania realizacji zadania inwestycyjnego, w dni robocze od godziny 8.00 do godziny 16.00;
Prosimy o potwierdzenie, że wymóg ten oznacza, iż dany przedstawiciel personelu Inżyniera winien przebywać na terenie budowy podczas wykonywania nadzorowanych przez niego robót branżowych.
Odpowiedź nr 11:
Wymóg obecności na budowie w godzinach 8-16 dotyczy Kierownika zespołu – Inżyniera Kontraktu. Pozostały personel Inżyniera Kontraktu wg potrzeb.
Pytanie nr 12
W Rozdziale XV pkt. 2.6.2b) SIWZ zapisano:
(…) Inżynier zapewnia na własny koszt odzież ochronną i sprzęt ochronny dla swojego personelu, a także dla przedstawicieli Nadzoru Autorskiego i Zamawiającego.
Prosimy o podanie liczby przedstawicieli Nadzoru Autorskiego i Zamawiającego, dla których Inżynier ma zapewnić odzież ochronną i sprzęt ochronny.
Odpowiedź nr 12:
Przedstawiciele zamawiającego – 3 osoby
Nadzór autorski – 4 osoby
Pytanie nr 13
Zamawiający w załączonym projekcie Umowy tj,:
W Rozdziale I Postanowienia ogólne:
 § 1 pkt. 11 wprowadził zapis „Inżynier ma obowiązek realizować wszystkie inne polecenia i zarządzenia Zamawiającego, nie wymienione powyżej, które będą niezbędne dla prawidłowej realizacji i rozliczenia Kontraktu i będą służyły zabezpieczeniu interesów Zamawiającego.”

W rozdziale IV Wynagrodzenie Inżyniera:
 § 6 ust. 2 pkt. 1 wprowadził zapis „Inżynier uwzględnił wszystkie dodatkowe elementy zamówienia nie określone szczegółowo, ale niezbędne dla wykonania przedmiotu umowy,”
Obciążenie Wykonawcy obowiązkiem realizowania wszystkich innych poleceń i zarządzeń Zamawiającego jak również przewidzenie dodatkowych elementów nie określonych szczegółowo, ale niezbędnych dla wykonania przedmiotu umowy stanowi rażące naruszenie zasady równości stron stosunku cywilnoprawnego poprzez obciążenie wykonawcy obowiązkiem przewidzenia wszystkich możliwych okoliczności, które mogą wystąpić podczas realizacji przedmiotu zamówienia. Nałożenie na wykonawcę tak daleko idących przewidywań nie jest możliwe na tym etapie i powoduje nieuzasadnione i krzywdzące obciążenie wykonawców ryzykiem niewłaściwego skalkulowania wynagrodzenia. Ponadto takie sformułowanie postanowień umowy jest w naszej opinii sprzeczne z ustawą Prawo Zamówień Publicznych oraz zasadami współżycia społecznego, a tym samym narusza normę art. 3531 Kodeksu cywilnego. Zamawiający winien dokonać opisu przedmiotu zamówienia w sposób wyczerpujący i jednoznaczny (art. 29 ust. 1 ustawy PZP). Tak postawione warunki przez Zamawiającego należy uznać za sprzeczne z obowiązkiem jednoznacznego i wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia, które nie pozwalają na należyte dokonanie wyceny oferty przez wykonawców ubiegających się o zmówienie. Ponadto naszym zdaniem zapisy w § 1 pkt 11 oraz § 6 ust. 2 pkt 1 podane są zbyt ogólnikowo i mogą prowadzić do konfliktów między Zamawiającym a Wykonawcą. Zapisy te naruszają równie zasady współżycia społecznego poprzez przerzucenie na wykonawcę wszelkich nieprzewidzianych dodatkowych elementów, w tym również niezawinionych przez wykonawcę, jak i tych, które będą spowodowane z winy Zamawiającego, np.: zmiany projektowe związane z wadliwym przygotowaniem projektu, jak również wynikające z odmiennych założeń warunków gruntowo – wodnych w stosunku do tych, które były przyjęte na etapie sporządzania projektu oraz niezinwentaryzowanych urządzeń infrastruktury podziemnej, czy też opóźnienia w przekazywaniu dokumentacji przez Zamawiającego np. uzgodnienia, decyzje itp., czy też opóźnienia w przekazywaniu całego terenu budowy. Jak w świetle powyższych zapisów, uwzględniając również oczekiwanie przez Zamawiającego, iż Inżynier winien być świadom wysokiego stopnia złożoności, rozmiaru oraz wysokich wymogów przedmiotu umowy, należy rozumieć zapisy: „wszystkie inne polecenia i zarządzenia Zamawiającego” oraz „wszystkie dodatkowe elementy zamówienia nie określone szczegółowo, ale niezbędne dla wykonania przedmiotu umowy,”? Proszę o doprecyzowanie powyższego sformułowania?
Odpowiedź nr 13:
Zapisy umowy pozostają bez zmian
Pytanie nr 14
W oparciu o zapisy Rozdziału IX prosimy o wyjaśnienie treści SIWZ w następujących kwestiach:
- zgodnie z zapisem Rozdziału VIII Wadium Zamawiający wymaga by wadium wnoszone w innej formie niż pieniądz zostało wniesione w kasie wewnętrznej Urzędu Miasta Szczecin pok. 126. Zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na dołączenie do oferty w osobnej kopercie oryginału dokumentu wadium wnoszonego w innej formie niż pieniądz, a dołączenie do oferty kopii tego dokumentu poświadczonej „za zgodność z oryginałem” przez Wykonawcę.
- prosimy o potwierdzenie czy w gwarancji wadialnej nazwą i adresem Zamawiającego winno być: Gmina Miasto Szczecin – Biuro ds. Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Szczecin Pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin.
Odpowiedź nr 14:
Zamawiający informuje, iż wykonawca może dołączyć do oferty oryginał gwarancji wadium. Nazwa i adres zamawiającego wskazane powyżej są prawidłowe.
 


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2012/03/26
odpowiedzialny/a:
Barłomiej Miluch
wprowadził/a:
Ewa Jasiak-Wybraniec
dnia:
2012/03/26 12:46:30
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Jasiak-Wybraniec 2012/03/26 12:46:30 nowa pozycja